
Budova Egyptského múzea.

Tutanchamónova zlatá maska.
Káhira je nebom na zemi pre všetkých, ktorí očami vnímajú. Tak ospevoval mesto na Níle jeden z arabských básnikov. Viac ako 15-miliónová metropola, najväčšia v celom arabskom svete a v Afrike, žije nepretržitou dopravou, hlukom, smogom a nekonečnými masami ľudí. Okrem výdobytkov civilizácie však predovšetkým odhaľuje svoju pôvodnú orientálnu a historickú tvár.
Pyramídy v Gíze, Luxor, Karnak, to všetko je známe, ale prvé kroky každého návštevníka v tejto krajine by mali smerovať do Egyptského múzea.
Pri pokladniach vždy stoja davy turistov a je sympatické, že do takéhoto fantastického múzea je vstupné len 15 egyptských libier (asi 200 korún). Vchod do tejto jedinečnej stodvadsaťtisícovej zbierky umenia starého Egypta tvorí krásna záhrada so staroegyptskými sochami a vodnou nádržou so symbolickou rastlinou faraónov - lotosom. Odporúčame kúpiť si oficiálny katalóg Egyptského múzea. Je doplnený farebnými fotografiami a zobrazuje najdôležitejšie exponáty podľa ich veku.
Vstupom do múzea sa razom ocitnete vo svete starovekých panovníkov a predovšetkým staroegyptských sochárov a kamenárov. Návštevníkov vítajú desiatky sôch faraónov v nadživotnej veľkosti a ťažké sarkofágy. Prízemie je rozdelené na artefakty zo Starej, Strednej a Novej ríše.
Na poschodí sú exponáty umiestnené v galériách podľa tematického zadelenia. Schodisko číslo 57 vedie do sály jedenástich múmií, kde si určite nikto nenechá ujsť príležitosť pozrieť aj kráľov Sethiho I. a Ramzesa II. Za vstup do tejto sály sa však platí ďalších 10 libier. Poklady z hrobiek panovníkov, ako sú zlaté sošky, šperky, amulety, papyrusy s náboženskými textami a nádhernými kresbami, rôzne skrinky a truhlice z cédrového dreva zdobené intarziami z ebenu a slonovej kosti, alabastrové pokladnice, ale najmä prekrásna štukovaná drevená truhla ukazujúca faraóna Tutanchamóna stojaceho na vojenskom voze, skutočne ohromia každého.
Najviac sme sa tešili na slávnu Tutanchamónovu zlatú masku. Prekonala všetky naše predstavy. Je nádherná a okrem zlata je zdobená aj intarziami z lazuritu a váži 11,2 kg. Objaviteľ Tutanchamónovej hrobky Howard Carter vyniesol iba z jej prednej komory 34 ťažkých debien zlatého náradia, šperkov, drahokamov, umeleckých predmetov a hlavne zlata. Keď neskôr prenikol do samotnej pohrebnej komory, našiel v nej pozlátenú skriňu s rozmermi 5 x 3 x 3 metre a v nej ako v matrioške ďalšie dve. V tretej skrini bol uložený sarkofág z jediného kusa vzácneho žltého krištáľu. V sarkofágu boli ďalšie tri pozlátené rakvy a až v poslednej z nich, z masívneho zlata, bola múmia kráľa.
Napriek tomu, že v hrobke sa našlo 3400 artefaktov a v múzeu ich môžete vidieť „iba“ 1700, zaberajú až desať miestností, ktorých plocha má rozlohu futbalového ihriska. A pritom oproti Ramzesovi II. bol Tutanchamón iba bezvýznamným panovníkom, ktorý zomrel asi osemnásťročný.
PETER KOUTNÝ
FOTO – ARCHÍV
Pripravené v spolupráci
s CK Victory Travel