V PIATOK: Poznávajte históriu Ľubovnianskeho hradu
Nad severospišským mestečkom Stará Ľubovňa sa rozprestiera hrad z konca trinásteho storočia. Postavil ho v roku 1292 Ondrej III. Hrad bol domovom mnohých významných šľachtických rodov, ako napríklad Drugethovcov, Kmitovcov, Lubomirských, Raiszovcov a v dvadsiatom storočí boli poslednými majiteľmi hradu poľskí šľachtici Zamoyskí. Im je venovaná aj samostatná expozícia hradu, rozsiahle sú aj expozície o histórii a miestnych remeslách.
Hrad priťahuje každoročne množstvo poľských a slovenských návštevníkov aj vďaka tomu, že sa k nemu viaže legenda o dobrodruhovi Móricovi Beňovskom. Ten tu bol údajne väznený v roku 1768. Pod hradom nájdete Ľubovniansky skanzen, v ktorom je zriadené múzeum ľudovej architektúry. Jeho najcennejšou stavbou je gréckokatolícky Kostol sv. Michala z Matysovej, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou.
Ľubovniansky hrad
V podhradí tiež môžete navštíviť stredoveký vojenský tábor, približujúci obraz vojenského života v 16. storočí. Súčasťou tábora je stredoveká krčma a rôzne atrakcie ako jazda na koni, streľba z luku a dokonca je tam aj možnosť ubytovania v historických stanoch.
Tip na občerstvenie: salaš U Franka
Viete, kde vám naservírujú tie pravé kráľovské halušky, ktoré ochutnala britská kráľovná Alžbeta? Na salaši U Norberta Franka. Reštaurácia sa nachádza medzi Starou Ľubovňou a obcou Hniezdne.
V SOBOTU: Zažite dobrodružstvo na Dunajci
Vráťte sa do detských čias, keď každé dobrodružstvo v prírode bolo zážitkom. Rieka Dunajec, ktorá tvorí hranicu Slovenskej republiky s Poľskom, je ideálna na splavovanie. Vydať sa po nej môžete na pokojnejších plťkách alebo adrenalínových raftoch. Skúsení inštruktori vás oboznámia s technikou ovládania, zapožičajú nepremokavý neoprén a hor sa na rieku.
Pri splave Dunajca
Prielom Dunajca s dĺžkou 8,5 kilometra, spádom dvadsať metrov a siedmimi veľkými zákrutami je považovaný za jeden z najatraktívnejších. Prielom sa kľukatí cez nádherné prírodné scenérie pod skalnatými vrcholkami Troch korún. Proti prúdu rieky sa môžete vydať na dvoch kolesách po udržiavanej cyklotrase, ktorá vedie k ďalšej zaujímavej pamiatke v Pieninách.
Červený kláštor bol kedysi sídlom kartuziánov a kamaldulov. Sídli v rovnomennej obci a tvorí ho jedinečný historicko-architektonický komplex s typickou červenou strechou. V jeho areáli je múzeum, vďaka ktorému nakuknete do miest, kedysi obývaných prísnou rehoľou kartuziánov.
Časť expozície je venovaná aj mníchovi Cypriánovi, ktorý tam údajne žil. Na vlastné oči si môžete pozrieť jeho legendárny herbár. V múzeu predávajú Cypriánov čaj, namiešaný z rôznych byliniek podľa špeciálnej receptúry.
Červený kláštor
Tip na občerstvenie: Chata Pieniny
Pravú goralskú kultúru s muzikou a typickými goralskými jedlami zažijete na Chate Pieniny v Lesnici. Najväčšou atrakciou je pasovanie za gorala.
V NEDEĽU: Relaxujte vo Vyšných Ružbachoch
Príjemný víkend zakončite zaslúženým relaxom. Kúpele Vyšné Ružbachy s viac ako štyristoročnou tradíciou dnes ponúkajú okrem komplexných liečebných procedúr aj wellness pobyty. Prírodné liečivé minerálne vody majú priaznivé účinky na kardiovaskulárny systém, onkologické ochorenia, ženské aj psychické poruchy. Okrem kúpeľa zariadenie ponúka aj pitnú kúru.
V areáli sa nachádza kultúrna pamiatka Biely dom, kópia paláca v Monte Carle, ktorý postavila španielska princezná Izabela, posledná majiteľka Ľubovnianskeho hradu. V kúpeľoch nájdete aj unikátne travertínové jazierko Kráter, ktoré je považované za najlepšie zachovaný travertínový útvar svojho druhu v strednej Európe. Má kruhový tvar, rozlohu 284 štvorcových metrov a priemer dvadsať metrov.
Kráter je zákonom chránené územie, a napriek tomu, že kúpanie v ňom je na vlastné riziko, voda je tam taká čistá, že pomerne často priláka odvážlivcov, ktorí sa v ňom radi vykúpu. Vo Vyšných Ružbachoch okrem relaxu nájdete aj zaujímavé miesto umeleckého vyžitia.
Povyše obce sa nachádza areál Medzinárodného sochárskeho sympózia s travertínovými sochami. Pri jeho zrode stáli Rudolf Uher, Miroslav Chlupáč a Andrej Rudavský. Ich spoločná myšlienka sa zrealizovala v roku 1964. Odvtedy každý rok pribúdajú nové sochy. Dnes ich už je 104. Od roku 1997 je sympózium kultúrnou pamiatkou.
Sochárske sympózium
Tip na občerstvenie: Kamenný dvor
V blízkosti travertínového jazierka vo Vyšných Ružbachoch si posedíte v príjemnom prostredí a občerstvíte sa. Jedlo je chutné a porcie skutočne bohaté.