Napriek tomu, že v Bratislave každé leto pribúda turistov, celková suma turistických poplatkov, ktoré hotely mestu odvázajú, klesá. Pred dvoma rokmi do obecnej pokladne pribudlo 700-tisíc, vlani len 400-tisíc. Pričom platí, čím luxusnejší hotel, tým menej peňazí odviedol. Toto leto napríklad jeden študentský hostel zaplatil mestu viac ako hotel Devín. Ako sme sa dozvedeli na vedení hotela Devín, je to tým, že takmer na 90 percent ich ubytovaných tvoria obchodníci a podnikatelia, ktorí do Bratislavy prichádzajú pracovne a tí zatiaľ spoplatnení nie sú. Turisti, rekreanti sa u nich zdržiavajú veľmi krátko, najviac dva dni.
Podľa novej legislatívy už budú platiť aj biznismani, a to 15 korún za každé prenocovanie. „Z čísel o počte prenocovaní, ktoré uvádza Slovenský štatistický úrad, ročne by takto mesto malo získať okolo 10 miliónov korún,“ povedal vedúci finančného oddelenia magistrátu Juraj Bulík. Zákon priniesol aj ďalšiu zmenu, ruší doterajšie oslobodenie od poplatku v deň príchodu a odchodu. Nová legislatíva naopak skomplikuje prácu v hoteloch. Hoci suma 15 korún na noc je pre zahraničných turistov pomerne nízka, každý prírastok na účte poctivo kontrolujú a chcú vysvetliť.
V Bratislave je 52 ubytovacích zariadení (hotely, motely, kempingy, letné študentské hostely), ktoré mestu spomínaný poplatok odvádzajú. Okrem toho, že finančníci magistrátu pripravili k zmene v poplatku všeobecno-záväzné nariadenie, prehľadávajú tiež internet, aby zistili, koľko nových ubytovacích zariadení pribudlo. Prihlásiť by sa mali samy, ináč im hrozí pokuta až do výšky jedného milióna korún.
INGRID DROZDÍKOVÁ