HRABUŠICE. V Slovenskom raji, v časti medzi Kyselom a Sokoliou dolinou, finišujú v týchto dňoch s prácami na oprave a tvorbe nových rebríkov.
Asi mesiac a pol je táto časť Tomášovskej Belej uzatvorená pre havarijný stav rebríkov, drevených lávok a technických zariadení.
"Na tomto úseku, ktorý má 250 metrov, sa nachádza približne 150 metrov drevených technických pomôcok. Začali sme s ich obmenou pred dvoma týždňami, pôvodné drevá a rebríky boli staré 15 rokov, boli v zlom stave, poškodené a zlomené. Tie sme zlikvidovali a za pomoci vrtuľníka nám doviezli tri kubíky dreva, čo je asi 50 kusov osem- až deväťmetrových stromov, z ktorých robíme nové rebríky a lávky," priblížil proces opravy vedúci prác Peter Bulej.
Práce by chceli ukončiť do Vianoc, Bulej predpokladá, že v sobotu s obnovou skončia. Na opravy mali v Mikroregióne Slovenský raj vyčlenených 4000 eur, starostka Hrabušíc Jana Skokanová však TASR potvrdila, že náklady sa navýšia. "Drevo sme museli na miesto dopraviť pomocou vrtuľníka, čo stálo 3400 eur, ďalších približne 1000 eur nás stálo len drevo," konkretizovala.
Podmienkou národného parku bolo doviesť na miesto červený smrek z iného zdroja, keďže drevná hmota v lokalite nie je vhodná na výrobu rebríkov. "Červený smrek je na jednej strane veľmi drahý, ale na strane druhej vydrží oveľa dlhšie, keďže tam tečie voda a je tam vlhko," zdôvodnila Skokanová. Celá sústava rebríkov a lávok bude v tomto úseku úplne nová a spevnená, takže turisti by sa tam mali cítiť bezpečne.
Na budúci rok chcú v oprave drevených technických zariadení v Slovenskom raji pokračovať. Od 6. decembra je Mikroregión Slovenský raj súčasťou Oblastnej organizácie cestovného ruchu Slovenský raj, prostredníctvom ktorého by mali pomocou švajčiarskych fondov financovať ďalšie opravy.
"Niečo treba opraviť v Kyseli, potom ideme postupne Prielom Hornádu, Veľký Sokol, Piecky, ktoré pôjdu najskôr, keďže sú po Suchej Belej najviac navštevované a sústava niektorých drevených rebríkov je dosť poškodená," konkretizovala Skokanová.