
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Mestské lesy na Železnej studničke a na Kolibe rúbali protizákonne. To je výsledok hodnotenia Slovenskej inšpekcie životného prostredia. Podľa jej stanoviska: „Mestské lesy rúbali holorubným spôsobom bez súhlasu orgánu na ochranu prírody, teda krajského úradu.“ Podľa inšpekcie mali lesníci žiadať na každý holorub osobitné povolenie. Nestačil len Lesný hospodársky plán, za ktorý sa skrývali. Inšpekcia plánuje začať aj so správnym konaním, na základe ktorého by mohli Mestské lesy dostať smiešne nízku pokutu do výšky stotisíc korún. Pritom za vyťažené drevo získali minulý rok viac ako 28 miliónov korún. Na údržbu a obnovu lesoparku dali z tejto sumy okolo 9,5 milióna.
Otázkou zákonného hospodárenia Mestských lesov sa zaoberali aj poslanci mestského zastupiteľstva. Podľa ich hodnotenia však lesníci zákon neporušili.
Inšpekcia sa okrem holorubov zaoberala aj ďalším podnetom občanov, a to rozšírením cesty zo Železnej studničky na Kolibu. Mestské lesy túto cestu rozširovali tak, že na oba jej okraje vozili štrk a hlinu, zasypali pritom kmene niektorých stromov. Aj toto inšpekcia hodnotila ako protizákonné, podľa zákona o ochrane prírody ide o terénne úpravy meniace tvar reliéfu a na takéto úpravy treba tiež žiadať súhlas, tentoraz od okresného úradu. Mestské lesy sa ešte môžu odvolať na súd.
Diskusiu o hospodárení lesov na Železnej studničke a Kolibe rozpútali vlani v decembri ochranári. Upozornili na veľké odlesnené plochy v blízkosti turistických chodníkov. Dosiahli, že mestské zastupiteľstvo na jar zastavilo výrub, kým sa hospodárenie nepreverí. Po zverejnení prieskumu poslacov, ktorí nezistili porušenie zákona, ochranári zorganizovali petíciu. Pod tlakom verejnosti a ekológov potom mestskí poslanci schválili nariadenie, podľa ktorého treba Bratislavský lesopark rozdeliť na tri zóny. V každej sa bude ťažiť drevo iným spôsobom. V prvej zóne v blízkosti turistických chodníkov má prebiehať len kalamitná ťažba, teda ťažba popadaných stromov alebo stromov, ktoré by mohli ohroziť ľudí. V druhej zóne sa má ťažiť prieberkovým spôsobom a až v tretej zóne – v hlbších lesoch môže správca vykonávať normálnu hospodársku ťažbu pre zisk, aby Mestské lesy mohli na seba aj zarábať.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