Ochutnajte zimnú Budapešť. Ako predjedlo si dajte horúci kúpeľ v termáloch, pokračujte prehliadkou historických skvostov a ako dezert si naservírujte takzvané ruin pubs.
Budapešť, ktorú Dunaj rozdeľuje na hornatú časť Buda a rovinatú Pešť, je prezývaná aj ako „hlavné mesto termálov“. Hoci všade zúri mráz, vy môžete pokojne ležať vonku uprostred zimnej nádhery – v teple termálnej vody. Medzi najkrajšie patria kúpele Széchenyi, Gellért a Rudas.
Kúpele Széchenyi
Okrem toho sa Budapešť pýši aj ďalšou prezývkou – „Paríž Východu“. Nájdete v nej totiž široké bulváre, parky, rezidencie, kostoly či rušné kaviarne. Zaujímavá je prechádzka po Andrássyho ulici, ktorá je priam obsypaná vilami a rezidenciami.
Navyše pod ňou vedie najstaršia podzemná dráha v Európe, ktorú sa oplatí navštíviť, aj keď sa práve nechystáte využiť metro. Stanice totiž nevyzerajú len tak obyčajne, ale ovanie vás z nich história.
Na Andrássyho ulici neobíďte budovu Štátnej opery, Univerzity výtvarných umení, Starej hudobnej akadémie a Dom teroru – múzeum, ktoré dokumentuje hrôzy nacistickej a komunistickej éry. Ulica vás zavedie na Námestie hrdinov, odkiaľ je to len kúsok do najväčšieho parku mesta a k zámku Vajdahunyad.
Železničná stanica - Budapest Nyugati pályaudvar
Degustácia staviteľského umenia
Na Hradný kopec, kde sa vraj v stredoveku zhromažďovali čarodejnice, sa dostanete lanovkou. Na rozdiel od iných miest v Európe kráľovský hrad v Budíne stojí na vrchole kopca. Keď vyjdete k hradu zo strany Dunaja, zbadáte pred sebou biele veže Rybárskej bašty, v ktorej nikdy neslúžili vojaci, pretože bola od začiatku určená na vyhliadkové účely.
Odtiaľ sa vám naskytne nádherný pohľad na Dunaj a budovu parlamentu. Členovia Európskej únie majú do nej vstup zadarmo, preto si nezabudnite vziať občiansky preukaz alebo pas. A potom sa už len kochajte. Interiér parlamentu je skutočne veľkolepý až „dychberúci“, a to ešte nehovoríme o sále, v ktorej sa nachádza maďarská svätá koruna.
Interiér budovy parlamentu
Pri návšteve Budapešti nevynehajte ani Katedrálu svätého Štefana, najväčší kostol maďarskej metropoly, odkiaľ si tiež môžete vychutnať výhľad do okolia. Kúsok od baziliky stojí za povšimnutie vínny bar, ktorý by nemali minúť vyznávači vínnej kultúry. Zoženiete tam rozličné maďarské vína od 4,5 eur až po 106 eur. Za zastavenie stojí aj Veľká synagóga či ulica Váci, ktorá je plná elegantných obchodov a privedie vás k Veľkej tržnici, kde kúpite čerstvú zeleninu aj koreniny.
Kultúrne menu
Kroky vyznávačov výtvarného umenia budú nepochybne smerovať do Múzea krásneho umenia, kde prebieha do 17. februára 2013 jedinečná výstava Paula Cézanna. Zobrazuje jeho takmer sto prác, ktoré sa prvýkrát ocitli v rámci jednej výstavy.
Múzeum krásneho umenia
Svoj hlad po kultúre však môžete zahnať aj v Štátnej opere, Paláci umenia alebo v Národnom tanečnom divadle. Prípadne môžete zakotviť na lodi A38, ktorá bola v roku 2012 vyhlásená Lonely Planet za najlepší bar na svete. Priamo na Dunaji sa v nej nachádza koncertná a výstavná sála, pričom nechýba ani reštaurácia.
Nočný život môžete ochutnať v takzvaných ruin pubs, ktoré sú rozmiestnené po centre v priestoroch starých budov či tovární a sú zariadené starodávnym nábytkom, čo im dodáva punc retra. Každý z nich má svoj vlastný rukopis, veľakrát doslova, pretože neraz sú steny zdobené rôznymi kresbami či čarbanicami.
Ide o miesta s netradičnou atmosférou, kde sa mieša kreativita so zábavou. Najstarším takýmto podnikom je Szimpla Kert, ktorý je plný ľudí aj uprostred týždňa a nájdete v ňom starý trabant premenený na originálne sedenie. Nevynechajte ani Corvintetö, ktorý sa nachádza v budove obchodného domu zo socialistických čias.
Ruin pub
Dostanete sa doň štýlovým retro výťahom so sedačkou a minibarom a úplne hore na streche na vás čaká panoramatický výhľad na mesto. K novšej scéne budapeštianskych ruin pubs patrí Spíler Bistropub, kde si môžete pochutnať napríklad na maďarskom pive, klobáske alebo langoši, ktorý nie je taký mastný ako ten náš a podávajú ho s rôznymi omáčkami.
Pamiatky trochu inak
Samozrejme, najjednoduchšou možnosťou, ako neminúť žiadnu z dôležitých pamätihodností, je naskočiť na niektorý z Hop on Hop off autobusov, ktorých ceny sa pohybujú okolo 17 – 22 eur.
Ak však nechcete minúť priveľa peňazí, môžete sa vydať na spoznávanie mesta aj električkou číslo 2. Lístok na jednu cestu stojí 1,20 eur.
A pre všetkých, ktorí chcú spoznať Budapešť inak ako z turistických príručiek a radi by videli obľúbené miesta domácich obyvateľov, môžu vyskúšať služby niektorej z alternatívnych sprievodcovských spoločností, napríklad Underguide alebo Budapest Scenes.
Ako ušetriť na ubytovaní
V Budapešti sa môžete ubytovať od najlacnejších hostelov až po luxusné päťhviezdičkové hotely. Viac informácií nájdete na www.budapestwinter.com.