rokoch minulého storočia.
Japonský premiér Džuničiro Koizumi, ktorý dnes pricestoval na historickú návštevu Severnej Kórey, pred odletom z Tokia zdôraznil, že sa pokúsi získať správy o osude zmiznutých japonských občanov. Pokiaľ Pchjongjang nepodnikne v tomto smere jasné kroky, Japonsko nebude súhlasiť s normalizáciou spoločných vzťahov, uviedol Koizumi.
Počas jednodňovej návštevy japonský premiér prerokuje so severokórejským lídrom Kim Čong-ilom otázky bezpečnosti, medzi ktoré patrí raketový program KĽDR alebo predpokladaný vývoj atómovej bomby.
Japonský premiér sa návštevou Kórejskej ľudovodemokratickej republiky odhodlal ku kroku, ktorý mu môže výrazne pomôcť v kariére, ale rovnako aj zlomiť väzy.
Ako v histórii vôbec prvý predseda japonskej vlády navštívi Severnú Kóreu v snahe dosiahnuť pokrok v problémoch, ktoré už dlho blokujú normalizáciu vzťahov Tokia s jeho bývalou kolóniou.
Ústretový krok však spravil aj Kim snahou o ekonomickú reformu a diplomatické otvorenie sa Západu.
Dnešný summit v Pchjongjangu budú ostro sledovať nielen vo Washingtone, ale aj v Soule a ďalších metropolách s cieľom zistiť, ako ďaleko je vodca Severnej Kórey pripravený vyjsť z izolácie výmenou za pomoc pre svoju zdevastovanú ekonomiku.
"Očakáva sa, že normalizácia japonsko-kórejských vzťahov poskytne mocnú iniciatívu pre mier a stabilitu na Kórejskom polostrove, ktorý je poslednou baštou studenej vojny," konštatoval úvodník v anglických novinách vychádzajúcich v Japonsku Japan Times.