Salzburg 10. septembra (TASR) - Výsluchom šéfa príslušnej kriminálnej polície Franza Langa, ktorý svojho času viedol vyšetrovanie príčin tragédie v rakúskom lyžiarskom stredisku Kaprun, sa dnes pred Krajinským súdom v Salzburgu začalo po sedemtýždňovej letnej prestávke obnovené súdne konanie so 16 mužmi obvinenými zo zodpovednosti za smrť 35 ľudí.
Pri požiari lanovky v Kaprune prišlo 11. novembra 2000 o život 155 ľudí. Väčšinu z obetí (93) tvorili Rakúšania, v inferne zahynuli však aj občania ČR, Holandska, Japonska, Nemecka, Slovinska a USA.
Pred súdom stoja v súvislosti so zistenými nedostatkami pri prevádzkovaní inkriminovaného zariadenia a nedostatočnými bezpečnostnými opatreniami zamestnanci spoločnosti Gletscherbahnen, pracovníci rakúskeho ministerstva dopravy a zástupcovia súkromných, väčšinou dodávateľských firiem. Obvineným v prípade potvrdenia stanoviska prokuratúry hrozia tresty vo výške šesť mesiacov až päť rokov väzenia.
Franz Lang dnes vo svojej výpovedi značne spochybnil miestoprísažné vyhlásenie majora ozbrojených síl USA Drew Stathisa, podľa ktorého americký tím nakrúcal v lanovkovom tuneli, kde došlo ku katastrofe. Rakúsky kriminalista potvrdil, že Stathis bol v inkriminovanom čase v Kaprune ako člen turistickej skupiny a že spolupracoval s rakúskymi orgánmi pri zabezpečovaní podkladov na identifikáciu jeho kolegov, časť ktorých figurovala medzi nezvestnými.
Jeho údajné vyhlásenie, o ktoré sa opiera advokát Ed Fagan usilujúci o odškodnenie pozostalých, však na inkriminovanom súde v zámorí vraj nemajú, o čom sa Lang dozvedel telefonicky iba pred niekoľkými dňami - 6. septembra.
Kriminalista navyše vylúčil, že by sa v dymom zamorenom tuneli s nedýchateľným vzduchom, ktorý bol navyše adekvátne zabezpečený proti vstupu nepovolaných osôb, dalo filmovať.
Filmový záznam rakúskych orgánov, ktorý mali dnes premietnuť na pojednávaní v Salzburgu, predbežne neuviedli. Jeho projekcia sa stala otáznou po tom, čo jeden z advokátov navrhol s ohľadom na pietu voči obetiam rezignovať na tento bod programu.