Taiwan má rozlohu podobnú Slovensku, ale takmer päťnásobný počet obyvateľov. Pre hornatosť ostrova je obyvateľstvo sústredené do niekoľkých miliónových miest.
Taiwanská štyristoročná história znamená aj to, že tu nie sú žiadne historické pamiatky, ale množstvo vysokých budov postavených tesne vedľa seba, úzke niekoľkoprúdové ulice a nespočetné množstvo skútrov.
Metropola Taibej je najväčšie mesto na severe ostrova. Okrem ticha a čistého vzduchu sa tu dá nájsť naozaj všetko. Aj to, čo domáci nemali, teda históriu, si jednoducho doviezli z pevninskej Číny.
V Národnom palácovom múzeu v Taibeji je sústredená kolekcia 693 507 kusov najslávnejších umeleckých diel reprezentujúcich čínsku históriu. Okrem typických predmetov z nefritu, slonoviny, bronzu či porcelánu, obrazov, máp, odevov a šperkov sú tu vystavené aj kapusta a bravčové mäso. Nie pravé, samozrejme, ale vyrobené z nefritu. Číňania pripisujú nefritu spirituálne vlastnosti. Veria, že prináša zdravie a šťastie.
Pamätná sieň generála Chiang Kai-Sheka, exprezidenta Taiwanu
Tradičné divadlo
Kto túži ešte viac nahliadnuť do čínskej histórie, mal by sa vybrať na tradičné čínske a taiwanské divadelné predstavenie, napríklad do divadla Taipei Eye na ulici Zhung Shan North Road.
Tento bulvár je historickým a kultúrnym centrom už od čias japonskej éry. Na deväťdesiat minút sa vďaka hudbe, tancu, akrobacii, spevu a ľudovému odevu možno preniesť o niekoľko desaťročí dozadu. Takýmto spôsobom pripomínajú umelci staré čínske bájky a povesti.
Mýtický drak ako symbol čínskej kultúry
Čo v Taibeji nehrozí, je určite smrť hladom. Na každom kroku môžete vidieť a najmä cítiť jedlá čínskej a japonskej kuchyne, ale dá sa nájsť aj svetová kuchyňa, väčšinou americké reštauračné reťazce.
Špecifikom tohto kúta sveta je, že hotové jedlo je lacnejšie než suroviny na jeho prípravu. Kúsok nad Taibejom v horách sú úžasné reštaurácie, kde vám ochotne predvedú aj správnu prípravu a servírovanie čaju.
Väčšina podnikov si čaj sama na mieste pestuje. Taiwanci sa stravujú v reštauráciách a na trhoch, doma takmer vôbec nevaria.
Taipei 101
Práve vďaka tomuto mrakodrapu, ktorý bol do roku 2004 najvyššou budovou sveta a ako prvý na svete výškou 508 metrov prekonal polkilometrovú hranicu, sa celý ostrov stal podstatne známejším a navštevovanejším.
Dodnes mu patrí niekoľko prvenstiev. Má najvyššie položené obývateľné poschodie – stoprvé. Zároveň disponuje najrýchlejším výťahom na svete. Osemdesiatdeväť poschodí prejde za necelých štyridsať sekúnd.
Dominanta hlavného mesta, mrakodrap Taipei 101
Ďalším rekordom budovy je najväčší stabilizátor tlmiaci výkyvy. Je to obrovská 660 ton vážiaca guľa z pozlátenej ocele zavesená na ôsmich lanách. Celá budova má tvar bambusu, čo je symbol pevnosti, elegancie a odolnosti. Opakuje sa na nej osem prvkov tvaru pagody, keďže osmička je v čínskej kultúre šťastným číslom a na fasáde je aj obrovská minca pre šťastie.
Spomínaný mrakodrap je hlavne obchodným centrom a minca ho má chrániť pred uzatváraním nevýhodných obchodov. Na najvyššom poschodí si možno prezrieť Taipei z každej svetovej strany, odfotiť sa pri maskotovi mrakodrapu a nakúpiť suveníry.
Na niekoľkých podlažiach je exkluzívne nákupné centrum hádam so všetkými významnými svetovými dizajnérskymi značkami. Kontrastom k vnútornému prepychu sú ľudia sediaci pred budovou, ktorí protestujú proti nedodržiavaniu ľudských práv v pevninskej Číne.
Nakupovať netreba len v najluxusnejších obchodných domoch. Za návštevu stojí aj umelecko-remeselné propagačné centrum. Na štyroch poschodiach ponúkajú rôzni výrobcovia svoje výrobky zoradené od najlacnejších textilných drakov a vyšívaných kabeliek až po hodnotné diela z nefritu, porcelánu či kože. Neodolateľné sú napríklad kožené kabelky v dizajne origami.
Hubové skaly v národnom parku Yehliu Geopark
Pár kilometrov južne od rušného Taibeja sa rozprestiera národný park Yehliu Geopark, ktorý sa zaraďuje medzi najväčšie zázraky sveta. Vplyvom morského prílivu, zvetrávania a zemetrasení vznikli pozdĺž pobrežia pozoruhodné skalnaté útvary.
Na každom kameni možno vidieť, ako, kde a ktorým živlom boli tvarované. Volajú ich hubové a zázvorové skaly a podľa toho, čo pripomínajú, dostali pomenovania. Hlava kráľovnej, hlava draka, slonia skala alebo škriatkova topánka skutočne nevyzerajú ako hra prírody, ale ako dielo sochárskeho majstra.
Toto zažijete len v Taiwane
Ranná dopravná špička v Taibeji pripomína motorkársky zraz. Pre našinca je to jeden z najsilnejších zážitkov, keď sa zrazu spoza rohu vyrútia stovky skútrov.
Obchody so živými zvieratami. V zástavbe iných obchodov svietia výklady s čistokrvnými šteniatkami a mačiatkami.
Po Taiwane sa najlepšie pohybuje rýchlovlakom, rýchlosťou takmer 300 kilometrov za hodinu. Vozne sú rozdelené na prvú a ekonomickú triedu, ponúknu vám malé občerstvenie a v palubnom obchode sa dá kúpiť okrem klasického sortimentu napríklad aj puzdro na zubnú protézu.
Vo veľkých mestách je niekoľko nočných trhov. Otvorené sú skutočne do noci a ponúkajú jedlá, suveníry, oblečenie, neopakovateľnú vôňu a atmosféru.
Autor: Eva Kelley