
FOTO - REUTERS
Angolská vláda sa po skončení povstaleckých bojov snaží vrátiť život do národných parkov krajiny, aby tak oživila turistický ruch. Aj medzi divými zvieratami - a vo vysokom počte - si totiž desaťročia vojny vyžiadali obete. Dosiaľ zaisťovali presun živočíchov do angolských rezervácií zo susedných krajín letecky, ale tak sa dali naraz prepraviť len desiatky kusov. O niekoľko mesiacov však má na cestu vyraziť loď - ktorá prevezie dve stovky slonov a 150 ďalších živočíchov - antilop, pštrosov, žiráf, zebier a pakoní.
Prvú časť dlhej púte z bostwanskej Tuliskej a z juhoafrickej Madikwskej rezervácie prejdú zvieratá v špeciálnych oceľových prepravníkoch nákladnými autami. Z namíbijského prístavu Walvis Bay na západoafrickom pobreží ich potom spolu s nákladnými vozidlami prepraví za tri dni najväčšie zásobovacie plavidlo juhoafrického námorníctva s nosnosťou 21-tisíc ton (na snímke) do angolskej metropoly Luandy. Odtiaľ im ostane už len 70-kilometrový úsek do Quicamského národného parku. Na ceste by mali byť spolu 20 dní. „Túto operáciu sme nazvali Noemova archa,“ hovorí profesor Wouter van Hoven z juhoafrickej nadácie Kissama. „Potrebujeme obnoviť angolské národné parky, čím zvýšime i príliv turistov a vytvoríme množstvo pracovných príležitostí,“ dodáva.
Na zabíjaní zvierat nesú v Angole rovnakú vinu všetky strany konfliktu - vládni vojaci i povstalci z organizácie UNITA, ktorí proti sebe bojovali takmer 30 rokov. „Po uvoľnení vlády zákona boli prírodné zdroje pre všetkých zadarmo. Zvieratá sa jednoducho vytratili,“ hovorí van Hoven.
Quicamský národný park bol za posledné dva roky obohatený už o 80 zvierat vrátane 36 slonov, ktoré teraz žijú pod ochranou ozbrojených strážcov za elektrickým plotom na ploche 9960 kilometrov štvorcových. Ekológovia majú ešte aj teraz obavy o zvieratá - môžu sa vraj stať korisťou pytliakov alebo obeťou nášľapných mín. Obnovená rezervácia však zatiaľ prišla len o dve zebry, ktoré zastrelili miestni dedinčania. (čtk/reuters)