
Na starom rumovisku na severe Guatemaly nápisy, ktoré opisujú mocenský boj medzi mayskými mestskými štátmi v 7. storočí.
Ako informovali New York Times s odvolaním sa na Vanderbiltovu univerzitu a National Geographic Society, nápisy sa našli na prepadnutom chrámovom schodisku v Dos Pilas, ležiacom asi 200 kilometrov severne od hlavného mesta Guatemaly. Podľa odborníkov ide o jeden z najdlhších známych mayských textov.
Hieroglyfy informujú o činoch mayského panovníka Balaja Chana K‘awiila, ktorý sa narodil v Dos Pilas v roku 625. Angažoval sa v bojoch medzi mayskou metropolou Tikal, vzdialenou 110 kilometrov severovýchodne od Dos Pilas, a mestom Calakmul, ktoré dnes leží na území mexického štátu Campeche, pričom sa raz pridal na jednu a iný raz na druhú stranu.
Nájdené texty potvrdzujú už skôr vyslovenú tézu, že rivalita medzi Tikalom a Calakmulom otriasla základmi klasického mayského sveta. Z doteraz neznámych príčin Mayovia opustili asi do roku 800 všetky veľké mestá. Zo všetkých prekolumbovských kultúr mali Mayovia najrozvinutejší systém písma. (tasr)