[content type="oldcontent"]
V uzamknutom areáli sa pred zrakmi návštevníkov ukrývajú historické koče, vozy, sejačky, mláťačky, traktor a ďalšie stroje, ktoré boli v minulosti neodmysliteľnou súčasťou vidieka. Zemplínske múzeum v Michalovciach plánuje tieto zbierky zachrániť a presťahovať do Michaloviec.
HNOJNÉ. Múzeum poľnohospodárskych tradícií patrilo ešte pred 20 rokmi k najnavštevovanejším kultúrnym zariadeniam v okolí Zemplínskej šíravy.
Chodili tam najmä rekreanti, ktorí sa slnili pri východoslovenskom mori, a organizované podnikové zájazdy.
Po zmene režimu a s poklesom návštevníkov na Zemplínskej šírave sa postupne spečatil aj osud múzea. Už vyše 16 rokov je pred zrakmi návštevníkov zatvorené.
Domček tradícií za ten čas značne schátral. Zemplínske múzeum v Michalovciach chce aspoň zachrániť niektoré vzácne exponáty. V areáli sa nachádzajú historické koče, vozy a poľnohospodárske stroje.
Menej rekreantov, menej návštevníkov
Správcom zabudnutého múzea je Zemplínske múzeum v Michalovciach. Jeho riaditeľ Maroš Demko vysvetlil, že múzeum pri Šírave zatvorili v deväťdesiatych rokoch.
„Súviselo to aj s poklesom návštevnosti na Šírave,“ povedal Demko a dodal: „Zemplínske múzeum ho neprevádzkuje už pár rokov. Stal sa nerentabilný a je uzavretý. Nechodili tam ľudia. Je to aj ďaleko od Michaloviec na každodenné dochádzanie lektora. V minulosti to bolo otvorené iba počas letnej turistickej sezóny. S poklesom turistov na Zemplínskej šírave došlo k úbytku návštevníkov a aj preto sa to zatvorilo,“ spresnil riaditeľ.
Dodal, že objekty boli už za predchádzajúceho vedenia ponúknuté na odpredaj ako prebytočný majetok, ale múzeu sa ich nepodarilo predať.
Časť zbierok už presťahovali a zachránili
V blízkosti roľníckeho domčeka sú v hangári uložené poľnohospodárske stroje ako mláťačky, sejačky, pluhy a traktor.
„Časť zbierok, ktoré boli v domčeku, sme už presťahovali. Tie, ktoré boli cennejšie. Zostali tu veci, ktoré už máme v expozícii vystavené, nebrali sme veci, ktoré by sme dupľovali. Priestor v kaštieli nie je zabezpečený tak, aby sme ich mohli uskladniť. V hangári sú ešte pomerne cenné koče a stroje, ktoré máme v pláne presťahovať do areálu Zemplínskeho múzea, ale je to spojené aj s malou investičnou akciou a zháňaním finančných prostriedkov, aby sme dokázali postaviť prístrešky pre tie koče a vozy,“ povedal Demko.
Spresnil, že múzeum investovalo v posledných rokoch hlavne do úprav areálu pred kaštieľom. Koče a ďalšie exponáty by mali nainštalovať pod prístrešok, ktorý by mohol stáť na voľnej ploche smerom k parku Kerta.
„Zatiaľ sme to neupravovali. Pôjdeme postupne podľa finančných prostriedkov. Do tejto časti by sme chceli niekedy umiestniť tieto dopravné prostriedky minulosti. Napríklad poštový a pohrebný voz a gazdovské koče,“ vysvetlil riaditeľ múzea.
Podotkol, že v Hnojnom sa nachádzajú aj vzácnejšie stroje a nástroje, aké už v dedinách nenájdeme.
„Hlavne také archaické nástroje. Plán presťahovať to do areálu Zemplínskeho múzea v Michalovciach je náročný. Je potrebná renovácia a reštaurovanie niektorých exponátov. Máme to v pláne,“ povedal Demko.
Pracovníci zemplínskeho múzea zatiaľ bývalé múzeum pravidelne kontrolujú a monitorujú aktuálny stav exponátov.
Fakty
Múzeum poľnohospodárskych tradícií
O existencii múzea, ktoré vzniklo v obci Hnojné pred tridsiatimi rokmi, dnes málokto vie. Hoci je svojimi zbierkovými predmetmi jedinečné, nespomína sa v žiadnych turistických a propagačných materiáloch. Múzeum sa pritom nachádza v blízkosti Zemplínskej šíravy, ktorú každoročne navštívia tisícky rekreantov.
Múzeum otvorilo svoje brány prvýkrát v roku 1976. Mapuje život vidieka v regióne Zemplína. Jeho expozície tvoria zbierkové predmety, ktoré historici vyzbierali z okolitých obcí Michalovského a Sobranského okresu.
Múzeum sa zameriava najmä na poľnohospodárstvo a tkáčsku výrobu. Súčasťou jeho zbierky sú viac ako polstoročné vozy, sejačky, mláťačky, pluhy, tkáčske stroje, rôzne náradie, ale aj vzácny poštový voz, grófske sane a kováčske mechy.
V hangári parkuje aj jeden z prvých traktorov, ktorý brázdil tunajšie polia. V areáli múzea sa nachádza tradičný roľnícky dom. Návštevníci v ňom môžu vidieť, ako žili Zemplínčania pred sto rokmi. l Múzeum bolo v prevádzke vyše tridsať rokov. Od roku 1997 je múzeum zatvorené. Odvtedy chátra.
mpo
Hangár. Sú v ňom ukryté polstoročné vozy, sejačky, mláťačky, pluhy, ale aj vzácny poštový voz, grófske sane a kováčske mechy.
Exponáty zachránia. „Je potrebná renovácia a reštaurovanie niektorých exponátov,“ povedal riaditeľ múzea Maroš Demko. Foto k článku: Milan Potocký
[/content]