Londýn 17. septembra (TASR) - O anglickom vidieku panuje väčšinou predstava, že je to pokojné, idylické miesto, kam chodia ľudia odpočívať od návalu práce a ruchu veľkomesta. Nedávna štúdia však potvrdila, že aj vidiek dokáže nasadiť riadne tempo a vie sa čulo obracať.
Štúdia doktora Hew Prendergasta z londýnskej botanickej záhrady v Kew Gardens odhalila, že Angličania na vidieku veru neodpočívajú, ale okrem bežných pracovných povinností sa venujú aj zberu lesných plodín, ktoré dokážu umne spracovávať a s veľkým ziskom predať v meste.
Jedným z hlavných zdrojov finančných príjmov sú plodiny rastúce na živých plotoch - vidiečania z nich dokážu vyrábať exotické druhy alkoholických nápojov, predovšetkým vodky, ktoré potom predávajú luxusným londýnskym reštauráciám.
Ďalším výrazným "ekonomickým odvetvím" vidieka je domáce spracovávanie dreva, najmä oplotenie, ktoré ide dobre na odbyt u majiteľov záhrad na veľkých predmestiach. Vidiečania úspešne obchodujú aj s dreveným uhlím, nevyhnutnou surovinou pre víkendové grilovanie.
Najväčší obrat, zhruba pol miliardy libier, však dosahujú pri zbere a spracovaní čiernej bazy. Podľa Dr. Prendergasta britská verejnosť neustále počúva o tom, aká panuje na vidieku bieda, pritom tam funguje prosperujúce hospodárstvo.
Ľuďom poskytujú obživu divoké rastliny a spracovateľský priemysel, ktorý je na ne napojený, vytvára veľa pracovných príležitostí.