V ústach sladkastá chuť miestneho vína, ruky voňajúce po olivách, romantický výhľad na tyrkysové more, zelené hory či malebné uličky. S tým všetkým môžete rátať na gréckom ostrove Samos.
Tento ostrov leží len kúsok od pobrežia Malej Ázie v Egejskom mori. Počas leta by sme len márne hľadali na Samose stopy po oblačnosti, nie nadarmo sa zaraďuje medzi miesta v Grécku s najväčším počtom slnečných dní.
Hoci požiare spravili na tomto ostrove svoje, stále sa tam nachádza dosť borovicových lesov, vďaka čomu mu môžeme pokojne dať prívlastok zelený.
Najvyšším vrchom je bájna hora Kerkis, o ktorej sa hovorí, že je obľúbeným miestom duchov. Niekedy sa tam vraj zjavuje aj duch slávneho matematika Pythagora, ktorý pochádzal zo Samosu.
Prístav na Samose
Kde sa zrodila bohyňa
Na ostrove vyrastala podľa legendy aj bohyňa Héra – miesto jej narodenia by sa malo nachádzať v blízkosti chrámu Heraion. Z tohto niekdajšieho kolosu sa do dnešných dní zachovali len ruiny, ktoré sú spomienkou na jeden z najväčších chrámov z čias antiky.
V týchto miestach sa nachádza aj takzvaná posvätná cesta dlhá 4880 metrov, ktorá mala za úlohu prepojiť Heraion so starobylým mestom. Ak patríte medzi milovníkov histórie, nemali by ste vynechať ani prístavné mesto Samos. Stačí sa prejsť jeho uličkami a nemôžete minúť Archeologické múzeum.
V archeologickom múzeu
V dvoch budovách máte možnosť pokochať sa rôznymi sochami, keramickými a bronzovými nádobami či sochou obra, ktorá má 5,5 metra. Do minulosti sa môžete preniesť aj vďaka Paleontologickému múzeu, ktoré sa nachádza v Mytilini. Nájdete v ňom nálezy kostí a zubov rôznych prehistorických živočíchov.
Mesto výpočtov
Ako cestovať
Bola by skutočne škoda zakotviť len v prístave hlavného mesta Samos alebo uviaznuť na hotelovej pláži, preto odporúčame prenajať si auto a prebrázdiť krížom-krážom celý ostrov. Napríklad v meste Samos nám núkali v požičovni osobné auto za 40 € na deň, prípadne za 94 € na tri dni. Ak sa však nechcete obmedzovať len na hlavné cesty, požičajte si radšej terénne vozidlo, ktorým sa dostanete aj na menšie zastrčenejšie pláže. K nim sa totiž dá dostať len po strmých cestičkách. Na Samose funguje tiež sieť autobusov, ale časy odchodov, ktoré uvádzajú, treba brať skôr ako orientačné.
Ďalšou dôležitou turistickou zastávkou na Samose je mestečko Pythagorion. Okrem antického divadla a rímskych kúpeľov sa tam nachádza aj pozoruhodná technická pamiatka. Eupalinov akvadukt je 1036 metrov dlhý podzemný tunel, ktorého úlohou bolo privádzať do mesta vodu. Tunel kopali z dvoch strán a vďaka šikovným výpočtom sa im podarilo stretnúť takmer presne uprostred.
Pythagorion sa pôvodne volal Samos, neskôr ho premenovali na Tigani a dnes nesie meno po slávnom matematikovi, ktorý sa tu narodil. Jedným z typických suvenírov, ktorý si ľudia radi nosia zo Samosu, je takzvaný Pythagorov hrnček, ktorý funguje na princípe spojených nádob – ak prelejete nad stanovenú rysku, celý obsah hrnčeka sa vám vyleje. Takto vraj učil Pythagoras svojich žiakov k striedmosti.
Žiadny suvenírový obchod sa tam nezaobíde bez samoského vína. Typické sú sladké dezertné vína, ktoré hrdo nesú označenie Samos. Na tomto ostrove sa to totiž len tak hemží vinicami, ktoré sa často nachádzajú vo vyšších nadmorských výškach.
Domov si môžete priniesť ako suvenír aj olivové mydlo, olej, prírodnú hubku na umývanie alebo praktickú textilnú bábiku do kuchyne, ktorá slúži na odkladanie použitých mikroténových vreciek.
Ak si chcete vychutnať pravú grécku atmosféru, nechajte sa zlákať do niektorej taverny. Chuť Grécka okúsite vďaka rybím špecialitám, tradičnému gyrosu či suvlaki. Ako dezert si môžete dať pravý grécky jogurt s medom, prípadne ochutnať studené frappé alebo grécku kávu.
Námestie v hlavnom meste Samos
Nájdite si svoju pláž
Psili Amos – považuje sa za jednu z najkrajších v celom Grécku.
Mykali – najdlhšia piesočnatá pláž ostrova.
Tsamada – nudistická pláž.
Tsopela – piesočná pláž obklopená vysokými útesmi.
Megalo Setani a Micro Setani – romantické pláže v prírodnej rezervácii.