Hygienici každý rok kontrolujú, v akom stave je voda v studničkách v Slovenskom raji. Laická verejnosť však o stave vody vie veľmi málo, lepšie povedané nič. Turistom chýbajú informačné tabule či panely so serióznymi informáciami.
SLOVENSKÝ RAJ. V tejto letnej sezóne odborníci odobrali vzorky zo šestnástich studničiek. Z toho v ôsmich bola voda špinavá od fekálií.
Hygienici však varujú, aby ľudia nepili vodu zo žiadnej studničky v národnom parku. Riskujú totiž akútne tráviace problémy.
„Pri ôsmich vzorkách sme zistili prekročenie limitov, išlo o mikrobiologické ukazovatele,“ upresnila Jana Murková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Spišskej Novej Vsi.
Ako ďalej uviedla, voda bola nevyhovujúca na pitie pre čerstvé fekálne znečistenie. Spôsobiť to mohla zver, ale aj samotní turisti.
Presvedčili sme sa o tom aj my pri návšteve Grófskej studne. V jej tesnej blízkosti boli pohádzané použité útržky toaletného papiera.
Situácia, čo sa týka studničiek, môže byť iná zo dňa na deň. Aj preto hygienici odporúčajú vode v Slovenskom raji sa vyhýbať.
„Studničky nie sú oficiálnym zdrojom pitnej vody, preto ich kvalita môže byť premenlivá,“ dodala J. Murková.
Žiadne informácie
Turistom, ktorých sme oslovili, chýbajú seriózne informácie. Pri studničkách totiž nachádzajú len rôzne čmáraniny.
„Bicyklujem sa tu pravidelne, vodu si však nosievam vo fľaši z domu. Tú zo studničky by som si netrúfal piť, pretože je veľmi studená. Napriek tomu mi tu chýbajú nejaké seriózne informácie,“ povedal nám Marek Chovanec.
Rodina Hardovská pricestovala na Spiš z okolia Prievidze. Tiež sa divili, že pri studničkách nie sú žiadne informačné tabule.
„To nás veľmi prekvapilo. Máme malé deti, nevieme, či sa môžeme zo studničky napiť alebo nie,“ povedali nám títo turisti, ktorých sme stretli na Čingove.
Budú sa tým zaoberať
Je pravdou, že hygienici studničky kontrolujú každý rok, informácie sa však akosi nedostávajú ku bežnej verejnosti.
„Výsledky posielame jednotlivým samosprávam, v ktorých katastroch sa studničky nachádzajú a taktiež Správe Národného parku Slovenský raj,“ vysvetlila nám J. Murková.
Korzár preto oslovil niektoré samosprávy s otázkou, či neplánujú zlepšiť informovanosť vo svojom katastri.
„Vaša otázka je pre nás motivujúca, určite sa tým budeme zaoberať,“ povedala starostka Hrabušíc Jana Skokanová (SDKÚ).
Starostka Spišských Tomášoviec Zuzana Nebusová (nez.) reagovala: „V obci máme veľmi aktívny klub turistov. Starší členovia pritiahli do klubu aj mladých. Stretnem sa s nimi a dohodneme sa, čo by sa dalo v tejto veci robiť.“
Národný park Slovenský raj sa rozprestiera v katastroch jedenástich samospráv.
Hygienici kontrolovali studničky v katastroch obcí Smižany, Hrabušice, Spišské Tomášovce.
Fakty
Znečistené studničky
- Grófska studňa,
- Skromná studnička,
- prameň Suchá Belá,
- prameň v lokalite Kyseľ,
- prameň sv. Bruna,
- prameň v Zajmarskej doline,
- Sokol,
- studnička medzi Kláštoriskom a Podleskom.
kar