SME
Utorok, 6. jún, 2023 | Meniny má Norbert

Chorvátsko je krajina prímorských letovísk a národných parkov

Croatia, Hrvatska, po našom Chorvátsko. Počtom obyvateľov a rozlohou neveľká, ale o to zaujímavejšia krajina, ktorá ponúka pre Slováka najbližšie položené prímorské letoviská s bohatou históriou.

Croatia, Hrvatska, po našom Chorvátsko.
Počtom obyvateľov a rozlohou neveľká, ale o to zaujímavejšia krajina, ktorá ponúka pre Slováka najbližšie položené prímorské letoviská s bohatou históriou. Niektoré z nich som mal možnosť spoznať na študijnej ceste počas piatich dní. Slovenským novinárom ju sprostredkovalo Chorvátske turistické spoločenstvo. Na tejto ceste sme spoznali mnoho nových, milých a prívetivých ľudí, vždy ochotných pomôcť, a zároveň rázovitú časť Jadranského pobrežia, na ktorom nájdeme krásne pláže s malebnými zátokami. Od vnútrozemia je oddelené bielymi vápencovými horami s úzkymi serpentínami, vinúcimi sa po nich ako had pomedzi kamene.

SkryťVypnúť reklamu

prímorské letoviská a národné parky
Podľa toho aké sú vaše nároky na komfort a ponúkané služby, poprípade ak cestujete s deťmi, v Chorvátsku máte na výber z bohatej ponuky prímorských letovísk, až po chaty a hotely vo vnútrozemí.

Chorvátsko má aj 7 národných parkov z toho tri sú v horskej oblasti (Risnjak, Paklenica a Plitické jazerá) zvyšné štyri sú v prímorskej oblasti (Kornati, Mljet, Brijuni a Krka).

Dubrovník
Dubrovník je krásne prístavné mesto na juhu Chorvátska. Na týchto miestach akoby sa čas zastavil. V prístave sa nežne kolíšu na morskej hladine lode a pod ochranou dubrovníckeho opevnenia zo 7. až 12. stor., ktoré dáva mestu charakteristický ráz s blahodarným chládkom, si krásu Dubrovníka vychutnávajú domáci a všadeprítomní turisti. Dostanete sa sem autom, autobusom, lietadlom a samozrejme aj loďou. Nočný Dubrovník a jeho vysvietené cestičky a domčeky súperia s hviezdami na oblohe, koho je viac a kto viac žiari. Mesto bolo veľmi vážne poškodené bombardovaním počas vojny so Srbskom, ale čas a nesmierne úsilie ľudí zahojili aj tieto ťažké rany a mesto znova povstalo z ruín.
Je to oblasť s možnosťou fakultatívnych výletov do okolia. Ak netrpíte morskou chorobou, určite dáte prednosť lodi a tou sa dostanete na okolité ostrovy Koločep, Šipan, Jakljan, Mljet. Autom sa môžete dostať do rekreačných oblastí a miest Cavtat, Kolomac, Čilipi, Ston.

SkryťVypnúť reklamu

V okolí Stonu je veľa fariem na morské slávky a ustrice. Aj my sme mali možnosť ochutnať z niektorých darov mora, poniektorých ešte žijúcich. No a po dobrom obede a pohári alebo dvoch lahodného vína sa máte možnosť vybrať na ostrov Korčula z prístavného mestečka Orebič. Ak vám vaši známi hovorili, že na ostrove Korčula je krásna noc, nemýlili sa. Keď si dá rande zapadajúce slnko s hladinou mora, a vytvoria svojím splynutím jeden fascinujúci celok, ktorý dotvára škrekot čajok poletujúcich nad šumiacim morom, po ktorom sa ladne ako labute plavia lodičky tešiace sa na nočný prístav, to je Korčula. Pri tomto ostrove sa odohrala veľká námorná bitka v r. 1390 medzi Janovčanmi a Benátčanmi. Na jej počesť 7. septembra sa usporadúva slávnosť a improvizovaná námorná bitka na lodiach.

SkryťVypnúť reklamu

Dostali sme sa aj do Vela Luka, čo je ďalšie prístavné mestečko ostrova Korčula. Odtiaľ ideme loďou na vyhliadkovú 3-hodinovú plavbu do Splitu. Cestou sa po pravici mihnú ostrovy Hvar a Brač na ktoré sa robia celodenné výlety spojené s piknikom, ale je tu možnosť aj dlhodobého ubytovania v hoteloch. Split je veľké prístavné mesto, odtiaľ môžete pokračovať loďou až do Rijeky, alebo sa autom dostanete do Primoštenu, čo bol kedysi ostrov do 15. stor., ale v 18. stor. vytvorili umelý násyp vďaka ktorému dostal dnešný názov a je to už polostrov. Odtiaľ sa vydáte na sever do Šibeníku a po dobrom "jahňacom" obede dorazíte do národného parku Krka.

