LONDÝN. Rekordná miliarda ľudí vycestuje v roku 2012 do zahraničia ako turista, informovala Svetová rada pro cestovanie a turistiku (WTTC) so sídlom v Londýne.
Značí to, že každý siedmy človek našej planéty bude cestovať po svete, čo bolo pred niekoľkými desiatkami rokov určené výlučne pre bohatých.
Stúpajú rozvojové krajiny
Rozmach cestovného ruchu má viacero príčin, od prosperity v rozvíjajúcich sa krajinách ako je Čína až po mierumilovnejší svet.
WTTC, ktorá sumarizuje globálne údaje o cestovaní vrátane medzinárodnej leteckej dopravy a udeľovaní víz, vyrátala, že turista číslo 1 000 000 000 by mal prekročiť hranice 13. decembra.
"Je to neuveriteľný míľnik," citovala agentúra Reuters prezidenta WTTC Davida Scowsilla. "Nezadržateľne stúpa počet ľudí, ktorí chcú cestovať po svete," povedal.
Aj keď USA a Francúzsko zostávajú dvoma najväčšími svetovými cieľmi pre cestovanie, experti hovoria, že rýchlo rastie cestovný ruch v krajinách ako sú Guatemala, Dominikánska republika a Pobrežie Slonoviny, ktoré ešte pred 10 rokmi neboli na mape turistických cieľov.
Päť najnavštevovanejších cieľov je: Paríž, Londýn, New York, turecká Antalya a Singapur, informovala Svetová turistická organizácia (UNWTO) OSN.
Rozmach nastal najmä v Ázii
Hoci existujú dôkazy o cestovaní pre zábavu už v Babylóne, skutočný rozmach dosiahol cestovný ruch až po druhej svetovej vojne.
Pre strednú vrstvu Američanov sa cestovanie stalo bežným koncom 70. rokov, keď si letecké spoločnosti začali konkurovať.
Cena letenky z New Yorku do Londýna stojí dnes približne jednu štvrtinu toho čo v roku 1960, povedal profesor pre cestovný ruch na Texaskej univerzite v San Antoniu.
Desiatky miliónov ľudí v Ázii sa v dôsledku prosperity dostali z chudoby do strednej vrstvy a teraz si plnia túžby a cestujú.
Napríklad v Číne vzrástol počet ľudí, ktorí vycestujú do zahraničia, z 58 miliónov v roku 2010 na 72 miliónov tento rok, povedal Scowsill.
Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje cestovanie, je pocit, že svet je v súčasnosti mierumilovnejší a pokojnejší, hoci mnohé regionálne konflikty pokračujú, citovala agentúra Reuters riaditeľa politických štúdií na Univerzite Notre Dame, Davida Cortrighta.