SME

Obyvateľov Lillestromu vozí po Osle Slovák

Hoci prakticky celý život strávil na kolesách, robiť vodiča autobusu v Nórsku vôbec nebolo spočiatku jednoduché.

Nórsko spoznáva Ján Mlynár doslova za jazdy.Nórsko spoznáva Ján Mlynár doslova za jazdy. (Zdroj: archív J.M.)

Už len naučiť sa po nórsky, či prekľučkovať úzkymi uličkami Osla bola pre Zvolenčana Jána Mlynára veľká výzva.

BANSKÁ BYSTRICA. Zvolenčan Ján Mlynár, ktorého ľudia na Slovensku poznajú aj ako prezidenta Slovenskej únie vodičov, takmer štyridsať rokov jazdí na všetkom, čo má kolesá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na začiatku v nákladnej doprave to bol kamión a posledné roky bol šoférom autobusu v súkromnej spoločnosti, ktorá prepravovala dovolenkárov do dovolenkových destinácií.

Pracovať ako vodič linkového autobusu v chladnom Nórsku – to však predsa len bola veľká výzva. Mlynár však nie je človekom, ktorý by sa akejkoľvek výzvy zľakol.

SkryťVypnúť reklamu

„Aby som túto prácu získal, musel som sa naučiť po nórsky, zorientovať sa v preplnených kruhových križovatkách, jazdiť po úzkych uličkách Osla,“ povedal. Dodal, že už len vystaviť platný cestovný lístok v správnej cene považoval za veľmi zložité, keďže niekedy pasažier cestuje aj cez štyri platobné zóny.

Ponuku agentúry, ktorá robila nábor do firmy na miesto vodiča autobusu v Nórsku, mu našla na internete dcéra.

„Na pracovnú ponuku som zareagoval a dostal pozvanie na konkurz. Ten sa skladal z osobného pohovoru s pracovníkom agentúry a z jazdy autobusom so zástupcami spoločnosti po bratislavskej Petržalke. No a musel som vniknúť do základov nórčiny, čo tiež nebola žiadna sranda,“ hovorí.

Pohovorom prešiel bez väčších problémov. Vyhrané však zďaleka nemal, keďže na neho čakal trojmesačný kurz nórčiny.

SkryťVypnúť reklamu

„Bolo to veľmi náročné.“ hovorí dnes už s úsmevom. „Každý deň osem hodín štúdia. Potom domáce úlohy a učenie," spomína na neľahké obdobie Ján.

Prišla aj chvíľa, keď mal toho plné zuby a chcel to vzdať a vtedy ho najviac podporila manželka a dcéry. Priznáva, že nie každý záujemca ten tlak vydržal. Dvaja kamaráti to vzdali , on a sedem jeho kamarátov úspešne doštudovalo.janci1.jpg

FOTO- ARCHÍV J.M.

Ako chutí kebab v Osle?

V Osle, ktorému sa hovorí aj mesto prisťahovalcov, žije množstvo cudzincov a prevládajú obyvatelia Blízkeho východu. Tí chodia oblečení vo svojich typických odevoch a vtlačili mestu charakteristický kolorit.

„Z každého rohu rozvoniava kebab alebo pizza. Stretnúť a vidieť žobrajúcich Rumunov nie je žiadnou zvláštnosťou,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Dlhoročné jazdenie na cestách s kamiónom a pobyty v cudzine ho naučili sa zvŕtať aj pri sporáku. „Pizzu a kebab nemôžem jesť stále a stravovať sa v reštauráciách si dovolia len niektorí Nóri. Je to tu veľmi drahé. "

Preto si v prvých mesiacoch pobytu varil sám a bolo dobrým rozhodnutím po preradení do Lillestromu zavolať manželke, aby vycestovala za ním.

„Nie nadarmo sú slovenské ženy najlepšie kuchárky a košele sú tiež vždy snehobiele, uniforma riadne vyžehlená,“ pochvaľuje si prítomnosť manželky v severskej krajine.

