VYSOKÉ TATRY. Tento rok bude mať Chata pod Rysmi 80 rokov a v deň, keď sa otvárala, sa narodil aj Ivan Gálfy, ktorý viedol expedície do Himalájí.
Gálfy (na snímke TASR) tvrdil, že chata je jeho sestra dvojča, dokonca aj narodeniny oslavovali 15. júla spolu.
"Veľmi zaujímavé je, že v deň, keď sme odvalili posledný kameň zo starej chaty, tak aj Ivan Gálfy od nás navždy odišiel. To je jednoducho osud spojený s touto chatou," hovorí chatár z Chaty pod Rysmi Viktor Beránek.
Najvyššie položená vysokohorská chata v Tatrách dostala po troch rokoch nový šat a počas letnej turistickej sezóny bude opäť naplno k dispozícii turistom.
Viktor Beránek pre TASR uviedol, že to boli ťažké tri roky, avšak stálo to za to.
"Zo starej chaty je úplne nová chata, je na pôvodnom mieste, je však väčšia. Museli sme vynaložiť obrovské množstvo námahy, použilo sa obrovské množstvo materiálu, niekoľko tisíc ton betónu, železa. Prakticky celá chata sa vyviezla hore vrtuľníkmi, pričom jeden aj spadol, našťastie, sa nikomu nič nestalo, ale o ten vrtuľník je chata aj drahšia," objasnil Beránek.
Nový vzhľad sa nepáči každému
Chata pod Rysmi získala novšiu fasádu, ktorá sa nie každému páči. Podľa Beránka však chatu postavili tak, aby odolala poveternostným podmienkam, ktoré v horách panujú, hlavne silnému vetru.
"Je to iná chata, zvonku je plechová, ale vnútri je veľa dreva, v mnohom sa podobá starej chate, je vylepšená ešte o kachľovú pec, v ktorej sa dá piecť chlieb. Turisti sú zatiaľ podľa toho, čo sa ku mne dostalo, spokojní," dodal Beránek.
Počas výstavby sa tu pracovalo aj 16 hodín denne, bolo tu síce menej ľudí, Beránek však tvrdí, že je lepšie, keď pracuje menej ľudí, ale sú usilovní.
"Chata je tak na 99 percent hotová, ešte stále tu niečo dorábame, možno za mesiac bude v 100-percentnom stave. Musí sa urobiť ešte poriadok okolo chaty, treba vrtuľníkom odviesť materiál, ktorý tu ostal po prestavbe. Práce je tu ešte stále dosť, ale tu bolo vždy veľa práce a na vysokohorských chatách je stále čo robiť," upozornil Beránek.
Čaro života na chate objektívom Vladimíra Šimíčka
Pozrite si fotogalériu >>
Odolnosť chaty preverí prvá lavína
Chata by podľa neho mala odolať aj snehovej lavíne, zadná stena je koncipovaná šikmo, takže masa snehu by mala budovu preletieť. "Uvidíme, keď príde prvá lavína, čo z toho bude," konštatoval chatár.
Na chate pôsobí už od roku 1977, nosiť na Zbojnícku chatu však začal ešte v roku 1969. "Zabaliť" sa to ešte určite nechystá, tvrdí, že jeho mladosť sa vrátila s novou chatou.
"Ja som tu zažil tri lavíny, najhoršia bola v roku 2000, keď polovica chaty zletela dole do doliny. Boli to dosť ťažké roky, budem mať o čom písať, keď budem mať čas. Teraz by sa mali dostaviť plody toho úsilia. Z novej chaty sa teším, je to taký pomník ľuďom, ktorí mi tu za celé tie roky pomáhali, veľakrát zadarmo pracovali po lavínach, som im nesmierne vďačný a iba vďaka nim chata stojí," uzavrel Beránek.
Takto vyzerala chata na konci rekonštrukcie v septembri 2012
Pozrite si fotogalériu >>