BRATISLAVA – Letná sezóna sa vydarila – pre mnohých slovenských dovolenkárov, ktorí sa vybrali za hranice, nebola o nič drahšia ako vlani.
Najmä začiatkom leta sa s cestovkami dovolenkovalo naozaj lacno, ibaže niekedy za cenu nižšej kvality. „Ponuka je príliš veľká a konkurenčné zlacňovanie zájazdov vedie k znižovaniu kvality,“ tvrdí vydavateľ cestovateľského časopisu Ľubomír Motyčka. Napriek tomu vyše polovica Slovákov nebola v lete na žiadnej dovolenke, štyridsať percent dovolenkárov sa vybralo k moru.
Ak sa niekto rozhodol pre zahraničnú cestu, väčšinou smeroval do Chorvátska. Záujem Slovákov sa aj tento rok sústredil na Grécko a Taliansko a novou obľúbenou destináciou sa pravdepodobne kvôli cenám stalo Bulharsko.
Cestovných kancelárií je už na Slovensku dosť, a tak hľadajú, čím by nalákali ľudí. Jednu cestovku Slovenská obchodná inšpekcia napomenula, pretože si na svoje bežné katalógové, a teda nezmenené ceny dala visačku „last minute“: Predávala ich akože lacnejšie, ale s nulovou zľavou. Cestovka sa však obhájila argumentom, že žiaden zákon ani predpis neporušila. Nikde sa totiž nedefinuje, čo to je „last minute“.
Zníženie kvality niektorých ponúk potvrdil i šéf Slovenskej asociácie cestovných kancelárií Július Cmorej. „V niektorých prípadoch leteckému zájazdu zodpovedala neúmerne nízka kvalita ubytovania.“
Z prieskumu agentúry Dicio vyplýva, že priemerná dovolenka trvala necelých desať dní. Čím vyšší má niekto príjem, tým viac dní si dopraje a s príjmom rastie aj ochota míňať. „Takmer 33 percent dovolenkujúcich odpovedalo, že investovalo viac ako vlani a vyše 12 percent si vyberalo lacnejšiu dovolenku,“ povedala Jana Kanasová z Dicia.
V tejto sezóne zažili dovolenkári len dve nepríjemnosti spojené s krachom cestovky. V oboch prípadoch šlo o problémy firiem, ktoré neboli schopné zabezpečiť dovolenkárom už zaplatené pobyty. (ru, jj)