
Mozgové centrum najmodernejšieho diaľničného úseku na Slovensku tvorí kontrolná miestnosť, ktorú vyrobili v Kanade. FOTO - EVANS CONSOLES INC
h ho obídu. Ani táto stavba sa však neobišla bez komplikácií.
Problémy, najmä mimobratislavským vodičom, robí mätúce dopravné značenie. Tým, ktorí chcú z diaľnice odbočiť napríklad na Žilinu, tabule s názvom Prievoz nič nehovoria. Označujú totiž iba bratislavskú štvrť. Dodávateľom stavby bol Doprastav. Predseda predstavenstva tejto stavebnej firmy Ivan Šesták sa bráni, že značenie nespadalo do ich prác. Postarali sa oň investori - Slovenská správa ciest a mesto Bratislava.
Na dokončenie diaľnice tiež čakala a vo svojich reklamách ho oznamovala aj Ikea, ktorá na periférii Bratislavy postavila veľké nákupné centrum Avion. Diaľnica a prepojenie na nákupné centrum malo zjednodušiť cestovanie za nákupom v gigantickom obchodnom stredisku.
Doteraz sa k centru dalo dostať len cez úzku Ivánsku cestu, ktorá každodenne zažívala dopravné zápchy. „Ani dnes sa priamo k Avionu z diaľnice prejsť nedá,“ hovorí 38-ročný vodič Ľuboš, „iba obchádzkou cez letisko. Rovnako je to aj s cestou naspäť.“
Odbočka k nákupnému centru podľa Šestáka dokončená je, zatiaľ ju však neotvoria. „Túto časť si u nás pre Ikeu objednala spoločnosť Unistav, doteraz nám však nezaplatili. Cestu otvoríme, keď dostaneme peniaze,“ vyhlásil šéf Doprastavu.
Nová bratislavská diaľnica je najmodernejšou na Slovensku. Mozgové centrum tvorí kontrolný panel, ktorý vyrobili v Kanade. „Panel už bol inštalovaný v novej centrálnej diaľničnej kontrolnej miestnosti. Sú to vlastne monitory a prístroje nevyhnutné pre funkciu lokálneho dispečera pre 46 kilometrov bratislavských diaľnic,“ vysvetľuje Tibor Schlosser, architekt novej diaľnice.
Lokálny dispečing by mal už onedlho slúžiť na monitorovanie a usmerňovanie premávky. Využívanie diaľničných kontrolných miestností je vo vyspelých krajinách bežné. Dispečeri sa snažia udržať plynulú premávku v čase ranných a popoludňajších zápch, tesne po autohaváriách či za zlého počasia.
Diaľničný kontrolný systém dodala kanadská spoločnosť Evans Consoles Inc z Calgary. Je to zatiaľ jediný kanadský projekt v slovenskom verejnom sektore. „Odborná znalosť tejto firmy v dopravnom sektore bola spolu s jej trpezlivosťou hlavným nástrojom pri zaisťovaní kontraktu,“ povedal Georges Lemieux, ekonóm kanadskej ambasády v Prahe. „Ale teraz, keď je už tento projekt zrealizovaný, sme presvedčení o ďalších kanadských aktivitách v regióne,“ uzavrel.
Autor: INGRID DROZDÍKOVÁTOMÁŠ VELECKÝ