SUVA – Ratu Epeli Ganilau je vysoký, v ramenách široký muž. Nosí tradične sukňu „tulu“ a len srší úsmevom, keď nastupuje do svojho nablýskaného japonského auta. Je súčasným kmeňovým náčelníkom na Fidži. Ganilau je dnes asi najmocnejším mužom na Fidži – predtým britskej kolónie, teraz rozdvojenej po troch štátnych prevratoch od roku 1987. Etnické napätie a nepokoje panujú medzi pôvodnými ostrovanmi a Indmi, ktorí boli pred storočím privezení na Fidži ako zdroj lacnej pracovnej sily. Ganilau predsedá najvplyvnejšiemu politickému orgánu v krajine – Veľkej rade náčelníkov na Fidži (GCC). Rada, ktorá má 52 členov, bola založená s cieľom reprezentovať divé bojové klany, ktoré ovládali známe „kanibalské ostrovy“ sto rokov pred príchodom Britov. V súčasnosti, v rozpore s pôvodnými zámermi jeho zakladateľov, rastie úloha rady ako sprostredkovateľa medzi etnicky znepriatelenými skupinami na ostrovoch.
Fidži nie je vo svete preslávené len svojimi kilometre dlhými, čistučkými a palmami lemovanými plážami na 300 tropických ostrovčekoch, ale tiež politickou nestabilitou v Suve, hlavnom meste krajiny, ktoré sa nachádza na ostrove Viti Levu. Už trikrát tu prišlo k štátnemu prevratu. Naposledy tento rok v máji, pri ktorom prvého indického premiéra na Fidži Mahendru Čódhrího a jeho rasovo rozmanitý kabinet držali ozbrojení nacionalisti 56 dní ako rukojemníkov.
Ganilau hovorí, že dva predchádzajúce prevraty pomohli GCC nadobudnúť na dôležitosti. „Rada začala svoju činnosť v oblastiach, ktoré dovtedy nepodliehali žiadnym zákonom,“ dodáva. Hoci Ganilau trvá na tom, že nie je žiadny dôvod meniť organizáciu a činnosť rady, ostatní členovia namietajú, že rada už v rokoch 1987 a 2000 prepásla možnosť hrať významnejšiu úlohu v dialógu medzi znepriatelenými komunitami. „Jednoducho ako predstavitelia národa sklamali očakávania, že budú obhajovať záujmy ľudí na Fidži,“ vysvetľuje Brídž Lál, člen rady.
Domorodí Fidžania, pôvodom často z Melanézie, tvoria 51 percent z 80-tisíc obyvateľov súostrovia. Indov žije na Fidži 44 percent. Prišli sem v minulom storočí pracovať na plantážach s cukrovou trstinou.
(čtk)