Kulminovala v auguste, kedy boli ubytovacie zariadenia obsadené na takmer 93 %.
Obsadenosť v júli dosiahla 82 %, pričom silnejšia bola druhá polovica mesiaca. V porovnaní s vlaňajšou letnou sezónou boli ubytovacie kapacity počas prázdnin vyťaženejšie o tri až štyri percentá.
Vysoké Tatry vyhľadávali predovšetkým návštevníci z Česka (21,7 %) a Poľska (20,4 %). Treťou najpočetnejšie zastúpenou skupinou z hľadiska národnostného zloženia boli Slováci (17,3 %). Nechýbali však ani turisti z Nemecka, Maďarska, Belgicka, Holandska, Izraela, Veľkej Británie a ďalších krajín.
Priemerná dĺžka pobytu bola 5 až 6 dní, čo je zrovnateľné s letom 2001. Kým v hoteloch a penziónoch prevládali manželské páry a rodiny s deťmi, priváty a vysokohorské chaty hostili najmä mladých, menej náročných turistov.
Tatranské autocampingy boli obsadené na 41 až 45 % v závislosti od počasia. Záujem vzrástol v druhej polovici júla a začiatkom augusta, čo súviselo s medzinárodnými podujatiami (Rysy, Kriváň a pod.)
Ceny služieb v ubytovacích zariadeniach sa v porovnaní s vlaňajškom veľmi nezmenili a sú rovnaké pre domácich i zahraničných klientov.
Podľa analýzy Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry záplavy v susedných krajinách a Nemecku nemali dopad na vývoj sezóny. Ani daždivé počasie v prvých augustových dňoch neodradilo návštevníkov Vysokých Tatier. Využívali ponuku rôznych relaxačných programov. Zlepšila sa aj ponuka doplnkových služieb, v ktorej boli napríklad vyhliadkové lety nad Tatrami, minigolf, golf, tenis či kolky. Hostia si mohli požičať bicykle alebo kolieskové korčule, ale najčastejšie dávali prednosť turistike vo vysokohorskom prostredí.
* sv zll