Turčianske Teplice: Zlaté procedúry
V turčianskej minerálnej vode sa vraj kedysi kúpal aj kráľ Žigmund Luxemburský, ktorý si pri kúpeli nechával na hlave zlatú korunu. Hovorí sa, že práve vďaka spojeniu zlata a turčianskej vody sa nielen vyliečil z lámky, ale aj dožil vysokého veku.
Účinky zlata si môžete vyskúšať v Turčianskych Tepliciach na vlastnej koži, pretože kúpele ponúkajú špeciálne zlaté procedúry, počas ktorých si môžete vychutnať kúpeľ, zábal, masáž či masku s prímesou zlata.
Okrem toho si môžete užiť termálnu vodu, ktorá patrí medzi najvyššie mineralizované nielen na Slovensku. Voda sa používa v kúpeľoch aj na pitné kúry.
Aká je voda? Ide o bohato mineralizovanú termálnu vodu, ktorá má vysoký obsah vápnika, horčíka a fluóru. Jej teplota na prameni je od 38 °C do 46 °C.
Pre koho? Turčianske kúpele sú na Slovensku jediné, ktoré sú zamerané na liečbu obličiek a močových ciest.
Táto voda pôsobí priaznivo aj na ochorenia pohybového aparátu, nervové, gynekologické a onkologické ochorenia. Vhodná je aj na pooperačné stavy, zápaly, reumatické ochorenia, stavy prepracovanosti a na celkovú regeneráciu organizmu.
Sklené Teplice: Prírodná „Parenica“ v jaskyni
Nejde o syrovú pochúťku, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať, ale o jaskynný termálny kúpeľ „Parenica“, ktorý patrí medzi európske unikáty. Nájdete ho v Sklených Tepliciach v v lesnatej doline na úpätí Štiavnických vrchov.
Keď vojdete do tejto prírodnej jaskyne, zrejme vás ako prvá upúta na stenách farebná výzdoba, ktorá je dôkazom, že jaskyňa vnikla v travertíne vyzrážanom z termálnych roztokov. Liečivá voda má 42 °C a z termálnych prameňov ústi priamo do jaskyne.
Sklené Teplice ponúkajú viaceré termálne bazény. Vyskúšajte napríklad Kúpeľ Márie Terézie, ktorý je vybudovaný v antickom štýle. V chladných mesiacoch môžete využiť aj vonkajší bazén s horúcou vodou, ktorý je prepojený s vnútorným kúpeľom.
Okrem toho je v Sklených Tepliciach k dispozícii saunový svet, podvodná masáž, whirlpool, soľná jaskyňa a rozličné skrášľujúce procedúry.
Aká je voda? Ide o prírodnú liečivú vodu, ktorá je stredne mineralizovaná, síranová, vápenato-horečnatá, horúca, hypotonická s obsahom magnézia, kalcia a železa. Termálne pramene majú teplotu vody od 37 °C do 52,3 °C.
Pre koho? Tieto kúpele sú vhodné predovšetkým pre ľudí s ochoreniami nervového systému, pohybového ústrojenstva a chorobami z povolania. Ak však trpíte ochoreniami srdcovo-cievneho aparátu, príliš horúcej vode by ste sa mali vyhnúť.
Do kúpeľov inak môže prísť každý, kto si chce oddýchnuť. Dvere majú otvorené aj alergici a ľudia, ktorí sú citliví na bazény, pretože voda nie je riedená ani upravovaná a menia ju každý deň.
Trenčianske Teplice: V tureckom štýle
Ak sa vydáte smerom na Trenčianske Teplice, ocitnete sa v romantickom prostredí Karpát, kde sa nachádzajú jedny z našich najnavštevovanejších kúpeľov. K dispozícii sú liečebné procedúry, ale aj rozličné wellness služby.
Ak máte radi horúce kúpele, namierte si to rovno do Kúpeľa Sina s 39 °C, do ktorého ústi voda priamo z prameňa. Ak prídete poobede alebo cez víkend, môžete si vychutnať oddych v tureckej odpočivárni Hammam z roku 1888.
Po príchode dovnútra upúta asi každého zaujímavo riešené osvetlenie, ktoré vytvára dojem hviezdnej oblohy. Energiu vám dodá už len pobyt v tomto príjemnom prostredí či krása a exotickosť interiéru. V Hammame si dnes okrem odpočinku po kúpeli môžete vychutnať aj masáž.
Aká je voda? Ide o prírodnú sírnu termálnu vodu, ktorej jednotlivé pramene majú teplotu od 37,7 do 40 °C. Vďaka tomu ju nie je potrebné ohrievať ani ochladzovať.
Pre koho? Kúpele sú zamerané na liečbu pohybového aparátu, stavov po operáciách, úrazov, reumatických, kožných, gynekologických ochorení, chorôb z povolania a z oblasti internej medicíny.
Bardejovské kúpele: Minerálna oáza
Bardejovské kúpele sa zaraďujú medzi najstaršie, pretože majú najdlhšiu tradíciu poskytovania kúpeľných služieb – už od roku 1247. Kedysi dokonca patrili medzi najnavštevovanejšie kúpele Uhorska.
Ich návštevníkmi boli významné osobnosti ako rakúsko-uhorský cisár Jozef II., ruský cár Alexander I., poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska či manželka Františka Jozefa I., nazývaná Sissi.
Jej sochu si môžete všimnúť v kúpeľnom parku. Na pomerne malej ploche vyviera v Bardejovských kúpeľoch desať prameňov. Voda sa využíva nielen na minerálne kúpele, ale aj na pitné procedúry či inhalácie.
Aká je voda? Ide o minerálnu vodu, ktorá je slabo až stredne mineralizovaná, hydrogén uhličitanovo-chloridová, sodná, železitá, so zvýšeným obsahom kyseliny boritej. Je studená.
Pre koho? Liečia sa tam ochorenia tráviaceho traktu, obehového ústrojenstva, ochorenia obličiek a močových ciest, dýchacích ciest, niektorých chorôb z povolania, onkologické i gynekologické ochorenia. Areál kúpeľov je denne otvorený aj pre širokú verejnosť. Od minulého roku je k dispozícii nové Wellness Spa s bazénmi a saunovým svetom.