Cheopsova pyramída a jej tajomstvo
KÁHIRA – Nádeje na odhalenie tajomstva Cheopsovej pyramídy včera opäť stroskotali. Archeológovia, ktorí vnútri bádajú pomocou špeciálneho moderného robota – takzvaného pyramídového rovera – sa zatiaľ zastavili pri ďalších dverách. Dverách, na ktoré sa nikto nepozrel viac než štyritisíc rokov.
Čo sa skrýva za nimi, nevieme a nedozvieme sa to ani najbližších dvanásť mesiacov. Vedci sa musia pripraviť na prekonanie ďalšej prekážky, o ktorej nevedeli.
Úzkou šachtou bolo dovnútra Cheopsovej pyramídy spustené zariadenie, ktoré používali záchranári aj pri hľadaní obetí teroristického útoku na Svetové obchodné centrum.
Robot sa po dvoch hodinách vyšplhal 65-metrovým tunelom širokým 20-krát 20 centimetrov a vyvŕtal otvor do vápencovej steny. Potom do nej vsunul kameru s optickými vláknami schopnú zachytiť, čo sa skrýva vnútri. Riaditeľ káhirského pamiatkového ústavu Záhí Hawás počas priameho televízneho prenosu upozornil divákov, že na stenách šachty boli po osvetlení viditeľné priehlbiny – zrejme odtlačky dlaní robotníkov. Napokon však robot skončil pri zapečatených dverách.
Tunel vedie južnou šachtou, ktorá je prehradená približne 16 metrov od vonkajšej steny. Veľká Chufewova (Cheopsova) pyramída je najväčšia v celom Egypte.
Archeológovia a ďalší vedci si dlho lámu hlavu, prečo sa takéto kolosy stavali a aké tajomstvá môžu komory vnútri ešte skrývať.
Roboty typu Pyramid Rover pomáhali pred rokom aj záchranárom v New Yorku. FOTO – RUETERS Niektorí dúfajú, že sa pomocou robota podarí odkryť tajomstvo záhadných komôr skrývajúcich hádam aj sochy faraóna Chufewa. Iní sa nádejajú, že nájdu starodávne zvitky alebo nástroje, ktoré by pomohli archeológom pochopiť, prečo šachty vznikli. Väčšina bádateľov však pripúšťa, že vôbec netušia, čo by sa mohlo vnútri skrývať. „Neviem, čo tam môžeme očakávať,“ priznáva egyptológ Mark Lehner, vedúci projektu mapovania planiny v Gíze.
Egyptológovia hovoria, že vnútri troch veľkých pyramíd v Gíze nebolo dosiaľ nájdené nič také cenné, ako boli poklady v hrobkách v Údolí kráľov v Luxore, a poznamenávajú, že tieto pyramídy okolo roku 2000 pred Kristom – 700 rokov po faraónovej smrti – vylúpili zlodeji špecializujúci sa na hrobky.
Havas včera zároveň oznámil aj nález 4500 rokov starého sarkofágu, ktorý ešte v júni objavili turisti. Skrývala sa v ňom kostra muža, o ktorom si vedci myslia, že mohol byť starostom dediny, v ktorej žili robotníci stavajúci pyramídy.
(reuters, čtk, tasr, mch)