SME
Piatok, 31. marec, 2023 | Meniny má Benjamín

Vláda chce vybudovať tisíc kilometrov cyklotrás

Nové cesty pre cyklistov by mali vzniknúť vo všetkých slovenských mestách do roku 2020.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - Gabriel Kuchta)

BRATISLAVA. Do roku 2020 by mohlo na Slovensku vzniknúť tisíc kilometrov nových ciest pre cyklistov. Ročne to predstavuje vybudovanie 125 km cyklotrás vo všetkých slovenských mestách.

Takéto sú zámery ministerstva dopravy, ktoré rezort predstavil v Národnej stratégii rozvoja cyklistickej dopravy a cykloturistiky v Slovenskej republike. Dokument dnes schválila vláda.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ministerstvo dopravy pod vedením Jána Počiatka (Smer) odhaduje, že v roku 2014 dosiahnu náklady na niektoré opatrenia cyklostratégie takmer 13 miliónov eur. Z toho by malo na segregované cyklocesty v mestách ísť 10 miliónov eur, pričom sa počíta s vybudovaním 40 km takýchto ciest.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň majú putovať viac ako dva milióny eur na cyklopruhy a cyklokoridory na už existujúcich cestách. Tých sa má spraviť 85 km. Tiež sa má vyznačiť 800 km nových cykloturistických trás, čo predstavuje náklady 160-tisíc eur.

Starostlivosť o rozvoj cyklistickej dopravy by mal mať na starosti nový národný cyklokoordinátor, ktorý bude mať dvoch spolupracovníkov. Pomáhať mu majú aj ďalší 8 regionálni cyklokoordinátori.

Predpokladané ročné náklady na týchto ľudí sú podľa cyklostratégie vo výške 262-tisíc eur. Na Slovensku je v súčasnosti vyznačených 530 cykloturistických trás v celkovej dĺžke vyše 10-tisíc kilometrov. O sieť cyklotrás sa stará 74 subjektov, prevažne sú to však občianske združenia.

Cyklistika ako rovnocenný druh dopravy

V bežnom jazdnom pruhu v meste, ktorý je široký 3,5 metra, sa môže za hodinu prepraviť koľajovým vozidlom až 22-tisíc ľudí, pešo 19-tisíc ľudí alebo 14-tisíc na bicykli.

SkryťVypnúť reklamu

Autobusy takým pruhom za hodinu dopravia len deväťtisíc ľudí a najmenej dopravených zabezpečia autá, ktoré za hodinu prepravia len dvetisíc ľudí.

Aj na tento argument v prospech cyklistickej dopravy z príručky Európskej komisie poukázali autori Národnej stratégie rozvoja cyklistickej dopravy a cykloturistiky v Slovenskej republike, ktorú schválila vláda.

Cyklistika sa má stať rovnocenným druhom dopravy a cyklistov treba vnímať ako plnohodnotných účastníkov cestnej premávky.

Bicykel v meste je do vzdialenosti 5 km rýchlejší ako auto

Krajiny západnej Európy majú svoje národné cyklostratégie spracované už niekoľko desaťročí.

Najvyšší podiel cyklodopravy na mobilite mestského obyvateľstva majú v krajine bicyklov - Holandsku (27 percent), za ktorým nasleduje Dánsko (19) a Nemecko (10).

SkryťVypnúť reklamu

Vláda chce, aby do roku 2020 cyklistika tvorila desať percent mestskej mobility.

Stratégia poukazuje na výhody bicykla. Zo všetkých jázd automobilom je až 30 percent kratších ako tri kilometre. Bicykel pritom môže byť v meste do vzdialenosti päť kilometrov rýchlejší ako automobil.

Bicykel je dopravným prostriedkom, ktorý neprodukuje žiadne škodlivé emisie do ovzdušia. Jeho prevádzku tiež sprevádza podstatne menší hluk a vibrácie v porovnaní s motorovou dopravou.

Používanie bicykla si nevyžaduje spotrebu žiadnej energie s výnimkou tej ľudskej. Pritom v jednotlivých krajinách Únie od 30 do 80 percent dospelej populácie trpí nadváhou (u detí je to 20 percent).

Práve bicyklovanie je odporúčané ako výborný preventívny prostriedok, ktorý vedie k polovičnému zníženiu rizika srdcovo-cievnych ochorení, cukrovky, obezity a 30-percentnému zníženiu rizika vysokého krvného tlaku. Stačí len 30 minút rýchlejšej chôdze alebo jazdy na bicykli po väčšinu dní v týždni.

SkryťVypnúť reklamu

Autori materiálu dodávajú, že bicykel je vhodným a dostupným dopravným prostriedkom pre všetky sociálne vrstvy a zároveň vedie k samostatnosti a podporuje nezávislosť detí a mladých ľudí.

Chýbajú cyklotrasy

Mnoho slovenských miest a obcí nemá ani jediný kilometer cyklistických chodníkov.

