v zahraničí je výhodnejšie platiť bezhotovostne, ako si vymieňať peniaze cez nevýhodný valutový kurz a platiť ešte poplatok.
Zaujímavé bývajú často aj doplnkové služby.
Pre akú kartu sa rozhodnúť ?
Aj keď v reklamách na tzv. zlaté karty vidíme úspešných ľudí platiacich za rôzny luxusný tovar, neznamená to, že ich všetci musíme mať. Každý človek má svoje preferencie a úroveň zárobku. Podľa toho by sa mal pri zadovážení karty aj rozhodovať, . Pri rozhodovaní by mal klient zvážiť nasledovné kritéria.
Druh karty
Ako prvý krok je treba si zvoliť vhodný druh platobnej karty. Ten vyplynie po zodpovedaní si otázky - na čo, a ako často plánujete kartu používať. Pokiaľ nechcete stáť dlhé rady pri priehradke, a karta bude slúžiť iba na vyberanie hotovosti z bankomatov, úplne bude stačiť jednoduchá debetná karta. Ak chcete žiť na úver, a platby splácať v budúcnosti, je najvhodnejšia kreditná karta. Zúčtovanie je odložené o niekoľko týždňov, tým banka klientovi v podstate poskytuje krátkodobý úver. Na cesty do zahraničia je najvyhovujúcejšia medzinárodná embosovaná karta. Pre náročnejších a hlavne bonitnejších zákazníkov, existujú strieborné, zlaté, či platinové platobné karty. Tieto ponúkajú veľmi vysoké výberné limity a doplnkové služby.
VÝBERNÉ LIMITY - Pri kartách platí, že čím vyšší výberný limit, tím vyšší príjem, respektíve záruku banka požaduje. Limity sa rozdeľujú na tri skupiny - a to limit pre výber z bankomatu, na platby v obchodoch a celkový limit. Z časového hľadiska banky limitujú platby na týždennej, alebo dennej báze. Ak týždenný limit sa rovná približne sedemnásobku denného limitu je lepšie zvoliť si týždenný pretože je možné urobiť jednorazové nákupy s oveľa vyššou hodnotou.
OBMEDZUJÚCE PODMIENKY - Niektoré banky vydajú kartu až po uplynutí určitej doby, počas ktorej musí mať klient v banke vedený účet. Ďalšou obmedzujúcou podmienkou býva určitý minimálny priemerný zostatok, ktorý musí byť vinkulovaný na účtoch v banke po stanovenú dobu. Niektoré banky dokonca vyžadujú zloženie určitej sumy peňazí na termínovaný účet, ktorého výška je spravidla odvodená od výberných a platobných limitov. Na účtoch sú tieto prostriedky viazané po dobu platnosti karty.
CENA KARTY - Banky si účtujú poplatky za vydanie karty a výber hotovosti z bankomatov. Niekedy bývajú výhodnejšie spoplatnené výbery z bankomatov patriacich banke vydávajúcej platobnú kartu. Tieto rozdiely sú niekedy markantné, takže pre klienta je výhodnejšie vziať do úvahy aj počet a rozloženie bankomatov. Výbery v zahraničí sú obvykle výrazne drahšie než výbery v domácich bankomatoch. Nepredstavujú totiž pevnú sumu, ale určité percento z požadovanej čiastky. Poplatok sa tak môže vyšplhať na niekoľko stoviek korún. Banky väčšinou nespoplatňujú použitie karty pri nákupe tovarov či služieb. Za túto službu totiž už inkasujú poplatok od obchodníka. Pri kreditnej karte je dôležitá čo najdlhšia doba bezúročného odkladu splátok, a čo najnižší úrok.
DOPLNKOVÉ SLUŽBY - Platí tu priama úmera. Čím drahší druh karty, tým vyššia kvalita a rôznorodosť kvality služieb. Pri tých lacnejších je to väčšinou cestovné poistenie, pri luxusnejších, prednosť pri nákupe leteniek, zľavy do požičovní áut či hotelov.
Kvalita bežného účtu pri debetných kartách Nielen karta, ale aj bežný účet, na ktorý bude debetná karta viazaná, má takisto splňovať predstavy klienta. Najmä čo sa týka poplatkov, možnosti získania úveru v banke a elektronického bankovníctva.
Tomáš Kluge