Čo tam po zaprášených kasínach, kde už necinkajú žetóny. Väčšina áut brzdí, lebo sa blíži slávna tabuľa s nápisom: „Vitajte v báječnom Las Vegas“ nainštalová v roku 1959. Tabuľu navrhla Betty Willis na žiadosť lokálneho boháča Teda Rogicha, ktorý ju potom šikovne predal mestu. Betty nevidela z peňazí ani dolár a Ted údajne zmizol uprostred nekonečnej nevadskej púšte.
Stavebná megalománia
Moderná história Vegas sa spája práve s prefíkanými podnikavcami a boháčmi. Po tom, čo boli v Atlantic City v roku 1976 zlegalizované kasína a hazardné hry, Las Vegas potrebovalo niečo viac ako Blackjack a automaty.
Začali vnikať hotelové megakomplexy ako Circus-Circus s obrovským šapitó a službami pre rodiny s deťmi. Spoločnosť vlastniaca tento hotel neskôr investovala do výstavby gýčového rezortu v stredovekom štýle s názvom Excalibur, kde sa pravidelne konajú rytierske zápasy. Zo stredoveku sa potom majiteľ celej spoločnosti William Bennett presunul až do starovekého Egypta a vybudoval Luxor.
Jednu z najunikátnejších stavieb v Las Vegas v tvare pyramídy. Predlohou pre architektov bola Tutanchamónova hrobka v Údolí kráľov. Zaujímavosťou je najsilnejší svetelný lúč na svete žiariaci z cípu pyramídy, ktorý vidno aj z vesmíru. To však nie je všetko, do átria hotela Luxor by sa zmestilo deväť Boeingov 747.
Za najambicióznejší by sa dal označiť MGM Grand hotel a k nemu pripojený tematický park. Multimilionár a hotelový developer Kirk Kerkorian nemienil šetriť a vytvoril najväčší rezort na svete s 5005 izbami, dvanástimi tematickými reštauráciami, divadlom so 630 miestami, tromi plaveckými bazénmi, piatimi tenisovými kurtmi a halami, ktoré pojmú 15 200 ľudí.
Do rodiny MGM v roku 1996 pribudol komplex New York-New York a s ním aj to najlepšie z „veľkého jablka“. Okrem kúska New Yorku má Las Vegas aj niečo z Paríža, Ríma, Monte Carla, tropických karibských ostrovov a nesmieme zabudnúť na Benátky.
Systém hotelov
Hotely umiestnené na Stripe, kde sa deje všetko podstatné v Las Vegas, sú úplne jedinečné. Štýlovo sa k sebe vôbec nehodia, ale akýmsi zvláštnym spôsobom vytvárajú gýčovú skladačku a fungujú viac-menej na rovnakých princípoch.
Vybrať si ubytovanie umiestnené ďaleko od hlavného lasvegaského bulváru je riskantné a finančne nevýhodné. Už za 30 dolárov na noc môžete prespať v pyramídovom hoteli Luxor či v Stratosphere, od 50 dolárov v Monte Carle a Treasure Island.
Najlepšie je vyhľadávať ubytovanie na amerických stránkach alebo na zľavových portáloch. V cene, ktorú zaplatíte za ubytovanie, nehľadajte polpenziu ani raňajky. Nebojte sa hladu, každý hotel má jedáleň, v ktorej za poplatok od 15 do 30 dolárov môžete zjesť aj kuchára. Okrem toho, na desiatkach štvorcových metrov v jednom hoteli nájdete toľko fast foodov, koľko nemá ani jedno nákupné centrum v Bratislave.
Nočný Strip
Mnoho Američanov, ktorí už stihli zmapovať Las Vegas, tvrdí, že je zbytočné cestovať dlhé hodiny do Európy. Stačí zájsť do nablýskaného mesta hazardu v Nevade a prejsť sa po slávnom Stripe, oficiálne nazvanom Las Vegas Boulevard. Vysvietená eiffelovka, fontána di Trevi, neďaleko Cézarov palác, umelé kanály s neprirodzene modrou vodou a spievajúcimi gondoliermi v Dóžovom paláci.
Sfinga, Brooklynský most či Socha slobody tvoria len zlomok z pokladov mesta, v ktorom sa začína žiť až po súmraku, a to doslova. Na Strip vyrážajú skupinky ľudí všetkých vekových kategórií.
Dámy v ultraminišatách začínajú večer na vysokej nohe (v pätnásťcentimetrových opätkoch), páni počítajú svoje zisky z hazardu a kotvia v striptízových baroch. Ďalšie hlúčiky stískajú v rukách lístky na šou, ktorých je vo Vegas milión plus jedna.
Koncerty rôznych hviezd, muzikály, burleskné vystúpenia, Cirque du Soleil, box, iluzionisti aj mentalisti, pirátske aj rytierske súboje, prípadne adrenalínové atrakcie. Nič nie je nemožné, nehovoriac o stovkách kasín, reštaurácií a barov.
Pred cestou do Vegas je dobré naplánovať si program. Cez rôzne portály sa dajú zohnať lístky na večerné predstavenia za výhodné ceny. Druhou možnosťou je využiť akcie hotelov. Často ponúkajú prvotriednu cenu za tri noci s bonusom v podobe lístkov.
Skrotenie fontánou
Každý si zrejme predstavuje zakončenie výletu v Las Vegas inak. Niekto verí, že odíde na novom Maserati s kopou stodolároviek v kufri. Niekto sa snaží vytriezvieť, iný zase počíta prehraté rodinné úspory. Niekto sa ide pozrieť na betónovú klenbovú priehradu Hoover Dam a niekto stojí pred hotelom Bellagio a pozerá na divadlo, ktoré vytvára fontána s hudbou, lebo pri nej aspoň na chvíľu skrotli aj najväčší hazardéri.
Autor: Michaela Katonová