SME

V Skalici urobia z turistov mlynárov

O obnovenie prevádzky mlyna bratov Pilárikovcov sa spomienkami zaslúžil niekdajší zamestnanec mlyna Milan Mazúr a šikovnými rukami mladý mechanik Tomáš Slováček.

Mlyn bratov Pilárikovcov v Skalici.Mlyn bratov Pilárikovcov v Skalici. (Zdroj: INGRID SOCHOROVÁ)

SKALICA. Trojpodlažný mlyn bratov Pilárikovcov v Skalici po polstoročnej prestávke opäť funguje. Skalica ho bude ponúkať turistom ako jednu z ďalších atrakcií v meste.

Mlyn budú spúšťať počas turistickej sezóny vždy v sobotu popoludní. Zaradí sa medzi turistické atrakcie mesta, akými sú dobre známy trdelník, historická Rotunda sv. Juraja či plavby po Baťovom kanáli.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Fotogalériu z mlyna bratov Pilárikovcov si môžete pozrieť TU

O obnovenie jeho prevádzky sa spomienkami zaslúžil niekdajší zamestnanec mlyna Milan Mazúr a šikovnými rukami mladý mechanik Tomáš Slováček

SkryťVypnúť reklamu

Skalica mlyn kúpila od potomkov známych mlynárov v roku 2004 za štyri milióny slovenských korún. Podľa primátora Stanislava Chovanca bolo záujemcov o mlyn viac, niektorí ponúkali aj viac peňazí, ale nikto nechcel mlyn zachovať.

,,Ja som pani Pilárikovej povedal, že jej môžeme zaplatiť štyri milióny vtedajších korún, mlyn zrenovujeme a budeme ďalej šíriť dobré meno mlynárov Pilárikovcov,“ povedal Chovanec. Obchod sa podaril, od roku 2005 chodili zakonzervovanú technickú pamiatku obdivovať turisti.

Popri nich chodil do mlyna aj Tomáš Slováček, ktorý mu vrátil funkčnosť a lesk z prvej polovice minulého storočia. V tomto týždni primátor Stanislav Chovanec mlyn uviedol do prevádzky.

,,Verím, že aj táto technická pamiatka pozdvihne návštevnosť Skalice a prispeje k rozvoju turistického ruchu,“ dodal primátor. Skalica si už roky ide za svojim cieľom, ktorým je rozvoj turistiky.

SkryťVypnúť reklamu

Pilárikovci začiatkom minulého storočia kúpili v Skalici pôvodne vodný mlyn. Vzápätí ho však zbúrali a postavili trojpodlažný veľký mlyn na elektrický pohon. Chodili tam mlieť gazdovia z mesta aj širokého okolia.

Mlyn slúžil aj počas druhej svetovej vojny, v roku 1951 bol znárodnený. Potom ho prevádzkovali viaceré štátne mlynárske podniky, v roku 1962 bol definitívne zatvorený.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 353
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 491
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 280
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 332
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 937
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 472
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 554
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 087
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu