Studne a studničky, pramene, ich moc a vplyv na ľudí. Studničky, kde stačí ráno si umyť tvár, pramene, ktoré prinášajú zdravie, či vody, ktoré liečia bolesť duše. V piesňach ospevované, v bájach opísané. A na Slovensku, v krajine prameňov a studní, ľuďmi uctievané.
Smolnícka zázračná voda
Studňa pri Smolníku má zázračnú moc. Vytiahnutá voda sa leje do žľabu s tromi ústiami. Do tejto vody vložené železo sa premení na meď. Takúto meď ešte v žiadnej bani nevydolovali. Keď v roku 1537 pri svojej druhej návšteve v hornom Uhorsku slávny alchymista Paracelsus zavítal na Spiš, v krátkej rozprave sa v diele De Tinctura Physicorum zmienil: „V Uhorsku sú roľníci, ktorí premieňajú v tamojších vodách, na Spiši, studňami zvaných, železo na meď…“
Jánošíkov kľúč v studni na Vepore
Keď zavítate na Vepor, dostanete sa aj k studničke, kde Jánošík odhodil kľúče od pokladu, ukrytého v pivnici v neďalekom brale. K pokladu sa však dostanete až vtedy, keď spĺňate niekoľko podmienok.
Prvou je, že ste sa narodili na svätého Jána a to presne o polnoci. Druhou – kľúče musíte vyzdvihnúť vo svätojánsku noc a tretia podmienka je, že presne v tú istú noc, ale na minútu presne o polnoci, jaskyňu otvoríte. Nuž veľa šťastia. A ešte na záver – s pokladom sa so slušnými ľuďmi podeľte, ak to neurobíte, uvidíte…
Javorinské kačice
Na Javorine v jaskyni plnej pokladov, plávajú v studničke zlaté kačice. Podľa povesti na Veľkú noc od piatku do nedele vylietajú z úkrytu a na tajné miesta ukladajú diamantové a zlaté vajcia. Nájsť takéto vajce môže len slušný a poctivý mládenec. Prečo sa to zatiaľ nikomu nepodarilo? O tom sa v povesti nehovorí.
Studní a prameňov opísaných v povestiach máme neúrekom. Či sa zachovajú aj pre budúce generácie, o to sa musíme postarať my. Nezáleží na tom, či je studňa zázračná, alebo nie. Podstatné je, aby sme mohli vždy nájsť dúšok čírej pramenistej vody.
(jmp)