Krka
Tento národný park je sústava siedmich vodopádov vytvorených kvapľovými priehradami. My sme navštívili časť Skradinský buk so 17 stupňami s celkovou výškou 47 m. Celková výška spádov v celom národnom parku je 242 m. Fenomén vodopádov je ten, že sa tu usadzuje vápenec z vody a ten vytvára rôzne tvary - prahy, brady, závesy, tzv. "živé kvaple". V tejto oblasti sa stavali aj vodné mlyny, dodnes stojace múzeá využívajúce silu vody.

SkryťVypnúť reklamu

Zadar
Najkrajší je Zadar večer.
Uzučké uličky s vyšmýkanou dlažbou odrážajúcou výklady obchodov, v ktorých svetle a zároveň prítmí kaviarničiek a barov si posedíte na ratanovom nábytku s pohárom dobrého moku. Z pamätihodností najznámejší je kostol, rotunda sv. Donáta. Predrománska stavba z 9. storočia je prvou ukážkou slovanského umenia na tomto územía, je akýmsi symbolom mesta. Je tu zastúpený aj gotický a barokový sloh, prevláda však najstarší - románsky a byzantský, ktorý je hojnejší smerom do vnútrozemia.

Zo Zadaru máte možnosť podniknúť fakultatívne výlety na miesta v okolí. Medzi najvyhľadávanejšie patria mestečko Nin, ale aj okolité národné parky. Z letovísk je najznámejšie a najväčšie letovisko Zaton.

Plitvické jazerá
Národný park Plitvické jazerá tvorí 16 jazier vo výške 503 až 639 m. n. m., navzájom poprepájaných vodopádmi, kde voda padá z výšky 3 až 76 m. Táto oblasť bola vyhlásená za národný park v roku 1949 a UNESCO v roku 1979 zaradilo Plitvické jazerá na zoznam svetového prírodného dedičstva. Pri druhom z nich padali kvapky vody aj na plecia Vinnetuovi pri natáčaní Pokladu na Striebornom jazere.

SkryťVypnúť reklamu

Vápenec obsiahnutý vo vode sa usadzuje na prirodzených zátarasoch, potom skamenie. Tieto zátarasy rastú za rok o 1 až 3 cm, v porovnaní zo stalagmitmi v jaskyniach 3 - 5 mm za niekoľko desiatok rokov.
Jazerá sú nádherne sfarbené od smaragdovej po belasú, to vytvára vápnik vo vode, ktorý lomí svetlo.

Záhreb
Našou poslednou zastávkou bolo hlavné mesto Záhreb. Je to najdôležitejšie priemyselné stredisko v štáte s počtom obyvateľov približujúcim sa 1 miliónu. V Záhrebe sa nachádza mnoho historických pamiatok, Záhrebská katedrála, národné divadlo, múzeum "Mimara", kostol sv. Marka a Maksimir, najväčší mestský park a iné. Ak sa ráno vyberiete do mesta nenechajte si ujsť nakupovanie na klasickom trhu z ovocím a zeleninou, a na hornom námestí je trh z kvetinami.

SkryťVypnúť reklamu

Bohužiaľ, ani tejto krajine sa nevyhla nezmyselná vojna so všetkým, čo k nej patrí. Poznamenala životy prostých ľudí, ako aj život v okolitých krajinách. Boli to ťažké roky utrpenia a bolesti, čo nám potvrdil aj jeden z našich sprievodcov, generálny riaditeľ komplexu hotelov pán Gerkovič.

Chorváti očakávajú túto sezónu mnoho návštevníkov. Slovensko sa radí medzi najčastejších, tiež tu môžeme stretnúť Nemcov, Angličanov a Talianov.
Turistická sezóna sa začína v máji a končí koncom leta. Stavajú a rekonštruujú sa hotely. Južná časť Chorvátska bola viac zničená, viac bombardovaná, ale ak zanedbáme sem-tam diery po guľkách, ktoré nám pripomenú krutú a nezmyselnú stránku ľudí, dnes je to znova raj pre turistov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  3. Myslite na zdravie močových ciest!
  4. Trápi vás únava alebo bolesti hlavy? Máme pre vás riešenie!
  5. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  6. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  7. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  8. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo
  1. Čo priznali rodičia?
  2. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  3. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  4. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  5. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  6. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  7. Tesco naplno spúšťa svoj Online Club
  8. Po košickom úspechu pobočka aj v Bratislave
  1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 12 364
  2. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 12 173
  3. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 11 729
  4. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 9 719
  5. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 544
  6. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 614
  7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 938
  8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 656
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Dušan Király: Saigon s deravou topánkou
  2. Martin Majzlan: Nepál – kráľovstvo bohov
  3. Ľuboš Vodička: Kostoly za hradbami: Dlhá
  4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Vasiľov
  5. Vladimír Benčík: Rím - Tajomstvá Vatikánskych múzeí (1. časť)
  6. Alena Miklošová: Road Trip: Z Miami na Key West
  7. Iveta Bakitová: Laponsko - výlet za polárnou žiarou
  8. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Čachtice
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 75 747
  2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 14 237
  3. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 952
  4. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 8 952
  5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 578
  6. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 734
  7. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 918
  8. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 572
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
SkryťZatvoriť reklamu