SME
Utorok, 21. marec, 2023 | Meniny má Blahoslav

Šanghaj - fascinujúce mesto rekordov

Šanghaj nie je typom mesta, na aké sme ako bežní európski turisti zvyknutí.

Yuyuan záhradaYuyuan záhrada

Šanghaj váš privíta zmesou vôní, chutí, farieb, s viac ako dvadsiatimi miliónmi obyvateľov a početnými prisťahovaleckými komunitami.

Čo napísať o najväčšom čínskom meste? Samozrejme to, že je finančným, obchodným, módnym a turistickým centrom Číny, ale Šanghaj dokáže ponúknuť oveľa viac. Mesto žije 24 hodín denne, sedem dní v týždni a svojou atmosférou sa viac približuje Hongkongu než Pekingu.

Ak je vaším prvým kontaktom so Šanghajom medzinárodné letisko Pudong, prvý zážitok na vás čaká hneď po prílete. Či už ste biznismen, alebo turista, zabudnite na taxíky, ktoré s vami spravia okružnú cestu po meste.

Šanghajskému zrýchlenému tempu sa najlepšie prispôsobíte Shanghai Maglev Train alebo v šanghajskom magnetickom vlaku. Okrem Šanghaja sa s týmto spôsobom prepravy stretnete jedine v Japonsku.

4.jpg

Promenáda s pohľadom na Pudong

Kým v Japonsku má miestna dráha deväť kilometrov, Shanghai Maglev vás prevezie rýchlosťou 430 km/h z letiska do tridsať kilometrov vzdialeného centra za sedem minút, čím vám rapídne zníži čas presunu, nehovoriac o nezabudnuteľnom zážitku, ktorý vás presvedčí, že v Šanghaji sú ľudia vo viacerých oblastiach oproti nám Slovákom tak trochu popredu. A to nehovoríme len o časovom posune.

Mesto rekordov

Šanghaj má viac prvenstiev, a to nielen v rámci Čínskej ľudovodemokraticej republiky. Okrem magnetického vlaku a najdlhšieho metra na svete (súčet dĺžky jednotlivých liniek presahuje 500 km, kým napríklad pražské metro má len 60 km), ide aj o najväčší počet mrakodrapov a výškových budov. Ich počet sa blíži k päťstovke a onedlho k nim pribudne aj druhá najvyššia budova sveta.

Nemá historické pamiatky, ktoré sa patrí povinne navštíviť. Skôr ide o komplexný zážitok z rozličných štvrtí, jedla, nakupovania a obyvateľov mesta.

5.jpg

Trhovisko v Starom meste

Najbližšia nám je asi chic French Concession (alebo francúzska štvrť), ktorá pripomína svojou atmosférou európske ulice. Sú v nej nízke domčeky, trendy kaviarne, čajovne a reštaurácie, ulice lemované stromami a architektúra v štýle baroka až po art deco.

Namiesto zháňania fejkových kabeliek sa môžete vyberať podporiť čínskych dizajnérov, ktorých ateliéry a butiky sú za bránou štvrte Tian Zi Fang. Tam nájdete aj dielne, kde vám ušijú na mieru kožené topánky či tašku. To všetko sa nachádza v zrekonštruovaných šikumenoch, domoch postavených v duchu tradičnej šanghajskej architektúry.

V distrikte Xintiandi sa na rozdiel od Tian Zi Fangu prechádzate pomedzi repliky šikumenov, ktoré sa tam kedysi nachádzali. Repliky sú vôbec čínskou špecialitou. Výrazným miestom, kde sa stretáva autentická Čína s jej súčasnou zrekonštruovanou verziou, je aj veľmi populárna Yuyan Garden, čiže Záhrada šťastia alebo mieru.

Toto nákupné a oddychové stredisko je bizarnou kombináciou tradičnej Číny (nájdete tu napríklad reštauráciu s najlepšími plnenými šanghajskými knedľami, ktoré sú vyhľadávanou miestnou špecialitou), s modernými západniarskymi obchodnými reťazcami a turistickými pascami v podobe obchodov so suvenírmi.

3.jpg

Novozrekonštruovaný chrám Jing´an

To všetko sa nachádza v susedstve nádherného chrámu Chenghuang Miao (City God Temple), kde vás okrem iného uchváti aj dokonalá záhradná architektúra. Šanghajské parky, ktorých nájdete v meste viac, sú oázou pokoja, ticha a dobrého ovzdušia.

Oplatí sa vám navštíviť Fuxing park, kde nájdete početné skupiny hráčov Mahjongu, ale aj tancujúce páry či obyvateľov so svojimi štvornohými miláčikmi. Kladný vzťah čínskeho ľudu ku psom je jasne demonštrovaný tými najvyčesanejšími a najčistejšími drobnými plemenami, aké ste kedy videli.

Prevládajú pudlíky, pričom starostlivosť je odstupňovaná farbou srsti. Nezriedkavo vidíte tmavšie psíky na vôdzke pri majiteľovi, pričom bledšie exempláre držia majitelia v náručí, aby boli čo najmenej vystavené veľkomestskej špine.