Po absolvovaní základného jazykového kurzu v Nórsku už pracuje aj ona a hoci nie na plný úväzok , tiež pomáha finančne preklenúť vysoké poplatky.

Napríklad len za koncesiu na televízor zaplatíte ročne asi 400 eur a k tomu poistka za auto, ročná daň za auto, poplatky za diaľnice a aj za cestu do Osla v zimnom období, a to za používanie hrotov na pneumatikách.

SkryťVypnúť reklamu

A tiež za drahý benzín ktorý stojí cca 2 eurá, hoci každý víkend idú ceny benzínu a nafty o 1 Nórsku korunu smerom dole. Do práce dochádza Ján dvanásť kilometrov niekedy aj dva krát cez deň, keď má delenú smenu.

„Nóri nakupujú lacnejšie vo Švédsku, pričom zarábajú priemerne tri- až štyritisíc eur. Všetko je tam však niekoľkonásobne drahšie ako na Slovensku. Tak ako Slováci chodia nakupovať do Poľska, Nóri a aj Slováci, žijúci v Osle a jeho okolí sa vyberajú za lacnejšími potravinami a iným tovarom do susedného blízkeho Švédska.janci3.jpg

FOTO- ARCHÍV J.M.

Drahá „opica“

"V nórskom bežnom obchode alebo supermarkete kúpite z alkoholu len pivo, alkohol a víno musíte kúpiť len vo vybraných obchodoch,“ hovorí.

Dodáva, že fľaša vína sa dá kúpiť už od 10 eur, ale aj viac a fľaška tvrdého alkoholu stojí v Nórsku zhruba od 30 eur a značkový alkohol vás vyjde aj na 100 za fľašu.

SkryťVypnúť reklamu

Jedna škatuľka Marlboriek stojí 12 eur. Každému, kto má problém s alkoholom, alebo s fajčením Ján radí, aby strávil aspoň nejaký čas v Nórsku.

Čo sa týka chleba, predávajú ho tu množstvo druhov a je drahý, stojí 6 - 7 eur, maslo je slané, ryby napriek blízkosti mora sú tiež veľmi predražené.

„Na dobré chrumkavé rožky zabudnite a nekúpite ani lúpačky s makom alebo orechmi." Najviac problémov má Jánova manželka s múkou. Taká, ako na Slovensku, sa tu kúpiť nedá a bryndzu na halušky a slovenské oštiepky si prinášajú z domu ako najväčšiu špecialitu.

Kvalitný sociálny systém

Ján Mlynár hovorí, že povestný veľmi kvalitný sociálny systém v praxi skutočne funguje.

„Veľmi dobre je postarané o ženy na materskej dovolenke a o dôchodcov. Tí majú pri cestovaní zľavy. Veľmi by ste sa divili, keď príde do autobusu mladá žena a pýta si lístok pre invalidov. Každý tak asi desiaty lístok, ktorý predám, je dôchodca a invalid,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Taxi služba je štátna a div divúci taxík si môže dovoliť aj dôchodca. Taxíky sú zreteľne označené, je ich v Osle veľa a všetci taxikári majú jednotné uniformy. Nórsko má až 36-percentnú daň.

„Vždy pred koncom roka však ľudia pracujú len na polovičnú daň, aby mali na vianočné darčeky. Rozhodol o tom nórsky kráľ.“

Kvalitní vodiči chýbajú

Ján hovorí, že prešiel mnohé mestá a štáty, ale nórski vodiči sú najhorší v cestnej premávke.

„V Osle je čulý dopravný ruch veľkomesta a vodiči majú čo robiť, aby sa v úzkych uličkách jeden druhému vyhli. Autobusy často jazdia aj po električkových koľajniciach a okrem klasických semaforov sa musia riadiť aj svetelnou signalizáciou pre električky. Medzi to sa motajú chodci, cyklisti a školské deti. Najväčší bôľ pre slovenských vodičov autobusov je pravidlo prednosti sprava.“

SkryťVypnúť reklamu

V Nórsku je len veľmi málo ciest označených ako hlavné cesty. Prednosť majú všetky vozidlá prichádzajúce z pravej strany a dokonca aj z obytnej zóny .

