SME

Prvá zaistená cesta v Tatrách čaká na povolenie

Termín otvorenia prvej via ferraty v Tatrách je 1. júl. Projekt zatiaľ nemá všetky povolenia.

Len pre zdatných. Výstup do Priečneho sedla od Téryho chaty.Len pre zdatných. Výstup do Priečneho sedla od Téryho chaty. (Zdroj: archív)

Termín otvorenia prvej via ferraty v Tatrách je 1. júl. Projekt zatiaľ nemá všetky povolenia a vyzerá to tak, že termín sa nestihne.

VYSOKÉ TATRY. Mesto Vysoké Tatry v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry predstavilo svoj zámer vybudovať zabezpečený turistický chodník.

Ten je plánovaný na hrebeni v Malej Studenej doline ako spojnica dvoch značkovaných chodníkov medzi sedlami Sedielko a Priečne sedlo. Prechádza aj cez 2461 metrov vysoký vrchol Širokej veže.

SkryťVypnúť reklamu

V rámci plánovaného vybudovania zabezpečenej cesty sa zrekonštruujú aj časti značkovaných prístupových chodníkov do sediel.

Mesto Vysoké Tatry a OOCR Región Vysoké Tatry začiatkom mája tak informovali o snahe sprístupniť v Tatrách prvú zaistenú turistickú trasu vo vysokohorskom teréne.

„Je to novinka, ktorá zatiaľ vo Vysokých Tatrách ani na Slovensku nie je,“ povedala vtedy Lenka Maťašovská, výkonná riaditeľka OOCR Región Vysoké Tatry.

Cestu vybrali po starostlivom uvážení

„Okrem vybudovania zabezpečeného turistického chodníka v trase Sedielko – Široká veža – Priečne sedlo, sme mali zámer väčšiu časť finančných prostriedkov investovať do opravy existujúcich turistických chodníkov, ktoré sú v správe štátnych lesov,“ vysvetlil návrh primátor mesta Vysoké Tatry Ján Mokoš (nez.).

SkryťVypnúť reklamu

Trasa bola podľa jeho slov vytypovaná s veľkým dôrazom na čo najmenšie zaťaženie životného prostredia: „Snahou bolo spojenie dvoch jestvujúcich turistických chodníkov s minimálnym zásahom do zelene.“

Do úvahy tak pripadali dve cesty, a to zo Sedielka do Priečneho sedla (cez Širokú vežu), alebo z Prielomu na Východnú Vysokú.

„Obe trasy sú mimo blízkych lokalít intravilánov, čo znamená, že sú dostupné kondične zdatnejším turistom, u ktorých je aj väčší predpoklad technickej zdatnosti. Napriek situovaniu trasy v hrebeni nepredstavuje žiadny extrém,“ dodal Mokoš.

Mesto zároveň navrhuje osadiť v začiatočných a koncových bodoch plánovaného jednosmerného chodníka informačné tabule s vyznačením obtiažnosti, smerovania a použitia technických pomocných prvkov.

SkryťVypnúť reklamu

Otvorenie závisí od výsledkov rokovaní

Oblastná organizácia už medzičasom absolvovala niekoľko rokovaní nielen s mestom Vysoké Tatry ale aj s Horskou záchrannou službou, Štátnymi lesmi Tatranského národného parku (TANAP) a Správou TANAP-u.

V zásade žiadna zo zúčastnených strán zatiaľ nevystavila projektu červenú.

Aktuálne prebiehajú rokovania medzi mestom Vysoké Tatry a obvodným úradom životného prostredia, keďže na výstavbu takejto cesty treba povolenie. Ten sa k návrhu trasy zatiaľ nevyjadril.

Prvé odhady nákladov na vyznačenie a zaistenie cesty reťazami a technickými zariadeniami na rizikových úsekoch hovorili o sume 30-tisíc eur. Konečná suma však dnes ešte nie je známa.

V prípade úspešného zvládnutia povoľovacieho konania sa mala cesta pre náročnejších horských turistov otvárať 1. júla, čo sa dovtedy s vysokou pravdepodobnosťou nestihne.

SkryťVypnúť reklamu

Zaistenie turistického chodníka má financovať mesto Vysoké Tatry a na jeho vykonanie bude nutné vypísať výberové konanie. Podľa názoru tatranskej radnice by bolo najvhodnejšie, aby aj tento chodník spravovali ŠL TANAP-u ako súčasť starostlivosti o všetky turistické chodníky.

Ďalší postup však bude predmetom dialógu všetkých zúčastnených strán.

Návrh turistickej cesty vítajú

Občianska iniciatíva Naše hory, ktorá si dáva za cieľ sprístupnenie tatranských štítov, vysokohorských sediel a priechodov, prišla ako prvá s nápadom istiť vysokohorské trasy spôsobom via ferrata.

„Vítame aktivity, ktoré vedú k oficiálnemu otvoreniu oblastí, ktoré boli ešte pred 20 rokmi bežne prístupné a teraz sa po nich chodí len neoficiálne. Celú spomínanú trasu však treba označiť a len vybrané, kritické úseky medzi Sedielkom a Priečnym sedlom zabezpečiť, ak je to potrebné,“ uviedol jej predseda Martin Porada.

SkryťVypnúť reklamu

Tým by sa podľa jeho názoru dosiahlo hneď niekoľko efektov naraz.

„Turistická trasa by bola jednoznačná a ľudia by neblúdili v chránenom území a zároveň by sa zvýšila aj bezpečnosť pohybu vo vysokohorskom teréne,“ ozrejmil.

„Nápadu sprístupniť túto trasu zo Sedielka na Priečne sedlo držíme palce a dúfame, že ak sa plánovaná cesta zabezpečí v tomto duchu, nedôjde k zásahu do ochrany prírody,“ uzavrel Porada.

Tatranské via ferraty zavrel návštevný poriadok

Zaistené cesty existovali vo Vysokých Tatrách podľa dostupných záznamov od roku 1860, pretrvali viac ako 100 rokov. Patrili medzi ne trasy na Gerlachovský a Lomnický štít, Priečne sedlo či Prielom.

Po prijatí nového Návštevného poriadku TANAP-u v 90. rokoch 20. storočia sa síce cesty na štíty oficiálne zrušili a uzavreli, no ľudia sa v týchto oblastiach aj napriek tomu ďalej pohybujú.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 919
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 918
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 602
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 460
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 716
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 385
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 259
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 687
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu