Mníchov 24. septembra (TASR) - Konkurenčný boj leteckých spoločnosti v Európe bude pokračovať. Podľa odhadov marketingového šéfa divízie civilných dopravných lietadiel Boeingu Randyho Baselera, za desať rokov zostanú na starom kontinente len tri-štyri letecké spoločnosti, ktoré budú poskytovať služby zákazníkom na pravidelných linkách. Znamená to, že z podnikateľskej mapy Európy zmizne okolo desať leteckých firiem. K týmto zmenám dôjde aj napriek tomu, že niektoré krajiny pokladajú samostatnosť svojej leteckej spoločnosti za vec národnej cti.
Udalosti 11. septembra 2001 budú vrhať dlhý tieň na výrobu lietadiel tak v americkom Boeingu ako aj európskom Airbuse. Baseler podľa nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung opravil svoju prognózu o tom, že sa výroba lietadiel dostane na úroveň prvej polovice vlaňajška už od začiatku 2004. Nestane sa tak. Na tom bude mať však svoj podiel aj pokles hospodárskej konjunktúry.
V nasledujúcich dvadsiatich rokoch nebude počet cestujúcich rásť medziročne o 5,1 ale len o 4,9 %. Najrýchlejšie by mala preprava cestujúcich stúpať v Ázii a do roku 2021 by mala jeho úroveň dosiahnuť stav leteckej prepravy Severnej Ameriky.
Letecké spoločnosti budú podľa výpočtu Boeingu v nasledujúcich dvoch desaťročiach potrebovať na obnovu svojho parku a rozšírenie svojich prepravných kapacít 24 000 nových lietadiel. Otázkou zostáva, koľko a akých lietadiel s malou, stredne veľkou a veľkou kapacitou bude treba na rýchlu, pohodlnú a relatívne lacnú prepravu cestujúcich. Kým Airbus kladie dôraz na výrobu lietadla A380 pre 555 cestujúcich, Boeing sa bude orientovať na veľkokapacitný model 747 pre 420 cestujúcich. Airbus odhaduje potrebu A380 v každodennej prevádzke okolo 1 500, Boeing vychádza z kalkulácie, že ich bude treba najviac 950.