Valtice: Pre fanúšikov vínneho moku
Keď sa rozhodnete vstúpiť do zámockej pivnice, ktorá je vo Valticiach najstaršia, dostanete sa do menšieho vínneho raja. Už prvého marca sa tam otvorili brány Národného salónu vín ČR. Pod týmto názvom sa skrýva nová kolekcia sto najlepších českých vín na rok 2013, v rámci ktorej si budete môcť vychutnať to najlepšie, čo priniesol český vinič. Môžete si vybrať, či chcete ochutnávať sami, alebo sa radšej zveríte do rúk skúseného someliera, ktorý vám k jednotlivým vínam povie aj výklad. Hoci ide o pivničné priestory, po chvíľke degustovania nebude zima ani tým najväčším „zmrzlinám“.
Keď sa vyberiete do Valtíc, patrilo by sa, samozrejme, navštíviť aj samotný Valtický zámok, ktorý bol postavený pôvodne ako hrad už v dvanástom storočí. Počas zimného obdobia sa v ňom pracuje na veľkom upratovaní, preto sa jeho nábytok dočasne presťahoval do Mestského múzea a galérie Břeclav na výstavu Zámocké interiéry v zime. Až do 24. marca sa tam môžete zoznámiť so životom a kratochvíľami na zámku.
Od apríla sa opäť vráti všetko naspäť a návštevníci môžu obdivovať čistučký zámok. K nemu patrí rozsiahly areál s parkom a s niekoľkými stavbami z 19. storočia –zámoček Belvedere, Kaplnka sv. Huberta, kolonáda zvaná Reistna a Dianin chrám.
Brno: Pre dobrodružné povahy
Ak ste boli vždy tak trochu zvedaví a lákalo vás dozvedieť sa, čo sa skrýva v tajomných chodbách, môžete sa vydať do Brna a rovno si to zamieriť do hlbokých podzemných priestorov v Labyrinte pod Zelným trhom. Zrazu sa ocitnete v zákutiach stredovekých chodieb, v ktorých na vás čaká nejedno prekvapenie. Uvidíte napríklad alchymistické laboratórium, starú vínnu pivnicu, historickú krčmu, klietku bláznov či pranier.
Keby vám bolo náhodou podzemia ešte stále málo, vyskúšajte aj návštevu Kostnice u svätého Jakuba. Tieto unikátne priestory sú prístupné len od minulého roka, pričom objavené boli pri prieskume podzemia v roku 2001. Keď vojdete dolu, ovanie vás chladný dych ľudských lebiek, ktoré sú úhľadne poukladané po stenách. Podľa antropologických výskumov tam boli pochované obete stredovekých morových a cholerových epidémií, ale aj z vojnových čias. Odhaduje sa, že celkovo tam bolo uložených viac ako päťdesiattisíc ľudí. Ide tak o jeden z najväčších cintorínov v Brne. Okrem toho vám v kostnici vysvetlia, prečo majú niektoré lebky trošku odlišnú farbu – od svetlej červenej až po tmavšie odtiene. Prehliadky sa konajú celoročne okrem pondelka, keď je zatvorené.
A keď už budete v tejto časti mesta, bolo by hriechom obísť majestátnu budovu Kostola svätého Jakuba. Pozoruhodný je aj hodinový stroj v tvare uhorky na Námestí slobody. Môžete si dať pokojne so svojimi spolucestujúcimi súťaž, kto príde na to, aký čas ukazujú. To totiž nie je najľahšie, pretože zariadenie je skonštruované skutočne veľmi dômyselne – výsledný čas si musíte doslova poskladať. Pri návšteve Brna by ste nemali zabudnúť ani na jeho dominanty, ako sú Katedrála sv. Petra a Pavla, hrad Špilberk či vila Tugendhat.
Slavkov pri Brne: Pre milovníkov histórie
Zámok Slavkov – Austerlitz otvára po menšom zimnom spánku opäť svoje dvere. Slávnostné otvorenie novej sezóny prebehne 21. marca. Pre verejnosť je v Slavkovskom zámku sprístupnené celé prvé poschodie.
V jeho priestoroch môžete obdivovať obrazové galérie, štukové stropy či monumentálne fresky. Asi najpozoruhodnejšia je freska, ktorá predstavuje bohov na Olympe. V zámku sa nachádza aj takzvaná historická sála, kde bolo po bitke pri Slavkove podpísané prímerie medzi Rakúskom a Francúzskom. Keď do nej vchádzate, je to veľmi efektné, pretože otvorením dverí sa spustí hudba. Táto miestnosť bola pôvodne vymyslená tak, aby mala špeciálne akustické vlastnosti. Tie mali zabezpečiť, aby počas politických stretnutí nebolo počuť, o čom sa rozprávajú jednotlivé skupinky ľudí napriek tomu, že stáli takmer vedľa seba.
Zaujímavá je aj Kaplnka sv. kríža s oltárom, ktorý tvoria monumentálne sochy anjelov. Dnes sa využíva na koncerty a svadobné obrady. Keď budete mať dobré počasie, môžete sa vydať aj Náučným chodníkom bitky troch cisárov, ktorý vás prevedie slavkovským bojiskom. Vďaka 29 mapovým panelom prejdete postupne cez významné miesta slávnej bitky, ktorá sa odohrala 2. decembra 1805. Okrem toho si na náučných tabuliach môžete obzrieť, ako vyzerali vtedajší velitelia či schémy vojenských operácií.