SME

Košice? Paráda, ale ďaleko, hovoria Nemci

Nemeckí novinári objavili Košice. S nemeckými turistami to bude zložitejšie. Európske hlavné mesto kultúry roku 2013 je priďaleko.

Košice sú nefalšované a autentické, no len pre mesto samotné sem turisti neprídu, tvrdia nemeckí novinári.Košice sú nefalšované a autentické, no len pre mesto samotné sem turisti neprídu, tvrdia nemeckí novinári. (Zdroj: FOTOLIA)

Nemeckí novinári objavili Košice. S nemeckými turistami to bude zložitejšie. Európske hlavné mesto kultúry roku 2013 je priďaleko

Španielske či talianske pláže, rakúske hory, turecké all inclusive či poľský a český východoeurópsky šarm.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nemci zbožňujú dovolenky a nešetria na nich. Ani časom, ani peniazmi. Ak dovolenka, tak viackrát za rok, a niečo poriadne. Žiadna náhoda, idú na istotu.

„Dostatok informácií o cieľovej destinácii požaduje až 95 percent Nemcov. Buď odporúčania od priateľov, alebo cestovných kancelárií, alebo reklama v médiách. Nemecký turista nerád improvizuje a na každú cestu sa poriadne pripraví. Uprednostňuje organizovanosť pred spontánnosťou,“ hovorí Ingrid Sorat, ktorá sa zaoberá nemeckým trhom 17 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

V Berlíne vedie od roku 2003 pobočku Slovenskej agentúry pre cestovný ruch.

Slovensko už Nemci objavili. Minulý rok u nás dovolenkovalo viac ako 133-tisíc nemeckých turistov, čo je tretie najvyššie číslo medzi návštevníkmi Slovenska. A dokonca sú prví v počte nocí, ktoré u nás strávia – v priemere je to 3,5 noci.

Ak však prídu, ostanú v Bratislave, navštívia Vysoké Tatry alebo si zaplatia liečebné pobyty, podstatne lacnejšie ako u nich.

FOTO: FOTOLIA

Novinári píšu o perle

Tento rok nadchli nemeckých novinárov Košice. Neznáma perla na východe Slovenska, zneli titulky niektorých článkov.

Do septembra vyšlo v celonemeckých i regionálnych tlačených či online médiách najmenej 40 článkov o Košiciach ako Európskom hlavnom meste kultúry pre rok 2013.

Fakty

SkryťVypnúť reklamu

Európske hlavné mesto kultúry

titul prepožičiava mestám Európska únia od roku 1985 po rozšírení Únie v roku 2004 o postkomunistické štáty sa tradícia zmenila a od roku 2009 dostávajú titul na jeden rok dve európske mestá , jedno zo západnej a jedno z východnej Európy mestá majú občanom Európy predstaviť svoju históriu, rozmanitosť a hlavne kultúru mesta, regiónu či krajiny. Mestá si v ten rok užívajú pozornosť Európy a zvýšený počet návštevníkov, profitujú z toho od roku 2019 by malo byť vyhlasované opäť len jedno Európske hlavné mesto kultúry

Od špecializovaných časopisov o cestovaní a turistike po známe Süddeutsche Zeitung, Frankfurter Allgemeine Zeitung či televíziu n-tv.

„Nemci venujú európskym hlavným mestám kultúry každý rok veľkú pozornosť. A Slovensko ako málo známa krajina láka,“ vysvetľuje Sorat, ktorá novinárske cesty za slovenskú agentúru spoluorganizovala.

SkryťVypnúť reklamu

Mesto na východe Slovenska spravilo na Nemcov dojem.

„Centrum mesta s jeho obchodmi a kaviarničkami sa mi veľmi páčilo. Je nefalšované, autentické a líši sa to veľmi pozitívne od iných európskych miest tejto veľkosti,“ hovorí Rolf Kienle z regionálnych novín Rhein-Neckar Zeitung.

Bol v skupine nemeckých novinárov, ktorí Slovensko a špeciálne Košice navštívili v septembri.

Príjemne prekvapený bol aj Christian Schreiber, novinár na voľnej nohe. „Domy v centre mesta sú veľmi pekne zrekonštruované. Aj čo sa týka hotelov, reštaurácií a možností nakupovať, Košice obstoja v porovnaní s inými západoeurópskymi mestami ich veľkosti,“ hovorí.

Chcelo by to priamy let

Na to, aby Košice objavili masy nemeckých turistov a prišli si pozrieť akcie spojené s mestom kultúry, to však nestačí.

SkryťVypnúť reklamu

„Slovensko je tak či tak málo známe a je tu veľký problém s dopravou. Neexistuje žiadny priamy let z Nemecka na Slovensko. Ak by chcel niekto ísť autom napríklad zo Stuttgartu, kde bývam, len do Bratislavy je to 750 kilometrov. Rakúsko je oveľa bližšie, nemáme tam jazykový problém a sú tam rovnako krásne hory ako na Slovensku. A kto hľadá šarm východnej Európy, radšej pôjde do Česka, aj to je bližšie,“ hovorí Winfried Weithofer z denníka Stuttgarter Nachrichten.

Slovensko pozná veľmi dobre a hovorí, že kto raz našu krajinu navštívi, príde znova tak ako on. Od jeho prvej návštevy v roku 2000 sa u nás veľa zmenilo.

Cesty podľa neho zodpovedajú nemeckým štandardom, dokonca sú modernejšie. Bratislava je podľa neho pôvabné mesto s mnohými pamiatkami, grandióznymi palácmi a skvelými reštauráciami, ktoré sú pre Nemcov lacné.

SkryťVypnúť reklamu

Mestá ako Levoča sú príšerne ľudoprázdne, hoci by si zaslúžili oveľa viac návštevníkov, a Banská Bystrica je podľa neho veľmi pekná habsburská perla. Učarovali mu Vysoké Tatry, Spišský hrad a tokajské víno.

FOTO: FOTOLIA

Len pre Košice ľudia neprídu

I tak neverí, že Košice majú šancu presadiť sa v konkurencii s juhofrancúzskym prístavným mestom Marseille, ktoré je druhým Európskym hlavným mestom kultúry na rok 2013.

„Pre Nemecko má Marseille celkom iný zvuk, tam si môžu Nemci vychutnať svoju frankofíliu. Azúrové pobrežie a Provensalsko, to zodpovedá nemeckým túžbam,“ hovorí Weithofer.

Skeptickí sú aj ostatní novinári. „Žiadny turista z Nemecka nepríde, len aby videl Košice. Na to je príliš rozmaznaný. Možno keby sa to dalo dokopy s ponukou navštíviť Vysoké Tatry alebo veľké mestá v susedných krajinách, ale to je, samozrejme, komplikovanejšie,“ pridáva sa Schreiber.

SkryťVypnúť reklamu

„Je pravda, že mesto je geograficky od ruky. Možno to nebude očakávaných pol milióna turistov, ale štvrť milióna určite,“ dodáva Kienle, hoci on sám by Košiciam želal milión návštevníkov.

Warhol i Tokaj

Nemecká televízia n-tv, ktorá v Košiciach nakrúcala v marci, pripomenula, že druhé najväčšie mesto na Slovensku nehrá zatiaľ na turistickej mape sveta žiadnu úlohu.

Ročne tam príde asi 120-tisíc hostí, z toho 60 percent zahraničných, ale sú to hlavne pracovné cesty. Podnikatelia prichádzajú zo susedných krajín: z Maďarska, Česka a Poľska.

Reportáž však predstavuje Košice ako mesto s potenciálom osloviť. Opisujú balónovú fiestu, festival gastronómie a sommeliérov, židovskú históriu mesta, príbuzných Andyho Warhola a oslavu jeho augustových narodenín v uliciach Košíc, najstarší maratón v Európe v októbri, príťažlivé Vysoké Tatry či 65 kilometrov vzdialený maďarský Tokaj.

SkryťVypnúť reklamu

Nemeckí novinári, ktorí o európskych kultúrnych mestách píšu každý rok, hovoria, že Košiciam i málo známemu Slovensku to pomôže zviditeľniť sa vo svete. Ale nielen to. „Budú z toho profitovať hlavne obyvatelia mesta Košice. Veľa budov či ciest sa opraví, ľudia sa naučia pozerať na svoje mesto cez oči zahraničných hostí, to v mnohom pomáha,“ hovorí Kienle.

Reklama už funguje

Potvrdzuje to i Ingrid Sorat. Hovorí, že už teraz reklama funguje. „Zverejnené články pomohli a my sme zaznamenali zvýšený záujem širokej i odbornej verejnosti o Slovensko, Košice a okolie. Či u nás na pobočke v Berlíne, alebo na výstavách cestovného ruchu je oveľa väčší záujem o informácie, mapy, brožúrky, webové stránky o Slovensku. Známi nemeckí touroperátori už zahrnuli Košice do svojich dovolenkových ponukových katalógov,“ dodáva Sorat. Hovorí, že treba pokračovať, aj keď sa kultúrne akcie v Košiciach skončia.

SkryťVypnúť reklamu

Najzaujímavejšou skupinou sú podľa nej nemeckí seniori, ktorí sú finančne dobre situovaní a majú čas na dovolenky.

Pre nich sú lákavé hlavne liečebné a preventívne pobyty. Vieme osloviť i rodiny s deťmi na aktívnu zimnú či letnú dovolenku, termálne kúpaliská, golf. Najmenej Slovensko zaujíma mladých Nemcov, ktorí hľadajú dobrodružstvo a adrenalín.

Víkend

Ilustračné foto.

Polícia žiada vodičov, aby využili alternatívne trasy.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre. Chcú pravdu
  2. Influenceri vzali na dovolenku ľudí, ktorých nepoznali
  3. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  4. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  6. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  1. Uprostred leta prichádza princ na bielom koni
  2. Influenceri vzali na dovolenku ľudí, ktorých nepoznali
  3. Letná revolúcia a špeciál o mužoch a našich svetoch
  4. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  5. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  6. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  7. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  8. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 21 170
  2. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 6 121
  3. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 5 721
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 3 715
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 633
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 405
  7. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 252
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 2 249
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Irena Šimuneková: Čriepky z Bojníc
  2. Pavel Baláž: V Bologni si vykrútite krky - pri pohľadoch na vysoké veže
  3. Ján Komrska: Mulhacén, Španielsko
  4. Patrik Užák: Balada o Balatóne
  5. Peter Lacina: Toskánsko za humnami: Spring '25
  6. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  7. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  8. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 26 435
  2. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 16 286
  3. Michael Achberger: Prestaňte rátať kalórie. Toto vás naučí chudnúť jednoduchšie! 11 647
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 10 573
  5. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda 7 383
  6. Juraj Kumičák: Ako Cyril a Metod fašistom pomáhali... 6 665
  7. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 6 494
  8. Dávid Polák: Denník Dezoláta 6 081
  1. Věra Tepličková: Krutá rana pre opozíciu: Minister Takáč opäť nakupoval potraviny
  2. Post Bellum SK: Pán minister, nacistickému Nemecku nikto nič neodpustil
  3. Marian Nanias: Systém emisných povoleniek v EÚ.
  4. Roman Kebísek: Básnik Byron vraj „miloval len jednu“ – Chaworthovú
  5. Věra Tepličková: O Cintuloch a Ficoch alebo Otázky bez odpovedí
  6. Marcel Rebro: Ruský oligarcha: Keď máš všetko, len nie istotu, že sa dožiješ večere
  7. Marian Nanias: Pokus odvolať predsedníčku Európskej komisie (EK) Ursulu von der Leyen.
  8. Radko Mačuha: Pozor ! Cyril a Metod. Vstup len na povolenie.
SkryťZatvoriť reklamu