Nákupy a zábava

Výkladnou skriňou Šanghaja je bezpochyby nábrežie s promenádou Bund, kde okrem fotogenických pohľadov na finančnú štvrť Pudong s kontroverznou dominantou Pearl Orient Tower nájdete aj budovy od architekta slovenského pôvodu Ladislava Hudeca, ktorého si Číňania veľmi vážia.

1.jpg

Námestie vo finančnej štvrti Pudong

Jeho výtvory patria ku klenotom šanghajskej architektúry. Neďaleko Bundu sa nachádza Námestie ľudu, ktoré pre obrovské rozmery a funkcie, ktoré spĺňa, vlastne ako námestie ani nevnímame.

Po jeho okraji sa nachádzajú nespočetné nákupné strediská, podzemný uzol troch liniek metra, obchody a reštaurácie, Šanghajské múzeum, Múzeum moderného umenia, koncertná hala a obrovský park s jazerami a lunaparkom. Z námestia si môžete odskočiť na najväčšiu pešiu nákupnú zónu Nanjing Road.

Kontrastom k ultramoderným a vyblýskaným štvrtiam je staré mesto Old Town so spleťou uličiek, kde nájdete trhovisko s potravinami a za pár drobných ochutnáte veci, na čo by ste sa bežne neodhodlali. Budete vystavení vôňam, ktoré ste zatiaľ nikde necítili.

Staré mesto postupne ustupuje modernej zástavbe, preto ho rozhodne nevynechajte. Pri ďalšej návšteve už môže byť iné, lebo v Šanghaji prebieha za posledných dvadsať rokov masívny stavebný boom, ktorý vyvrcholil v roku 2010 svetovou výstavou Shanghai Expo.

2.jpg

Bežná fasáda zo Starého mesta

Šanghaj robia zaujímavým aj jeho obyvatelia. Sú na pohľad plachí, no predsa zvedaví na biele západniarske tváre, najmä ak sa stretnete s čínskymi turistami z menších miest, ktorí často belochov ešte v živote nevideli.

A napokon, k šanghajskému koloritu patrí nosenie pyžama na verejnosti a cvičiace alebo tancujúce dámy na akomkoľvek väčšom priestranstve, napríklad pri vstupe do metra. To všetko robí zo Šanghaja nezabudnuteľné miesto, treba mať len otvorené oči a myseľ a nebáť sa nových zážitkov.

Päť šanghajských tipov

  • Navštívte 9. šanghajské bienále, trvá do marca 2013, vstup je voľný, treba si ho rezervovať cez internet.
  • Ochutnajte Bubble Tea - fantastický mliečny čaj s kúskami aloe a tapiokovými guľôčkami. Pije sa hrubou slamkou, ponúkajú ho v stánkoch po celom meste.
  • Odvezte sa Mag Lev magnetickým vlakom.
  • Navštívte svadobný trh, ktorý sa koná každú nedeľu na Ľudovom námestí. Stretávajú sa tam rodičia budúcich mladomanželov navzájom či s agentúrami, ktoré majú jediný cieľ – dohodnúť manželský zväzok, často bez ženícha a nevesty.
  • Dajte si fantastické miestne jedlo - okrem pouličného občerstvenia sa veľmi dobre najete aj v reštauráciách food courtov, nákupných centier alebo metra. Zabudnite na náš čínsky fast food, čínska strava v týchto zariadeniach je lacná, ľahká a zdravá, pričom narastá trend organických ingrediencií bez použitia rôznych dochucovadiel.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49%
  3. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
  4. Bývanie, ktoré má všetkých "5P"
  5. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
  6. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  7. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
  8. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
  1. Na čo myslieť pri prediktívnej údržbe?
  2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  3. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
  4. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
  5. Spoločnosť AGEL SK a VŠZaSP podpísali zmluvu o spolupráci
  6. Čo všetko potrebujete vedieť, ak chcete tehlovú fasádu
  7. Bývanie, ktoré má všetkých "5P"
  8. Nový e-book od BaseLinker Kompletný sprievodca po marketplacoch
  1. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 14 090
  2. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 13 390
  3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 939
  4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 045
  5. Jednoznačný recept na úspech? Buďte pripravení prispôsobiť sa 7 705
  6. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 4 485
  7. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 102
  8. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 896
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Iveta Bakitová: Laponsko - výlet za polárnou žiarou
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Čachtice
  3. Monika Kusendová: Karibsko-mexické dobrodružstvá: na lodi, ostrovoch i pevnine
  4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Liesek (I)
  5. Irena Šimuneková: Starohutský ľadopád /vodopád/
  6. Aleš Tvrdý: Sedem mŕtvych byvolov
  7. Lubo Repka: Dostali sa plavebné spoločnosti z krízy?
  8. Soňa Kallová: Pri pobreží Indického oceánu, Keňa
  1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 6 997
  2. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 5 719
  3. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 5 091
  4. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 3 951
  5. Miroslav Žiak: Drogy ako biznis pre vyvolených na Slovensku? 2 679
  6. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 497
  7. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 350
  8. Michael Achberger: Chudni rýchlo: Tieto cviky ti pomôžu spaľovať tuky efektívne! 2 328
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťZatvoriť reklamu