
Hoci sa už prázdniny skončili, centrum mesta je ešte stále plné turistov. Cykloturisti si pochvaľujú príjemné predjesenné počasie.
FOTO SME – PAVOL MAJER
o žiadny z projektov ako prijateľný. „Nie je možné jednoznačne odporučiť prijateľný variant na realizáciu, keďže sa predpokladá, že obidva varianty môžu mať závažný negatívny vplyv na dotknuté životné prostredie,“ píše sa v stanovisku.
Ministerstvo posudzovalo dva varianty Severnej tangenty. Podľa prvého, tunelovo-povrchového, mala trasa viesť paralelne popri železnici po ceste a na niektorých miestach tunelom. Podľa druhého variantu zabočia autá na križovatke zo Smrečianskej do tunela popod kopec Stráže a vyjdú na Pionierskej pri Kalvárii.
Ministerstvo ako ideálny neodporučilo žiadny z variantov. „Obidva sú len podmienečne prijateľné, s miernou preferenciou tunelového variantu, keby sa splnili určité podmienky. Ak sa po vykonaní podrobného prieskumu a odstránení neurčitostí preukáže, že navrhovaná činnosť sa nedá realizovať, alebo ak sa nebudú dať splniť podmienky, treba hľadať ďalšie varianty riešenia dopravy.“
Severná tangenta by mala podľa projektantov zlepšiť plynulosť dopravy. Stavba by sa však dotkla takmer 35-tisíc obyvateľov. Prišli by o garáže či o domy alebo by žili v nadmernom hluku. Asanovať by sa musela aj historická vinohradnícka zástavba z konca 19. storočia na Smrečianskej.
Záverečné stanovisko ministerstva si možno pozrieť na Miestnom úrade Nové Mesto, Junácka ulica 1, na oddelení územno-stavebnom a životného prostredia. (haj, r)