Horúce letné počasie láka k vode. Rekreanti využívajú možnosť kúpalísk i voľne dostupných vodných plôch. Osvieženie v prírodných nádržiach neraz skrýva možné riziká.
SPIŠ. Ľudia sa často kúpu v prírodných jazerách, vodných nádržiach, štrkoviskách a neuvedomujú si, aké nástrahy na nich číhajú.
Vedúca oddelenia hygieny životného prostredia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Jana Murková upozorňuje na tie najdôležitejšie.
„Pri rekreačnom kúpaní sa voda dostáva do priameho kontaktu s ľudskou pokožkou a sliznicami. Často dochádza k prehĺtaniu istého množstva vody, z čoho vyplýva celý rad zdravotných rizík. Sú to hlavne riziká prenosných ochorení v dôsledku prítomnosti pôvodcov nákaz, ktoré sú schopné prežívať a množiť sa vo vodnom prostredí,“ vysvetľuje hygienička.
Vodný kvet
Vo vode sa množia rôzne druhy mikróbov, húb, plesní, kvasiniek. Môžu sa v nej nachádzať aj črevné parazity, ktoré sa do vody dostanú z chorých ľudí a zvierat, ale aj z prírodného prostredia.
„Tieto organizmy spôsobujú rôzne ochorenia, ako sú zápaly žalúdka a čriev so zvracaním a hnačkami, vírusové zápaly očných spojiviek. Rany sa môžu infikovať a zapáliť. Mikroskopické huby, plesne i kvasinky vyvolávajú povrchové ochorenia kože, nechtov a slizníc. U citlivých ľudí môžu vznikať zápaly močových a pohlavných orgánov,“ upozorňuje.
Pri kúpaní v nekontrolovaných prírodných vodných plochách sú zdravotným rizikom najmä sinice.
Sú to drobné mikroskopické organizmy zelenej farby a pri ich premnožení vytvárajú na hladine niekoľkomilimetrovú zelenú kašovitú hmotu zvanú vodný kvet. Sinice obsahujú látky, ktoré môžu vyvolávať u ľudí alergické reakcie.
Novoveské RÚVZ má vo svojej pôsobnosti okresy Spišská Nová Ves a Gelnica. „Na našom území nie sú plochy, ktoré by boli vyhlásené ako prírodné kúpaliská, a teda vody vhodné na kúpanie, ktoré monitorujeme. Kúpanie na akýchkoľvek takýchto kúpalískách je na vlastné riziko,“ zdôrazňuje hygienička.
Pracovníci RÚVZ jednotlivých regiónov každý týždeň zadávajú aktuálne informácie o situácii na prírodných a umelých kúpaliskách do informačného systému Voda na kúpanie. Tieto informácie sú verejne dostupné na internetovej stránke úradu.
Upozorňujúce tabule
Korzár zisťoval, ako je to s vodnými plochami na Spiši. Na vlastné nebezpečenstvo je možnosť kúpania sa v časti Ružín I. pri Margecanoch a v turistickom stredisku Za horou ľudovo nazývanou Zahura neďaleko Spišskách Vlách. Obe lokality majú tabule upozorňujúce na kúpanie sa na vlastné riziko.
Viacúčelová vodná nádrž Levočská dolina láka predovšetkým na využívanie vodných športov. Pred vstupom do areálu visí upozornenie kúpania na vlastnú zodpovednosť.
„Pri vodnej nádrži sú schválené len športoviská pri vodnej ploche, člnkovanie, sociálne zariadenia a šatne. Poškodené bóje, ktoré ohraničovali možnosť kúpania, sa tohto roku z hladiny odstránili. Keďže ide o prírodnú vodnú plochu, ktorá nie je kontrolovaná, nie je zaradená v zozname vôd na kúpanie,“ zhodnotil Ondrej Jurčo z popradského RÚVZ.
Najväčšia vodná plocha
Spišiakov láka aj najväčšia vodná plocha na Slovensku Dedinky. Mnohých neodradí okolo 15 stupňov studená voda.
Regionálna hygienička v Rožňave Ľubomíra Chromčíková aj v tomto prípade vystríha, že kúpanie v Palcmanskej Maši je na vlastné riziko.
„Doteraz sme z tejto vodnej plochy nemali hlásené žiadne epidémie, ale aj tak upozorňujeme na možné nebezpečenstvo. Voda je neupravená a nedezinfikovaná. Chovajú sa v nej ryby, nehovoriac o možnom úniku naftových látok zo železnice, ktorá tadiaľ prechádza. Nie je to kúpalisko a ako prírodnú vodnú plochu ju ani nesledujeme,“ varuje hygienička.
Návštevníci prírodných jazier, nádrží či rybníkov si mnohokrát ani neuvedomujú, že sa pohrávajú s vlastným zdravím. Mnohokrát rodičia zabúdajú na to, že deti sú náchylnejšie na choroby.
„Chodievali sme sem ako mladí a nič nám nebolo. Nemyslím si, že by kúpanie tu na Zahure ohrozilo moje deti. Nezaškodí aj trochu otužovať,“ usmieval sa na nás Peter Hlatký zo Spišskej Novej Vsi, kým sa jeho dvaja synovia močili vo vode.
Osvieženie vo vode v Levočskej doline si vychutnávala aj rodina Mišendová z okolia Sabinova.
„Sme tu u známych na dovolenke, tak trochu bronzu naberáme aj v tomto areáli. Voda nie je až taká studená, dobre sa plávalo,“ zhodnotil Marián Mišenda.
Na otázku, či sa nebojí o zdravie detí, reagoval: „Mám ich stále na očiach, nič sa im nemôže stať.“