
Šesť z dvanástich kaplniek sa podarilo obnoviť, ale nedarí sa ochrániť ich pred vandalmi, ktorí ich devastujú.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Zo vzácnej sakrálnej pamiatky zo začiatku 18. storočia zostalo iba torzo. Z niektorých kaplniek je dnes iba hŕba skália a tehál, kostol na Kalvárii vyhorel v roku 1977. Jeho obnovu vtedajšia moc nepovolila, múry sa začali postupne rozpadávať.
Pred niekoľkými rokmi bola kalvária v takom zlom stave, že sa už nedalo prejsť ani od kaplnky ku kaplnke. Dnes je situácia podstatne lepšia. Združenie sa snaží vybudovať z Kalvárie miesto, na ktoré by Kremničania a turisti opäť radi chodili. Šesť z dvanástich kaplniek sa im podarilo obnoviť. „Podľa pôvodného vzhľadu kaplniek sme na ne umiestnili dvere. Netrvalo to však dlho a dvere sme našli rozbité, povytŕhané z pántov, jedny niekto odniesol,“ hovorí predseda združenia Milan Rybársky. Zo všetkých kaplniek preto radšej dvere zložili a obrazy z krížovej cesty tam ani v najbližšom čase neumiestnia. Zmizli aj kovové gule zo striech. Ochrániť taký veľký priestor je prakticky nemožné.
Na obnovu kostola sa počíta so sumou 2,4 milióna korún, na dokončenie jednej kaplnky treba približne 80-tisíc korún. Kostol chcú obnoviť náznakovou rekonštrukciou, pri zachovaní identického vonkajšieho vzhľadu stavby. Problémom je nedostatok financií. Na obnovu troch kaplniek prispelo mesto, niektoré podniky a fyzické osoby. Na ďalšie tri poskytol financie veľprepošt Emanuel Schubert, ktorý v meste dlhé roky pôsobil ako farár. Ďalšie kaplnky a kostol na rekonštrukciu čakajú.
Hoci Kalvária ešte nie je dokončená, už teraz slúži na liturgické účely. Každoročne sa pri obnovených i takmer neexistujúcich kaplnkách koná na Veľkú noc krížová cesta.
KVETA FAJČÍKOVÁ