
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK

FOTO SME - JÁN KROŠLÁK

FOTO SME - JÁN KROŠLÁK

FOTO SME - JÁN KROŠLÁK

FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Banícke múzeum v prírode, ktoré domáci nazývajú baníckym skanzenom, je jednou z najnavštevovanejších pamiatok v Banskej Štiavnici. Zaslúžene. Ako na dlani tu môžete vidieť a v niektorých prípadoch aj odskúšať si všetko, čo robilo baníka baníkom. Vedúci múzea Ľubomír Lužina tvrdí, že na veľkej ploche múzea v prírode je stále veľa neobjaveného. Presvedčili sa o tom nedávno študenti z viacerých krajín sveta, ktorí tu boli na výmennej brigáde. Podľa banských máp, ktoré Lužina dôkladne preštudoval, sa mala v areáli nachádzať aj vodná štôlňa. Študenti po nej niekoľko dní pátrali, odpratávali staré nánosy zeme, až sa im štôlňu podarilo objaviť. Boli tým úplne nadšení.
Banské múzeum v prírode patrí pod Slovenské banské múzeum a je to jediná expozícia tohto druhu u nás. Začali ju budovať v roku 1965 a v súčasnosti sem hlavne v letnej sezóne zavítajú tisícky turistov z rôznych končín sveta. Najzaujímavejšou časťou prehliadky je určite fáranie, ktoré si nik nenechá ujsť. Iba tak môžu návštevníci aspoň čiastočne preniknúť do pocitov baníkov, ktorí trávili dlhé hodiny v podzemí. Podzemnú prehliadkovú trasu tvorí 1,5 kilometra banských chodieb zo 17. - 19. storočia, do ktorých umiestnili banské stroje a zariadenia.
Po takejto návšteve vám už bude jasnejšie, na čo sa používal huntík (vozík na ukladanie rudy), alebo čo robili v podzemných priestoroch permoníci. V povrchovom areáli sú inštalované rôzne typy ťažných zariadení, banských veží a strojov, môžete si kúpiť vzácne nerasty, polodrahokam na koži a podobne. Deťom sa nepochybne ráta už to, že ich navlečú do baníckych kabátov a na hlavy im dajú prilby.
Zaujímavá pre nich je určite aj cachovňa - banícka izba, či kováčska dielňa, nad ktorou sa týči banícka klopačka. Tá zvolávala baníkov ráno do práce. Ľubomír Lužina sa netají tým, že atraktívne múzeum chcú v budúcnosti ďalej dopĺňať o mnohé zaujímavé časti, ktoré budú mapovať nielen rudné baníctvo v Štiavnici a okolí, ale aj v ďalších častiach Slovenska.
KVETA FAJČÍKOVÁ