„Aj tam, kde sú, ich využiteľnosť nezriedka sťažujú nevyhovujúce technické riešenia,“ poznamenali autori dokumentu z rezortu dopravy. Podľa nich to súvisí s chýbajúcim kvalitným a podrobným technickým predpisom, ktorý by sa venoval navrhovaniu a projektovaniu cyklistickej infraštruktúry, a minimálnou pozornosťou venovanou cyklistickej doprave.

Ešte rozšírenejším problémom v mestských aglomeráciách Slovenska je zlý technický stav cestnej infraštruktúry ako celku, ktorú cyklisti využívajú na miestach, kde neexistujú samostatné trasy pre nich.

SkryťVypnúť reklamu

„Nerovnosť, miestami až rozpad vozoviek, ako aj časté zasahovanie parkujúcich vozidiel do priechodového prierezu cyklistických trás nielenže zhoršujú komfort jazdy na bicykli, ale zvyšujú riziko nehôd a zranení, čo mnoho ľudí od pravidelného využívania bicykla odrádza,“ kritizujú autori stratégie.

Chýbajú aj prieskumy o cyklotrasách

Doterajšie podceňovanie potenciálu cyklomobility odráža aj fakt, že neboli zbierané ani základné údaje o cyklistickej infraštruktúre.

Výskumný ústav dopravný urobil v roku bol 2012 prieskum, v ktorom oslovil 138 slovenských miest. Napokon sa doň zapojilo 67 miest - súhrnná dĺžka ich cyklistických komunikácií predstavuje necelých 150 km.

Komplexnejšie údaje budú zisťovať tento rok.

Celkovo je na Slovensku vyznačených 530 cykloturistických trás v celkovej dĺžke vyše 10-tisíc kilometrov. Ich hlavné osi tvoria národné diaľkové cyklomagistrály v dĺžke 2 926 km, medzinárodné trasy a trasy Eurovelo.

SkryťVypnúť reklamu

Regionálne a miestne trasy tvoria 70 percent všetkých cykloturistických trás v dĺžke takmer 7 000 km.

Problémy sú aj s nákladmi na výstavbu cyklistických cestičiek

Náklady na cyklokomunikácie zvyšuje vysoká rozdrobenosť pozemkov a s tým súvisiace náklady s ich majetkovo-právnym vysporiadaním či rozmanitosť terénu, predovšetkým v horských oblastiach.

V prvých rokoch rozvoja cyklistickej infraštruktúry je preto reálnejšie dosiahnuť podstatné rozšírenie ponuky pre cyklistov vytvorením cyklopruhov a cyklokoridorov na existujúcich komunikáciách spolu s príslušným dopravným značením a doplnkovou cykloinfraštruktúrou.

Na národnej úrovni doteraz neexistuje systematický prístup k financovaniu výstavby cyklistickej infraštruktúry ani k propagácii cyklistickej dopravy. Zo štátneho rozpočtu nie je vyčleňovaná žiadna čiastka určená na podporu cyklodopravy.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je k dispozícii ani fond obdobný českému SFDI - Státní fond dopravní infrastruktury, ktorý je určený na financovanie výstavby dopravnej infraštruktúry vrátane cyklistickej. Jednou z mála možností na financovanie cyklistickej infraštruktúry je podľa stratégie využitie štrukturálnych fondov Únie.

Financovanie cyklistickej dopravy v jednotlivých mestách a regiónoch by malo byť zabezpečené predovšetkým z ich vlastných rozpočtov.

Podľa vládneho uznesenia predloží šéf rezortu dopravy do konca roka návrh trvalého financovania cieľov Národnej stratégie rozvoja cyklistickej dopravy a cykloturistiky v Slovenskej republike.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
  3. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
  4. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  5. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu aj mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
  6. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
  7. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
  8. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
  1. MetLife prináša novinky v skupinovom poistení pre zamestnancov
  2. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
  3. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
  4. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
  5. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
  6. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
  7. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
  8. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
  1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 29 153
  2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 056
  3. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur. 13 075
  4. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 11 175
  5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 5 799
  6. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 5 396
  7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 3 971
  8. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 3 282
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Vasiľov
  2. Vladimír Benčík: Rím - Tajomstvá Vatikánskych múzeí (1. časť)
  3. Alena Miklošová: Road Trip: Z Miami na Key West
  4. Iveta Bakitová: Laponsko - výlet za polárnou žiarou
  5. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Čachtice
  6. Monika Kusendová: Karibsko-mexické dobrodružstvá: na lodi, ostrovoch i pevnine
  7. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Liesek (I)
  8. Irena Šimuneková: Starohutský ľadopád /vodopád/
  1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 42 382
  2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 26 020
  3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 974
  4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 8 848
  5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 791
  6. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 4 658
  7. Ján Šeďo: Medveď s telemetrickým obojkom trhá človeka ohľaduplne ! 4 158
  8. Post Bellum SK: Ľudáci sa zbavili najprv židovských dievčat a mladých žien 4 118
  1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
SkryťZatvoriť reklamu