
Rím 16. júna (TASR) - Preslávenú taliansku šikmú vežu dnes po 11 rokoch záchranných prác, ktoré mali zabrániť jej pádu, odovzdali toskánskemu mestu Pisa. Kľúče od veže mestským pánom vrátili späť počas slávnosti v deň patróna mesta vo sviatok San Ranieriho.
Aj napriek ukončeniu prác si budú musieť turisti na výhľad z legendárnej veže počkať ešte najmenej päť mesiacov, kým na ňu nenamontujú špeciálne bezpečnostné bariéry, ktoré im umožnia po 293 schodoch vystúpiť sa na románsku zvonicu. Ale stane sa tak až v novembri.
Vežu z 12. storočia, jednu z najslávenejších talianskych pamiatok, uzatvorili v roku 1990 po upozornení odborníkov, že sa nakláňa do väčšieho uhla a už nie je bezpečná pre turistov. Odborníkom sa počas záchranných prác podarilo vežu narovnať o 43,5 centimetra, čím jej sklon ustálili na štyroch metroch a 10 centimetroch -- to je sklon, aký mala pred 300 rokmi.
Skupine medzinárodných špecialistov sa podarilo vežu narovnať pomalým vysávaním piesku pod severnou stranou veže, ktorá sa teraz nakláňa južným smerom. Odborníci dúfajú, že práca na narovnaní veže, ktorá stoji neďaleko Baziliky Panny Márie, zaručí jej bezpečnosť na nasledujúcich 300 rokov.
Stavbu románskej veže v Pise začali v roku 1173. Avšak už o niekoľko mesiacov museli stavebné práce pre jej pozvolné nakláňanie sa prerušiť. Vežu dokončili až v polovici 14. storočia, keď ju dostavali do dnešnej podoby. Veža mala však menší náklon vtedy predstavoval približne dva metre.
Vypracovať projekt na záchranu vežu v Pise sa pokúšali desiatky odborníkov, ale aj dobrodruhov. Objavil sa napríklad návrh vybudovať repliku stavby. S originálnym nápadom pred časom prišiel japonský architekt Mucuhara Takahaši chcel nakloniť okolie šikmej veže, čím by sa vytvorila ilúzia, že veža je rovná. Ešte aj trávu mali upraviť v smere sklonu veže.
Podľa výpočtov by veža v Pise v prípade, že by sa neurobilo nič pre jej záchranu, v roku 2050 zrútila.