V čase, keď už počasie pri Stredozemnom mori nie je vždy ideálne, ponúka vnútrozemie Tuniska dobrodružstvo pod saharským slnkom.
Keď raz navštívite púšť, zamilujete sa do nej na prvý pohľad. Má v sebe niečo magické, čo priťahuje. Ťažko povedať, či je to slnkom, Afrikou alebo miestnymi obyvateľmi. Je jedno, či ju budete spoznávať na džípe či motorke, alebo zvolíte romantickú prechádzku na hrbe ťavy. Tuniská púšť vás prenesie do krajiny zázrakov. Ak budete mať šťastie, možno uvidíte aj fatamorgánu.
Púšť sa rozprestiera v južnej časti krajiny, kde sa začína africká Sahara. V oblasti, kde ešte žijú ľudia, narazíte na pozoruhodné miesta, ktoré určite stoja za návštevu. Jedným z nich je aj berberská osada Matmata. Nachádza sa juhozápadne od pobrežného mesta Gabes v púštnom pohorí Dahar. Známe je vďaka jaskynným obydliam – troglodytom. Niektoré z nich sú ešte stále obývané a prístupné aj pre turistov.
Berberská kuchyňa
Prechádzka po jazere
Ak sa vydáte na západ od pobrežia, objavíte čarokrásne miesto, ktoré odporúčame vychutnať si pri východe slnka. Len stopäťdesiat kilometrov od alžírskych hraníc leží najväčšie soľné jazero severnej Afriky.
Soľné jazero Chott El Jerid
Chott El Jerid má rozlohu päťtisíc štvorcových kilometrov a je dlhé až 250 kilometrov. Po jazere sa prejdete suchou nohou. Hrubá vrstva soli, ktorá pokrýva dno, je miestami tvrdá a kamenná, inde mäkká a prášková. Každodenná hra farieb pri východe a západe slnka priam vyráža dych. Jazero hýri od striebristo bielej, cez ružovú, fialovú až zelenú.
Možno vás prekvapia napoly zahrabané člny v piesku a vaša fantázia začne pracovať na plné obrátky. Skutočný dôvod, prečo tam ležia, je však celkom prozaický. V jazere sa výnimočne objavuje aj voda – raz za desať rokov tam zaprší. V tejto oblasti sa nachádzajú aj ďalšie soľné jazerá – Chott El Gharsa a Chott El Fejej. V ich okolí nájdete oázy Nefty a Tozeura.
Predavač datlí na soľnom jazere
Hviezdna púšť
Perlou El Jeridu je oáza Nefta. Pre moslimov je posvätná. Podľa mytológie je zároveň aj biblickým miestom. Legenda hovorí, že bola osídlená jedným z Noemových vnukov po potope sveta. Súčasná Nefta je rušným strediskom obchodu, najmä vďaka veľkým datľovým plantážam.
Odpočívajúci beduíni
Omamná vôňa vodných fajok v úzkych uličkách vás priam láka do malých kaviarničiek a reštaurácií, ktorých je tam neúrekom. Rovnako ako mešít. V centre oázy sa nachádza mauzóleum Sidi Bu Aliho, zakladateľa moslimského sufijského bratstva.
Blízko Nefty sa rozprestiera Tozeur, známe aj ako mesto rozprávok, keďže sa tu nachádza múzeum Tisíc a jednej noci. V jeho starej časti nájdete tradičnú architektúru, turistov však láka aj niečo iné.
Kulisy z filmu Hviezdne vojny
V blízkosti Tozeuru sa nakrúcal oscarový film Anglický pacient a slávne Hviezdne vojny. Ak tam zavítate, nechajte sa odviezť do Mos Espi a určite sa aj vám vybavia známe scény z filmu. Z Tozeuru sa obvykle organizujú výlety do horskej oázy Chebika v pohorí Atlas.
Uprostred vyprahnutého kamenistého terénu sa zrazu pred vami zjaví priam božská palmová oáza s tyrkysovo modrým vodopádom, kde vám miestni Berberi pripravia neskutočne dobrý džús z čerstvo vytlačených pomarančov.
Palmová oáza
Naspäť k moru
Ak sa rozhodnete vydať sa na cestu späť k moru, urobte si zastávku v Gafse. Päťdesiattisícové mesto leží v strednej časti Tuniska. Kedysi bolo východiskovým miestom karaván, ktoré putovali naprieč Saharou. Ešte aj dnes je dôležitým strediskom nielen turistických výprav.
Nájdete tam zachované rímske kúpele, nádherné palmové záhrady, ale aj posvätné duny. V meste prevažuje baníctvo, ťažia sa tam hlavne fosfáty, dôležité pre tuniskú ekonomiku.
Svoju púť naprieč tuniským vnútrozemím odporúčame zakončiť v Zarzise, najjužnejšom turistickom letovisku na tuniskom pobreží. Ak vám nebudú stačiť miestne pláže, odskočte si na ostrov Djerba, s ktorým je Zarzis spojený rímskou cestou.
Päť tuniských jedál, ktoré musíte ochutnať
Kuskus – podáva sa s dusenou zeleninou a kúskami mäsa
Brik – pirohy z lístkového cesta plnené mletým mäsom, vajcom, tuniakom, cibuľou a zemiakmi
Harissa – ostrá pasta vyrobená z čili papričiek, cesnaku a oleja
Tajine – zmes z mäsa a vajíčok
Magroudh – datľová sladkosť s medom a sezamom
Za kúpaním na ostrov
Djerba leží v južnej časti tuniského pobrežia. Na ostrov sa dostanete rímskou cestou zo Zarzis alebo trajektom z prístavného mestečka Djorf. Aj preto sa Djerba považuje za relatívne bezpečný ostrov, keďže obe prístupové cesty sú kontrolované.
Podnebie je vhodné na rekreáciu aj počas jesene. Turistov láka hlavne vďaka svojím pieskovým plážam a čistému moru v severnej časti. Hlavným mestom ostrova je Houmt Souk, v blízkosti ktorého je medzinárodné letisko.
Djerba je jedným z posledných miest, kde prežíva berberská kultúra. V obci Midoun môžete zažiť tradičné berberské svadby, ktoré sa konajú pravidelne aj kvôli zvedavým turistom. Na ostrove nájdete aj početné židovské obyvateľstvo.
Dediny Hara Kébira a Hara Séghira sú čisto židovské. Objavíte v nich synagógu La Ghriba, ktorá je židovským pútnickým miestom. Postavená je na základoch jednej z najstarších synagóg sveta a uchováva sa v nej vzácny exemplár Starého zákona.