
Na páse pozemkov vedľa Dunaja o rok začne stavať írska spoločnosť nové celomestské centrum. Územie, ktoré od mesta kúpila začína za novostavbou Slovenského národného divadla za Starým mostom a končí v mieste, kde bude stáť most Košická. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Zmluva medzi mestom a írskou developerskou skupinou Ballymore Properties o predaji pozemkov v zóne Pribinova je už podpísaná. Stalo sa tak začiatkom tohto týždňa. Príprava zmluvy trvala dva mesiace a právnici na oboch stranách tvrdo bojovali o každý bod.
„Obe strany sa v zmluve istia v doteraz nezvyčajnom rozsahu. Zóna Pribinova je po podhradí druhým najvýznamnejším miestom Bratislavy a okrem toho ide o obchod blížiaci sa k jednej miliarde,“ povedal za magistrát vedúci oddelenia predaja a správy nehnuteľností Juraj Kočan.
Komplikácie pri rokovaniach spôsoboval aj vlečúci sa tender na most Košická. Časť pozemkov, na ktorej bude stavenisko mosta, totiž Íri zaplatia už teraz. Mesto sa zaviazalo, že ho uvoľní ku koncu roka 2004, ak nie, bude platiť penále. Na otázku, odkiaľ vezme mesto peniaze na penále, ak sa most dovtedy nepostaví, Kočan odpovedal: „To už bude vecou dodávateľa stavby mosta, toho zaviažeme tak, aby územie bolo k termínu voľné, ak nie, zaplatí penále.“ Íri už v zóne začali s vykupovaním pozemkov, ktoré mestu nepatria a pripravujú podklady na územné konanie. Prvú časť projektu by chceli začať stavať už budúci rok.
Dianie v zóne Pribinova si vo štvrtok všimol aj írsky denník Irish Independent. Napísal, že projekt výstavby bratislavského nábrežia veľkosťou presiahne podobný projekt spoločnosti v Londýne.
Komplex na ploche 10 až 12 hektárov je rozlohou trikrát väčší ako projekt nábrežia New Providence v Londýne. Podľa zdrojov denníka sa írska spoločnosť ešte rozhoduje o skutočnej podobe komplexu, zvažuje kombináciu kancelárskych priestorov, obchodov, bytov a hotelov. Firma Ballymore vidí v Bratislave obrovskú príležitosť. Po oslovení podnikateľských kruhov na Slovensku totiž pochopila, že Bratislave chýbajú luxusné klimatizované priestory vrátane bytov a hotelov, v ktorých sa účtujú ceny v priemere 170 až 190 eur za jednu noc. Práve v tejto oblasti patrí firme Ballymore svetový primát, komentuje denník.
Výhodou bratislavského projektu je jeho umiestnenie blízko hraníc s Maďarskom a Rakúskom s výhľadom na Dunaj, ktorý dopravne spája Nemecko s Čiernym morom.
Nábrežný komplex bude susediť s Vajanského nábrežím, ktoré bude vstupnou bránou do Starého Mesta, konštatuje Irish Independent. Výhodou je aj lacná pracovná sila na Slovensku a v neposlednom rade i fakt, že v minulom roku došlo k zvýšeniu objemu priamych zahraničných investícií na Slovensku.
Šéf firmy Ballymore Séan Mulryan v jednom zo zriedkavých interview povedal, že firma má svoju základňu pre východnú Európu v Prahe a odtiaľ realizuje projekty pre Česko, Slovensko, Maďarsko a Poľsko.
(dro, tasr)