
Môžeme len dúfať, že schody pristavené k lietadlu nebudú dlhodobo nevyužité. FOTO - TASR
Najväčšie slovenské aerolínie SkyEurope Airlines zrušili pravidelné linky z Bratislavy do chorvátskych letovísk Split a Zadar či talianskych Benátok. Namiesto nich zavádzajú nové lety do Milána, Berlína, Mníchova a Popradu. „Turistické destinácie boli od začiatku iba sezónne, takže o zrušení v pravom zmysle slova nemožno hovoriť,“ vysvetľuje Ivana Paulínyová zo Slovenskej správy letísk.
Ruch na slovenských letiskách však utíchne aj napriek zavedeniu nových pravidelných letov. S príchodom septembra totiž zmizli charterové lety cestovných kancelárií, ktoré využívajú Slováci častejšie ako pravidelné linky. Napríklad z Bratislavy odletelo od januára do augusta dohromady okolo 127-tisíc cestujúcich, z ktorých skoro 78-tisíc išlo na dovolenku nepravidelnými charterovými letmi.
Spomedzi pravidelných leteckých spojení je dlhodobo najobľúbenejšia Praha. Zásluhu na tom majú České aerolinie. Tie si zo Slovenska zvážajú cestujúcich, ktorí v Prahe väčšinou presadnú na transatlantický let ČSA do Spojených štátov. Nepravidelnými charterovými linkami cestovali tento rok Slováci hlavne do Grécka, Turecka a do Španielska. Vyplýva to z oficiálnej štatistiky Slovenskej správy letísk.
Zaujímavá začína byť aj pravidelná vnútroštátna doprava. Postaral sa o to nízkonákladový letecký prepravca SkyEurope Airlines, ktorý prevádzkuje letecké spojenie Bratislavy s Košicami a Popradom. Cesta IC vlakom z Popradu do Bratislavy trvá takmer štyri hodiny a stojí okolo 450 korún. Cesta autobusom trvá sedem hodín a cena lístka je skoro štyristo korún. Letecky sa cestujúci z Popradu do Bratislavy dostane za 45 minút a za najlacnejšiu letenku spolu s letiskovými poplatkami zaplatí necelých 750 korún.
Na Slovensku je osem civilných dopravných lietadiel s aspoň tridsaťmiestnou kapacitou. Podľa riaditeľa Leteckého úradu Maroša Jančulu má krajina potenciál na viac lietadiel, no ľudia si budú musieť dovoliť ďalšie lietadlá zaplatiť. „Cestujúcich však musíme predovšetkým privážať a na to potrebujeme zlepšiť služby v cestovnom ruchu. Musíme im ukázať dôvod, prečo by mali na Slovensko priletieť,“ uviedol nedávno Jančula pre tlačovú agentúru SITA.
Slovenské aerolínie majú tri ruské lietadlá TU 154 M s kapacitou 150 miest a jeden Boeing 737-300 pre 148 cestujúcich. Letecký úrad registruje aj dve tridsaťmiestne lietadlá typu Embraer 120 spoločnosti SkyEurope Airlines a dve 120-miestne lietadlá Boeing 737-200, ktoré prevádzkuje firma Air Slovakia BWJ.