SME
Piatok, 22. október, 2021 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Do vily Tugendhat vás v ihličkách nepustia

V brnianskej časti Černá pole sa mieša miestna smotánka s dôchodcami. Štvrť plná viliek z medzivojnového obdobia má svoju špecifickú atmosféru a šarm.

Vila Tugendhat.Vila Tugendhat. (Zdroj: JIŘÍ SALIK SLÁMA, Mafra)

Jedna vila však spomedzi ostatných vyčnieva. Tugendhat, minimalistické dielo slávneho architekta a miesto, kde sa delila republika.

BRNO. Nevedú k nej žiadne smerové tabule, napriek tomu ju určite neminiete. Na kopčeku v jednej z najstarších vilových štvrtí Brna, odkiaľ vidíte všetky historické pamiatky ako na dlani, stojí v záhrade s rozlohou viac ako 5600 štvorcových metrov vila Tugendhat.

Biely minimalizmus s obrovskými oknami je dokonale prepojený s exteriérom a ponúka fascinujúci panoramatický výhľad. Neobliehajú ju davy turistov a budovu, dielo slávneho architekta Ludwiga Mieseho van der Roheho, nehyzdia žiadne pútače. Na to, že ide o jedinú pamiatku UNESCO modernej architektúry v Česku, takmer nič neupozorňuje.

Nenápadný nápis na bránke hlási hlavný vstup, je však pevne uzamknutý. Na stĺpiku sa dá pomocou interkomu spojiť s pokladňou a strážnou službou. Ceny lístkov sa začínajú na 300 českých korunách za hodinový základný okruh, ak chcete vidieť aj technické zázemie, zaplatíte ešte o päťdesiat korún viac. Dnu pustia naraz najviac pätnásť ľudí, samostatne sa dá za päťdesiatku prikúpiť vstup do záhrady.

03_res.jpg

FOTO - JIŘÍ SALIK SLÁMA, Mafra

Rodinná vila

Vstupné
I. okruh ŠTANDARD/ZÁKLADNÝ (obytné priestory vily, záhrada)

3. nadzemné podlažie – tzv. nočné poschodie (horná terasa; vstupná hala; rodičovská a detská sekcia)

2. nadzemné podlažie – hlavné priestory; prípravňa, kuchyňa, záhrada

 • dĺžka: cca 60 minút
 • cena: plné vstupné 300,- Kč
 • znížené (žiaci, študenti, seniori, ZŤP) 180,- Kč
 • rodinné vstupné (2 dospelí a 1-2 deti do 15 rokov) 690,- Kč

II. okruh TECHNICKÝ/ROZŠÍRENÝ (obytné priestory vily, technické zázemie, záhrada)

rozšírenie o technické zázemie vily

 • dĺžka: cca 90 minút
 • cena: plné vstupné 350,- Kč
 • znížené (žiaci, študenti, seniori, ZŤP) 210,- Kč
 • rodinné vstupné (2 dospelí a 1-2 deti do 15 rokov) 805,- Kč

III. okruh ZÁHRADA (prehliadka je súčasťou I. a II. okruhu)

 • časovo neobmedzená vstupenka 50,- Kč.
  Fotografovanie 300,- Kč
  1 euro = 25,67 Kč
 • Zdroj: www.tugendhat.eu

Hneď ako sa za vami zavrú masívne vstupné dvere, zostanete stáť v jednoduchom, ale do detailu premyslenom interiéri.

Pre stupňovitý terén sa hlavnými dverami vchádza na najvrchnejšie poschodie, kde je umiestnená nočná časť.

Celá vila je zariadená replikami dobového nábytku, ktorý vyrobili podľa historických fotografií.

Pozemok dostali novomanželia Greta a Fritz Tugendhatovci ako dar od Gretiných rodičov, zámožných židovsko-nemeckých priemyselníkov Löw-Beerovcov.

Tí v rokoch 1929 až 1930 výstavbu celej vily podľa Mieseho projektu aj financovali.

Rodina Tugendhatovcov, ktorá okrem Fritza a Grety pozostávala ešte z Gretinej dcéry z prvého manželstva Hanny a dvoch spoločných synov Ernsta a Herberta, však vo vile bývala len necelých osem rokov.

