
ILUSTRAČNÉ FOTO – TASR
Podľa pracovníčky slovenskej cestovnej kancelárie, ktorá sa špecializuje na zájazdy do Grécka, ceny v tamojších obchodoch stúpli v dôsledku zaokrúhľovania pri nahradení miestnej drachmy eurom. „Najdrahšie sú ostrovy a niektoré časti Peloponézskeho polostrova. Chalkidický polostrov zostal relatívne stabilný,“ povedala.
Skúsenosti niektorých slovenských turistov vracajúcich sa z Grécka však hovoria o podstatne vyššom raste cien oproti minulému roku. „Vyzerá to tam, akoby všetky ceny kedysi prepočítané na marky, jednoducho začali prepočítavať na eurá,“ myslí si cestovateľ z Fiľakova, ktorý sa práve vrátil z Peloponézu. Takáto prax by znamenala, že ceny by v niektorých prípadoch stúpli dvojnásobne. Podľa cestovnej kancelárie to nie je prípad Grécka. „Ceny sú tam vysoké, treba zvažovať výdavky, veď večera môže vyjsť aj na sedemsto korún. Ale o dvojnásobnom raste sa nedá hovoriť,“ informovala zamestnankyňa cestovnej kancelárie.
Podľa oficiálnych štatistík došlo v posledných dvanástich mesiacoch k zvyšovaniu cien najmä potravinárskych tovarov a služieb v rozpätí od jedenástich do štyridsiatich percent.
Protestujúce organizácie vyzývajú obyvateľov, aby sa dnes úplne vzdali nákupov. „Občania nebudú nič kupovať. Ak zodpovední za toto zdražovanie nič nezmenia, budeme cielene bojkotovať produkty a podniky,“ vyhlásil hovorca miestneho spotrebiteľského inštitútu INKA. Čiastočný bojkot, teda nákupy len nevyhnutných tovarov, by mohol trvať až do piatku.
(jj, tasr)