Na kruháčoch a križovatkách nórski vodiči smerovky používajú len zriedka a sú veľmi pomalí, lebo hoci je zákaz používať telefón za jazdy, každý jeden z nich za jazdy telefonuje.

Treba anjelskú trpezlivosť

Chodci majú na priechodoch prednosť a túto výsadu si aj užívajú.

"Niekedy sa vám doslovne hodia pod kolesá. Červenú na semafore nerešpektujú ani v prítomnosti policajtov, stále niekam a s niekým telefonujú, ako keby mali telefonovanie zadarmo. Ešte aj na autobus, keď dobiehajú na poslednú chvíľu stihnú telefonovať," s úsmevom na prezrádza Ján.

Ale policajné autá s modrými majákmi majú svoj rešpekt, tak ako aj hasičské a záchranné ambulančné vozidlá. Autobusy musia jazdiť načas. Za prípadný skorší odchod zo zastávky vodič dostane vysokú pokutu. Meškať môžeme aj viac ako pätnásť minút, ale každé meškanie musíme hlásiť cez vysielačku dispečingu.“

SkryťVypnúť reklamu

Cesta do Osla a z Osla v čase špičky je vždy zaplnená do prasknutia, ale autobusy ,taxíky a elektromobily majú svoj vyhradený jazdný pruh. Školský autobus pôjde, aj keby sa v ňom malo viezť päť žiakov, ale na začiatku a na konci vyučovania sú nabité do prasknutia.

„Nie je žiadnou zvláštnosťou, keď vám školák platí aj dvestokorunovou bankovkou.“

O poriadok príliš nedbajú

Ako vodič prímestskej dopravy v Nórsku zistil, že slovenskí cestujúci sú slušnejší a poriadkumilovnejší.

„ Keď ráno prídem do práce a je vonku chladno, autobus je už natočený, je v ňom teplo. Autobusy jazdia každých desať minút na všetkých linkách. Cestujúci si väčšinou uvedomujú vysokú pokutu, ktorá im hrozí, keby ich revízori prichytili bez platného cestovného lístka a poslušne sa logujú u vodiča, ale nájdu sa aj takí, ktorí to risknú, ale kontrolórov je v Osle dosť a pokuta je 150 eur. Na to si dáva každý pozor, Nóri to tu posudzujú veľmi prísne.“

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň však dodáva, že úroveň cestujúcich je ďaleko za tou slovenskou. V autobusoch nechávajú neporiadok, zastávky a stanice sú plné odpadkov, novín, ohorkov z cigariet. „V autobuse sú kamery, ale aj tak si cestujúci zabúdajú mobily, peňaženky, rukavice, kabelky a dáždniky."

Jazyk ako podmienka

Ján Mlynár hovorí, že v Nórsku je síce veľa voľných pracovných miest, no záujem väčšinou stroskotá na jazykovej bariére.

„Dopyt po vodičoch autobusu je veľký, lebo získanie vodičského oprávnenia na autobus je v Nórsku veľmi drahou záležitosťou. Viacerých kolegov Nórov sme už naučili aspoň odzdraviť sa. Slovenským vodičom, ktorí sa niekedy ocitnú v Nórsku ako turisti, Ján odkazuje, aby za volantom v autobusoch hľadali usmievavých chlapíkov. Na tisíc percent to budú Slováci, ktorí si už zvykli aj na takú drsnú krajinu, akou Nórsko je.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 244
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 498
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 185
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 111
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 959
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 668
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 842
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 355
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 530
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 53 331
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 420
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 470
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 484
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 886
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 311
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 329
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu