Liptov
Liptovský kraj je pravým turistickým rajom, ak vládzete pochodovať od rána do večera, nájdete tam množstvo krásnych trás, ktoré vás zabavia na celý deň. Viaceré z nich sú vhodné aj pre milovníkov horskej cykloturistiky. Ich prehľad s dôkladnou fotodokumentáciou nájdete na www.visitliptov.sk.
Krásne zážitky ponúka osemhodinová túra z Liptovského Mikuláša cez Svätý Kríž, Pavčinu Lehotu do Demänovej a znovu naspäť do Liptovského Mikuláša. Keby vás po takej dlhej chôdzi boleli nohy, môžete si zaskočiť do akvaparku Tatralandia, vypotiť sa tam v saune a dať si nejakú dobrú masáž.
Ďalšie tipy: Nádherné scenérie s nedotknutou prírodou nájdete v miestnych národných parkoch. Či už si vyberiete Tatranský národný park, Národný park Nízke Tatry alebo Národný park Veľká Fatra, všade vás čakajú ihličnaté lesy s priezračným horským vzduchom prevoňaným živicou.
Množstvo zaujímavých tipov na športové vyžitie nájdete na www.jasna.sk. Ak máte chuť zažiť niečo špeciálne, vyberte sa do HippoClubu v Liptovskej Sielnici, kde si môžete vyskúšať pod odborným dohľadom jazdu na koni.
Slovenský raj
Špecialitou tejto oblasti sú rokliny a kaňony, ktoré tu vyhĺbili miestne vodné toky. Najhustejší výskyt roklín je vo svahoch Glackej planiny, z ktorej stekajúca voda vyerodovala množstvo tiesňav so strmými skalnatými stenami hlbokými až tristo metrov.
Nikde inde na Slovensku sa nedá tak krásne poprechádzať nad tečúcou vodou, ktorá steká po skalnatých útesoch. Problém je len, že na takéto prechádzky po drevených rebríkoch a mostíkoch treba mať priaznivé počasie. O tom, či sú turistické trasy, chodníky a rokliny Slovenského raja priechodné sa dozviete viac na www.slovensky-raj.sk.
Ďalšie tipy: Oblasť vyhľadávajú milovníci adrenalínu. Sú tu vhodné podmienky na skalolezenie a ľadolezenie. Ak nepatríte k šialencom, ktorí si radi vychutnávajú tento druh zábavy, môžete sa aspoň pokochať pohľadom na dramatické skalnaté útesy.
Špecialitou Slovenského raja sú aj jaskyne, no mnohé z nich sú verejnosti neprístupné. Turisti najčastejšie navštevujú Dobšinskú ľadovú jaskyňu, ktorá patrí k svetovým prírodným unikátom.
Vrátna
Malebný kraj neďaleko Žiliny ponúka množstvo trás pre menej zdatných aj pokročilých turistov. Keď sa cez víkend odveziete kúsok za Terchovú, môžete sa vyviezť lanovkou s trasou Vrátna – Chleb do pásma kosodreviny, kde sa budete cítiť ako v inej dimenzii.
V tejto nadmorskej výške rastie už len drobný ihličnatý porast, husté lesy budete mať hlboko pod sebou a nad sebou len čisté nebo. Turistické trasy, ktoré vedú po hrebeňoch vrchov, nemajú veľké prevýšenia, takže ich zvládnu aj turisti s horšou kondíciou. Akurát si treba dávať pozor na pošmyknutie, niektoré chodníčky sú totiž skalnaté a keď sa na nich vyzráža hmla alebo na ne naprší, vedia byť riadne šmykľavé.
Pekný výhľad je napríklad z vrchu Malý Kriváň, na ktorom síce býva dosť veterno, ale za tú trošku nepohodlia ten zážitok rozhodne stojí. Za odmenu si potom môžete dať šálku čaju s rumom v lanovkovom bufete, ktorá zahreje vaše skrehnuté telo.
Ďalšie tipy: K najkrajším atrakciám v okolí Terchovej patria Šútovské vodopády, asi štyri kilometre severne od obce Šútovo. Atraktívne sú aj Jánošíkove diery, ktoré sa nachádzajú v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec. Viac zaujímavostí sa dozviete na www.vratna.sk.
Výbava do hôr
Ak sa chcete vybrať na jesennú horskú túru, budete bezpodmienečne potrebovať trekové topánky s protišmykovou podrážkou, teplý sveter, nepremokavú bundu na ochranu pred vetrom, vlhkom a chladom a rezervné tričko, ktoré vám poslúži, keď to, čo ste si obliekli doma, prepotíte pri šliapaní do kopca.
Netreba zabúdať na to, že v horách je podstatne chladnejšie ako v dolinách, okrem toho je tu počasie oveľa nestabilnejšie, takže málokedy sa môžete stopercentne spoľahnúť na predpoveď z internetu. Ideálne je preto mať niekoľko vrstiev oblečenia, ktoré môžete podľa potreby kombinovať.
Bežnou turistickou pomôckou sa stali v posledných rokoch paličky nordic walking, ktoré odľahčujú pri chôdzi kĺby a pomáhajú efektívnejšie spaľovať kalórie.