Hoci si dom od prvého okamihu zamilovali, blížiaca sa druhá svetová vojna ich prinútila emigrovať cez Švajčiarsko do venezuelského Caracasu.

Dom nepredávali, odniesli však z neho väčšinu zariadenia a rodinných cenností.

Kone aj sanatórium

Začiatkom októbra 1939 dom skonfiškovalo gestapo a od januára 1942 sa stal majetkom Nemeckej ríše. O rok neskôr ho prenajali Walterovi Messerschmidtovi, riaditeľovi fabriky Klöcknerwerke v Brne. Spolu s ním prišli aj prvé radikálne stavebné úpravy.

V apríli 1945 vilu pri oslobodzovaní mesta zdevastoval jazdecký oddiel Červenej armády, ktorý na prvých dvoch podlažiach ustajnil kone. Zvyšky nábytku využili ako palivové drevo, sklené výplne okien rozbila tlaková vlna pri bombardovaní.

Od augusta 1945 až do júna 1950 v dome bola škola rytmiky a tanca profesorky Karly Hladkej. V októbri roku 1950 sa vila stala majetkom československého štátu a zriadili tu rehabilitačné stredisko pre deti s chorobami chrbtice. To sa neskôr stalo súčasťou neďalekej detskej nemocnice.

V decembri roku 1963 sa vila Tugendhat dostala na štátny zoznam nehnuteľných kultúrnych pamiatok. V roku 1967 sa takmer po tridsiatich rokoch prišla do Brna pozrieť aj Greta Tugendhatová. Vydesili ju nielen stavebné zásahy, ale aj stav, v akom sa jej kedysi krásny dom nachádzal.

Hoci spočiatku vyzeralo, že sa by sa vila mohla zrekonštruovať do pôvodnej podoby, vpád ruských vojsk do Československa v roku 1968 všetky snahy zastavil.

10_res.jpg

FOTO - ANNA VAVRÍKOVÁ, Mafra

Necitlivá rekonštrukcia

Prvú rekonštrukciu podstúpila vila v rokoch 1981 – 1985. Platil ju odbor vnútorných záležitostí Národného výboru mesta Brna, ktorý do projektu zasahoval často veľmi necitlivo.

Odmietol dodávku veľkoplošných skiel a okná hlavného priestoru vyplnil dvomi kusmi skla zatmelenými silikónom. Jediné okno, ktoré sa zachovalo v pôvodnom stave, prikázali odstrániť, pretože farbou nekorešpondovalo s ostatnými, novšími.

Linoleum nahradilo PVC, stavebná čata demontovala a odviezla aj pôvodné sanitárne prvky z kúpeľní a toaliet. Až do Nežnej revolúcie v roku 1989 slúžila vila ako reprezentačné priestory mesta a občas v nej ubytovali hostí.

Pre verejnosť nebola prístupná, čo sa nakrátko zmenilo po novembrovom prevrate. Vila však stále zostávala v majetku štátu, v roku 1992 v nej prebiehali rokovania o rozdelení republiky medzi Vladimírom Mečiarom a Václavom Klausom. Naposledy si v nej vzájomne odovzdávali najvyššie štátne vyznamenania Ivan Gašparovič a odchádzajúci prezident Václav Klaus.

Od roku 1994 sa vila dostala pod správu Múzea mesta Brna, v roku 1995 ju vyhlásili za Národnú kultúrnu pamiatku a od roku 2001 je zapísaná aj na zozname svetového dedičstva UNESCO.

V rokoch 2010 – 2012 v nej prebehla druhá veľká rekonštrukcia a obnova, ktorá dala domu konečne pôvodný charakter.

06_res.jpg

FOTO - JIŘÍ SALIK SLÁMA, Mafra

Obnovený interiér

Po rekonštrukcii sa do brnianskej vily vrátila originálna priečka zo vzácneho makassarského ebenu. Tá tvorí polkruh a oddeľuje jedálenskú časť od zvyšku inak otvoreného denného priestoru. Z vily ju odstránili v roku 1940 a objaviť sa ju podarilo brnianskemu historikovi umenia Miroslavovi Ambrozovi len pred dvomi rokmi.

Zaujímavé pritom je, že viac ako sedemdesiat rokov bola všetkým na očiach v jedálni právnickej fakulty. Počas vojny v tejto budove sídlilo gestapo a jeho príslušníci si ebenom obložili svoj bar.

