Pod časťou padnutého múru objavili vinič, ktorého vek odhadujú na približne 200 rokov.
VINNÉ. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1330. Viackrát bol poškodený a v roku 1466 bol zničený. Neskôr ho opravili, ale začiatkom 18. storočia ho dali podľa rozhodnutia uhorského snemu zbúrať.
Od roku 2011 sa ho snaží obnoviť skupina nadšencov a dobrovoľníkov. Nedávno v ruinách hradu objavili vinič.
„Pod časťou padnutého múru je jedna odnož. Vinári hovoria, že môže mať úctyhodných 200 rokov. Ale je to len odnož, ten pôvodný koreň je niekde pod ďalšími časťami múru, niekde vyššie,“ povedal kastelán hradu Jaroslav Gorás z Občianskeho združenia Zemplínsko-užská hradná cesta.
Gorás dodal, že je dosť možné, že sa tak naplnila legenda, ktorá hovorila o tom, že v 18. storočí sa na tomto hrade zachovala odroda vína, ktorá „vykapala“ v celom Uhorsku.
„Je to možné. Ale uvidíme, či sa to potvrdí. Budeme udržiavať túto vinnú révu, aby začala rodiť. Máme tu aj chlapov vinárov,“ povedal kastelán.
Plánujú expozíciu vinárstva
Gorás spresnil, že v pivničných priestoroch hradu ukončili archeologický výskum a v budúcnosti tu plánujú vytvoriť expozíciu vinárstva, kde by sa turista dozvedel aké víno sa v regióne robí a zároveň by ho mohol aj ochutnať.
Obnovovaný hrad sa postupne stáva magnetom pre turistov, ktorí prichádzajú hlavne na Zemplínsku šíravu a Vinianske jazero.
„Prišli sme na chatu do Vinného, ale spravili sme si menšiu turistiku aj s päťročným Miškom. Boli sme tu aj pred dvomi rokmi, ale vtedy sa tu ešte nič nerobilo. Je to obrovská zmena, čo sa im podarilo urobiť. Všetko tu bolo zasypané,“ povedal Ján Krištan z Vranova nad Topľou, ktorý prišiel na hrad s Michalom Koščom a vnúčikom Miškom.
Dobrovoľníci obnovujú hrad pomocou tradičných remesiel bez elektrickej energie a moderných technických pomôcok. V hospodárskej budove plánujú nainštalovať chlebovú a kachľovú pec na varenie a pečenie.
Minulý rok tu archeológovia objavili takmer dvetisíc medených mincí, ktoré pochádzajú z rokov 1858 až 1860.
Viniansky hrad vydal okrem pokladu aj ďalšie zaujímavé artefakty, ktoré napovedajú viac o histórii tejto stredovekej stavby.
Našli sa tu aj pestrofarebné renesančné kachlice, hroty šípov, zvyšky keramiky, rôzne torzá dekoračných častí fasády a kovové kľúče.