Frankfurt nad Mohanom 4. septembra (TASR) - Na turbulencie globálnej konjunktúry bola medzinárodná letecká doprava vždy pripravená. Dramatický úpadok obchodu po teroristických útokoch z 11. septembra 2001 však neočakávala.
Viac než 100 000 zamestnancov stála kríza, vyplývajúca zo strachu pred ďalšími teroristickými útokmi a stagnáciou hospodárstva, ich miesto. Priemysel stratil miliardy. Rok po útokoch toto odvetvie zaznamenáva opäť narastajúci počet pasažierov. Prísne zníženie nákladov a kapacít by malo pomôcť ukončiť krízu. Konkurencia lacných leteckých spoločností neustále stúpa.
Pomaly začínajú ožívať prvé spoločnosti. Následky z roku 2001 ich však stále zaťažujú. Podľa predpokladu medzinárodného zväzu leteckej dopravy spôsobila kríza stratu vyše 10 miliárd USD. Letecké spoločnosti, letiská a výrobcovia sa z krízy spamätúvajú ťažšie ako z vojny v Golfskom zálive začiatkom 90. rokov. Vysoké poistné a tvrdšie bezpečnostné opatrenia zaťažujú pokladnice, pre pasažierov lietanie zdraželo.
Experti majú však jednotný názor, že teroristické útoky krízu nevyvolali, ale zostrili skoršie problémy ako neproduktívne nadbytočné kapacity. Švajčiarsku spoločnosť Swissair a belgickú Sabenu kríza zlomila. Či aj ostatné spoločnosti padnú, je zatiaľ otvorené.
Vlády na oboch stranách Atlantiku poskytujú firmám subvencie. USA poskytli 5 miliárd USD, aby zabránilo masovým konkurzom. Európske letecké spoločnosti majú svoje náklady lepšie pod kontrolou. Vplyvom slabších rezervácií museli viaceré firmy meniť svoj letecký plán. Lietadlá ostávali na zemi, investície sa znížili, zamestnanci sa vzdali zvýšenia miezd. Prvé úspechy z úspor je však už cítiť. Napríklad Lufthansa dosiahla po strate v roku 2001 v tomto roku opäť zisk.
Celé odvetvie však musí ešte popracovať, aby dosiahlo rovnaký rast ako pred útokmi. Koncom roku 2003 alebo začiatkom roku 2004 by mohla mať letecká doprava opäť správny kurz. V Európe však vstupujú na trh lacné spoločnosti, ktoré v období stagnácie hospodárstva lákajú pasažierov na nízke ceny.
(1 USD = 43,685 SKK)