Obnovy sa dočkali aj ďalšie pôvodné povrchy a prvky. Tých však po emigrácii rodiny, nacistoch a komunistoch nezostalo veľa. Z čias Tugendhatovcov sa zachovali veľké a ťažké dvere z palisandra či šatníkové skrine v spálňach domácich pánov z rovnakého materiálu.

Pôvodný nábytok z dreva zebrano môžu návštevníci vidieť v dievčenskej detskej izbe aj v miestnosti guvernantky.

Zaujímavé je aj smotanovo biele linoleum na podlahách nočnej i dennej časti. Architektovi sa podarilo nemeckého výrobcu presvedčiť, aby ho pre vilu vyrobil na zákazku a vo svetlejšom odtieni, než aký bol bežne v ponuke.

Ukázalo sa však, že zmes, ktorú nestihli podrobiť všetkých testom, je veľmi mäkká a náročná na údržbu. Hoci linoleum sa od postavenia vily menilo už dvakrát, jeho zloženie zostalo rovnaké.

To je aj dôvod, pre ktorý majú dámy v ihličkových podpätkoch vstup do vily zakázaný. Ľahko by do krehkej podlahy totiž narobili diery.

04_res.jpg

FOTO - JIŘÍ SALIK SLÁMA, Mafra

Nečakané detaily

Jednoduchosť a čisté línie, ktoré vilu charakterizujú, sú vyšperkované vzácnymi materiálmi a efektnými detailmi. Tie sa prejavujú najmä v obrovskom dennom priestore.

Podsvietená stena hneď pri vstupe zaisťuje večer intímnu atmosféru, nádherným detailom je stena z marockého ónyxu. Jeden kus kameňa dal Miese van der Rohe narezať na platne také tenké, že zapadajúce slnko ich dokáže presvietiť.

Očarujúcu oranžovú žiaru si tak najlepšie vychutnáte pri popoludňajšej návšteve vily. Vzduch a slnko do interiéru pustia dve obrovské okná, ktoré sa ovládajú elektronickým navijakom.

Všetkých, ktorí majú radi záhady, poteší tajná miestnosť schovaná za knižnicou. Nádherný je aj okrúhly stôl z hruškového dreva, ktorý sa pridaním jednotlivých výsekov zväčší tak, že pri ňom môže stolovať až 24 ľudí. Praktické ženy ocenia servírovací výťah, ktorým sa dá jedlo z kuchyne poslať na všetky poschodia.

Premyslená vzduchotechnika zaberá priestor štyroch miestností na najspodnejšom podlaží, svoje miesto tu našla aj tmavá komora domáceho pána. Práve vďaka jeho nadšeniu pre fotografiu sa zachovalo mnoho fotiek vily a jej interiéru, niektoré dokonca aj farebné.

Posledným prekvapením je miestnosť na kožuchy, takzvaná moľová komora. Aj po desaťročiach na vás zo škár medzi kachličkami dýchne závan naftalínu.

00_res.jpg

FOTO - JIŘÍ SALIK SLÁMA, Mafra

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 2. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 3. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 4. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 5. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 6. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 7. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 8. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 9. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato
 10. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 1. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 2. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 3. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 4. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 5. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 6. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 7. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 8. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 9. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 10. 5. ročník Trhu kože bude po prvý raz aj v Košiciach
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 20 774
 2. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 265
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 8 019
 4. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 5 872
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 5 781
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 775
 7. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 370
 8. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 3 168
 9. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 2 915
 10. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 681
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Túlačky okolo Štrbských plies
 2. Pavel Dvořák: Instantná polievka ako SYMBOL LUXUSU?
 3. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky LXXXVIII - Zámok Plumlov /CZ/
 4. Pavel Dvořák: Život na Slovensku očami Číňanov
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 18. - Preteky v lokalizácii južného pólu 1/2 - Dumont d'Urville
 6. Pavel Dvořák: Sú Číňania šťastnejší?
 7. Lubo Repka: Zakladajúce štáty USA – Massachusetts
 8. Vladimír Benčík: Vietnam – viete že sa na vietnamskom trhu dá kúpiť láska i šťastie?
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 31 720
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 10 722
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 7 824
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 6 592
 5. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 6 000
 6. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 709
 7. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 5 110
 8. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 4 095
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Zatvoriť reklamu