
Kedy odchádza vlak, už povedia železničiari aj cez telefón. Cestujúci si to však všimne koncom mesiaca na účte od telekomunikácií. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Železnice reagujú na kritiku o neschopnosti informovať o vlakových spojeniach a zavádzajú platenú infolinku. „Nové callcentrum čaká ešte na schválenie generálnym riaditeľom,“ potvrdili včera v tlačovom oddelení Železničnej spoločnosti. Už v najbližších dňoch sa budú teda dať cez telefón zistiť odchody vlakov a ceny lístkov.
Najväčší slovenský prepravca nebude informácie potenciálnym zákazníkom poskytovať zadarmo. Infolinka bude totiž audiotexová a minúta hovoru bude stáť skoro dvanásť korún. Na Slovensku má licenciu na prevádzku audiotexu štrnásť firiem. Ich zoznam je zverejnený na internetovej stránke Telekomunikačného úradu a železnice medzi nimi nie sú.
Infocentrum železníc bude prevádzkovať súkromná firma. Jej názov je zatiaľ neznámy. Hovorca Miloš Čikovský nedávno vyhlásil, že „prevádzka infolinky bude financovaná z príjmov z hovorov a po spustení predaja cez telefón aj z provízií z tržieb za lístky“.
Železničná spoločnosť neuvažuje o tom, že audiotex nahradí lacnejším normálnym číslom. „Všetko závisí od skúsenosti z prevádzky. Po dvoch mesiacoch sa rozhodneme, či audiotex necháme. Pokiaľ však viem, o jeho nahradení normálnou linkou sa zatiaľ neuvažuje,“ povedala asistentka hovorcu železníc.
Za rovnakú cenu 11,80 Sk za minútu poskytujú informácie aj podniky Slovenskej autobusovej dopravy. Majitelia mobilov sa môžu dozvedieť viac o vlakovom či autobusovom spojení aj priamo u svojho operátora. Cena za minútu volania je približne rovnaká ako pri audiotexe železníc či autodopravy. „Informácie o vlakoch a autobusoch sú jednoznačne najžiadanejšie,“ hovorí Michaela, pracovníčka callcentra mobilného operátora Orange.
Spoplatňovanie informácií samotnými železnicami a autobusovými prepravcami u našich susedov nepoznajú. Napríklad České dráhy si za poskytnutie informácie cez telefón neúčtujú nič. Cestujúci si môžu zavolať za normálny telekomunikačný poplatok na pražské číslo a spýtať sa, kedy im odchádza vlak. Veľké letecké spoločnosti majú dokonca infolinky zadarmo a volajúci nezaplatí nič.
Informácie o vlakových či autobusových spojeniach sa dajú vyhľadať aj na internete. Na stránkach železníc či podnikov autodopravy sú vyhľadávače najrýchlejšieho spojenia medzi dvoma mestami spolu s cenou. Vyhľadávač na stránke autobusových prepravcov vyhľadá okrem cestného aj železničné spojenie, prípadne skombinuje obidva druhy dopravy s možnosťou prestupu.
TOMÁŠ VELECKÝ