
Killian Mabhena (uprostred) s holandskými farmármi v Zimbawe. FOTO - ARCHÍV AUTORKY
Snaha prezidenta Roberta Mugabeho nie je veľmi efektívna. Väčšina z troch tisícov farmárov, ktorých sa pozemková reforma týka, neposlúchla. Polícia za posledné tri týždne zadržala tri stovky belochov, ale súd 54 už oslobodil.
Otec kontroverznej reformy Mugabe, sa v dobrej nálade vrátil zo svetového summitu o trvalo udržateľnom rozvoji v Johannesburgu. Tam obvinil britského premiéra Tonyho Blaira z toho, že práve Veľká Británia svojím pretrvávajúcim kolonializmom a zasahovaním do vnútorných vecí štátu spôsobila krízu v Zimbabwe.
Po návrate z Johannesburgu Mugabe vyhlásil na adresu nového ultimáta, že „tí, čo nespolupracujú, si nezaslúžia byť v Zimbabwe“ a vzápätí odcestoval v sprievode niekoľkých ministrov do Líbye, ktorá podľa miestnych médií Mugabeho už tri roky mohutne materiálne podporuje.
Vývoj udalostí okolo pozemkovej reformy v Zimbabwe pripomína partiu šachu. Farmári, ktorí nerešpektovali príkaz vysťahovať sa, vyčkávajú na Mugabeho ďalší ťah. Príkaz na vysťahovanie sa pritom týka troch tisícov ľudí v dvanásťmiliónovej krajine. Hospodárski experti ale tvrdia, že ak sa vzdá a odíde týchto pár obyvateľov s know-how v potravinárskej výrobe, v krajine nastane hladomor.
Mugabe ale hrozbu hladomoru odmieta. „Ak nič iné, bude to spôsob, ako prinútiť ľudí produkovať nielen na živobytie, ale aby mohli vychutnávať život a krajina ďalej exportovať kukuricu,“ citoval ho britský týždenník Sunday Times.
Juhoafrická obchodná komunita zatiaľ vysiela do sveta poplašné signály, že kríza v Zimbabwe sa môže rozšíriť na celú južnú časť kontinentu.
V niekoľkomiliónovom Zimbabwe žije 50-tisíc belochov. Keď krajina v roku 1980 získala nezávislosť, 70 percent najlepšej pôdy bolo v rukách bielych obyvateľov.
(zo, tasr, reuters)